Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak poinformował hiszpański magazyn El País, miasto Barcelona planuje do końca wiosny 2019 roku dokonać migracji swoich systemów informatycznych z oprogramowania własnościowego i systemów Windows na alternatywne rozwiązania Open Source oraz Linuksa. Według opracowanej strategii w pierwszej kolejności zostaną zastąpione wszystkie aplikacje użytkowników na otwartoźródłowe, a końcowym etapem będzie zastąpienie systemów operacyjnych Linuksem.

 

 

Aby to osiągnąć, miasto rozpocznie zlecanie projektów IT lokalnym firmom z sektora MŚP, a jednocześnie zatrudni 65 nowych programistów do pracy nad oprogramowaniem. Jednym z powiązanych projektów będzie opracowanie platformy online, która umożliwi małym firmom udział w przetargach publicznych. W tym roku 70 procent budżetu przeznaczonego na oprogramowanie będzie zainwestowane w oprogramowanie Open Source. Według Franceski Bria - Komisarza ds. Technologii i Innowacji Cyfrowej w radzie miejskiej, przejście zostanie zakończone przed upływem końca kadencji obecnej administracji  - czyli do wiosny 2019 roku.

 

Na początek pojawić się mają rozwiązania dotyczące obsługi poczty - Open-Xchange, a Internet Explorer i Microsoft Office mają być zastąpione Firefoksem i pakietem LibreOffice. Jako system operacyjny ma najprawdopodobniej pojawić się Ubuntu - pilotażowo Barcelona uruchomiła już 1000 desktopów z Ubuntu.

 

Przejście z Windows na oprogramowanie Open Source - według Bria, ma również ułatwić podobne wdrożenie innym jednostkom administracyjnym Hiszpanii czy miast innych krajów. "Pieniądze podatników powinny być inwestowane w systemy wielokrotnego użytku - otwarte dla lokalnego ekosystemu", powiedziała Francesca Bria dla El País. Przykładem jest stworzona przez miasto Barcelona Platforma Sentilo, która jest również używana i wspólnie rozwijana przez hiszpańskie miasto Terrassa, a również wdrożona w Dubaju i Japonii.

Dodatkowym czynnikiem jest uniknięcie wydawania publicznych pieniędzy na drogie licencje oprogramowania własnościowego, które stanowią stałe obciążenie dla budżetu miasta.

 

Miasto Barcelona jest pierwszym, które przyłączyło się do europejskiej kampanii Public Money, Public Code. Kampania ta jest inicjatywą Free Software Foundation Europe (FSFE), która w liście otwartym przekonuje, że oprogramowanie fundowane z pieniędzy publicznych powinno być darmowe i ogólnodostępne. List ten został już poparty przez ponad 100 organizacji i 15 tysięcy osób prywatnych.

Komentarze   

plc
0 #5 Koszt?plc 2019-04-04 20:01
Czy wiadomo jaki będzie koszt migracji i utrzymania nowego systemu ew. jakie są obecne koszty?
Cytować
jogo
+4 #4 mcjogo 2018-12-06 22:05
sens jest taki ze im lepiej jest dopracowany linux tym wiecej traci microsoft $ a przez ostatnie lata naprawde sporo sie zmienilo :roll: i bardzo dobrze
Cytować
Megta
-4 #3 quo vadis software?Megta 2018-07-06 00:10
Ja tego nie rozumiem. Jedni chcą wprowadzać w UE acta2, drudzy chcą mieć wszystko na open source. Gdzie w tym wszystkim jest sens i logika?
Cytować
Maek Wuj
0 #2 RE: Barcelona przechodzi na Wolne OprogramowanieMaek Wuj 2018-04-22 10:04
Zamykają się na "demokrację" Pokojowego Mocarstwa... Skończy się inwigilacja:)
Cytować
Jakub Sałacki
+6 #1 fuck you microsoftJakub Sałacki 2018-02-22 13:42
fuck you microsoft
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież