Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wbrew krążącym od jakiegoś czasu plotkom Monachium nie ma zamiaru rezygnować z Linuksa, a co więcej - stało się dużym kontrybutorem dla projektów open source. Wysyła poprawki błędów dla innych deweloperów, udostępnia rozwiązania w zakresie oprogramowania czy też dzieli się wiedzą praktyczną i informacjami technicznymi. W sierpniu pracownicy IT z Monachium podzielili się dorobkiem miasta wraz ze społecznością Debiana - jednej z głównych dystrybucji Linuksa.

 

Grupa pracowników z zespołu IT miasta uczestniczyła w tegorocznym Debconf - konferencji deweloperów Debiana, która odbyła sie w Heidelbergu. Podzielili się tam między innymi swoją wiedzą praktyczną oraz na swoim rozwiązaniu do zarządzania ponad 17 tysiącami stacji roboczych pracujących na Linuksie.

Monachium połączyło ze sobą projekt Gosa2 - webowe rozwiązanie do zarządzania kontami, grupami, serwerami i stacjami roboczymi, LDAP oraz FAI (Fully Automatic Installation) do udostępniania uatualnień oraz nowych rozwiązań dla wszystkich stacji roboczych, które znajdują sie w ponad 50 biurach na terenie miasta.

Aktualnie miasto używa piątej wersji dystrbucji LiMux, opartej na Kubuntu, zawierającej między innymi przeglądarkę Firefox, klienta poczty Thunderbird, oraz Libreoffice w wersi 4.1. Na wszystkich stacjach roboczych dostępny jest również Wollmux - przygotowane specjalnie dla miast rozwiązanie do szablonów i zarządzaniem formularzy.

 

Dzięki aktywnej pracy nad własnymi rozwiązaniami, Monachium ma nadzieję przekazać pod koniec roku szeregu nowych rozwiązań dla społeczności zajmującej sie rozwojem Debiana. Podobnie zresztą przekazanych zostało setki poprawek dla innych projektów open source - w tym 96 poprawek dla LibreOffice, które zostały zawarte w ostaniej wersji (5), oraz około 300 łat dla używanej przez miasto wersji 4.1.

 

Odsłony: 20016