Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

1. Tuż przed instalacją systemu zaleca się ściągnięcie na pendrive'a albo inne urządzenie przenośne pakietu UbuDSL. Dzięki niemu użytkownicy np. Neostrady TP w łatwy sposób skonfigurują swoje połączenie internetowe. Dla posiadaczy procesora z architekturą 32-bitową ściągamy plik Pobierz dla Ubuntu 8.10 i386 (wersja 32-bitowa). Dla procesorów 64-bitowych pobieramy Pobierz dla Ubuntu 8.10 amd64 (wersja 64-bitowa).

2. Gdy już jesteśmy po udanej instalacji naszego nowego systemu kopiujemy plik odpowiedzialny za pakiet UbuDSL do naszego katalogu domowego i klikamy na niego dwukrotnie. Jeśli wszystko zainstalowało się poprawnie przechodzimy do System --> Administracja --> UbuDSL - konfiguracja połączenia. Wybieramy jako kraj Polska oraz usługodawcę internetowego i we wskazanych polach wpisujemy nasz login i hasło. Klikamy Dalej i zostajemy poproszeni o podłączenie modemu. Gdy urządzenie zostanie zweryfikowane musimy wrzucić do napędu naszą płytkę instalacyjną z Ubuntu aby zostały zainstalowane pakiety developerskie. Po tej czynności należy zrestartować nasz system. Gdy już ujrzymy pulpit klikamy na Programy --> Internet --> Aplet UbuDSL i na górnej belce zobaczymy okrągłą zieloną ikonkę, która obwieści, że połączenie zostało nawiązane.

3. Kiedy mamy już aktywne połączenie z internetem możemy zabrać się za usuwanie niepotrzebnych aplikacji i doinstalowanie nowych.
Przechodzimy do Programy --> Akcesoria --> Terminal.
Dla wygody wpisujemy sudo -i po czym wpisujemy hasło naszego użytkownika. Jesteśmy teraz zalogowani na roota więc mamy pełne prawa (root-tzw. superużytkownik). Wiele wbudowanych programów ma swoje lepsze odpowiedniki, które zainstalujemy poprzez Terminal.
Standardowym odtwarzaczem muzycznym jest Rhythmbox. Istnieje jednak lepsza aplikacja do odtwarzania plików audio. Tak więc w konsoli (czyli w terminalu) wpisujemy sudo apt-get remove rhythmbox dzięki czemu usuniemy zbędny program. Następnie wklepujemy polecenie sudo apt-get install amarok, które zainstaluje nasz nowy player do muzyki. Znajduje się on w Programy --> Dzwięk i obraz --> Amarok. Aby mieć możliwość obsługi plików mp3 próbujemy włączyć jakiś plik muzyczny za pomocą Amaroka. Wyskoczy nam komunikat, w którym klikamy Install MP3 Support. System sam zainstaluje potrzebny pakiet za pomocą Synaptica i po restarcie Amaroka mamy już możliwość słuchania naszej ulubionej muzyki.

4. Zapewne wielu z użytkowników internetu przyzwyczaiło się do programu Gadu-Gadu. Oczywiście Ubuntu oferuje jego zamiennik. Lecz najpierw usuniemy zbędny komunikator Pidgin. W terminalu wpisujemy sudo apt-get remove pidgin i już pozbyliśmy się zbędnej aplikacji. Następnie wklepujemy polecenie sudo apt-get install kadu i po ściągnięciu odpowiednich repozytoriów możemy cieszyć się wspaniałym komunikatorem.

5. Jednym z najlepszych odtwarzaczów do filmów jest MPlayer. Instalujemy go poleceniem sudo apt-get install mplayer. Skoro mamy już czym odtwarzać pliki filmowe warto zatroszczyć się o odpowiednie kodeki. Instalujemy je poleceniem sudo apt-get install w32codecs (dla komputerów z procesorem 32-bitowym) i sudo apt-get install w64codecs (dla procesorów 64-bitowych). Jak narazie nasz system obsługuje tylko standardowe formaty jak avi czy mpeg a co z RMVB? W kolejnym punkcie pokażę jak umożliwić odtwarzanie owych plików.

6. Ściągamy stąd odpowiednią paczkę. Np. dla Ubuntu 8.10 32bit będzie to Linux x86 20071007. Jeśli mamy ten plik na pulpicie klikamy na niego prawym klawiszem myszy i wybieramy Otwórz za pomocą Menadżer archiwów. Następnie dajemy Extract i jeszcze raz Extract. Po tej czynności przechodzimy do Programy --> Akcesoria --> Terminal i wpisujemy:
cd pulpit
cd essential-20071007
sudo cp * /usr/lib/codecs
Po tej czynności możemy się cieszyć obsługą plików RMVB.

7. Wypakowywania plików RAR jest dość potrzebne w codziennym używaniu komputera. Aby mieć takową możliwość w Ubuntu przechodzimy do terminala i wpisujemy sudo apt-get install rar. Od tej pory nasz Menadżer archiwów poradzi sobie z plikami o rozszerzeniu RAR.

8. Po tej żmudnej pracy można trochę oczyścić naszego Linuxa. W terminalu wpisujemy sudo apt-get clean oraz sudo apt-get update.

9. Gdy znudzi nam się już standardowy wygląd systemu możemy go wzbogacić o nowe efekty pod warunkiem, że mamy zainstalowane sterowniki do karty graficznej. Jeśli posiadamy grafikę ze stajni Nvidia to przechodzimy do System --> Administracja --> Sterowniki i tam instalujemy interesujące nas stery. Oczywiście po tej operacji restartujemy komputer. W przypadku kart firmy ATI świetna instrukcja instalacji sterowników została zawarta tutaj.
Aby uatrakcyjnić efekty naszego Ubuntu przechodzimy do System --> Preferencje --> Wygląd --> Efekty wizualne i mamy do wyboru 3 konfiguracje. Pierwsza nie zawiera dodatkowych efektów, druga jest dla słabszych komputerów, a 3 posiada cały zestaw estetycznych efektów ale zalecana jest mocna karta garficzna.

10. Zapewne każdy użytkownik internetu posiada swoją pocztę e-mail. Świetnym jej klientem jest Mozilla Thunderbird. Zanim go zainstalujemy usuniemy wbudowaną aplikację. W terminalu wydajemy polecenie sudo apt-get remove evolution. Następnie wklepujemy sudo apt-get install thunderbird. Oczywiście podam na przykładzie (mail w Wirtualnej Polsce) jak skonfigurować konto w tym programie. Gdy go włączymy mamy do wyboru okno z kilkoma opcjami. Wybieramy pierwszą od góry i klikamy Dalej. Teraz po kolei wypełniamy pola nazwą użytkownika itp. W przypadku wyboru serwera wpisujemy w pola:
pop3.wp.pl
smtp.wp.pl
i już mamy skonfigurowane nasze konto pocztowe.

11. Jeśli znużyło nas ciągłe wpisywanie nazwy użytkownika oraz hasła przy włączaniu PC można to zautomatyzować.
Klikamy na System --> Administracja --> Ekran logowania --> Bezpieczeństwo i zaznaczamy Włączenie automatycznego logowania (nie zapomnij wybrać użytkownika poniżej).

12. Instalacja Flash Playera dla naszego Firefoxa. Jak wiadomo dzięki temu pluginowi można ogladąć filmiki na takim serwisie jak np. YouTube. W terminalu wpisujemy sudo apt-get install flashplugin-nonfree i możemy się cieszyć pełną obsługą Flasha.

13. Bardzo możliwe, że chcemy uruchomić na Linuxie jakiś plik exe. Powiedzmy że mamy folder z grą Uplink w naszym folderze domowym. Jak ją uruchomić? Otóż posłuży nam do tego Wine. W terminalu wpisujemy:
cd Uplink
wine Uplink.exe
jeżeli nasz plik tak się nazywa. Po tej czynności gra zostanie uruchomiona. Jeżeli będą problemy z dźwiękiem czy zacinającym się obrazem należy wyłączyć dodatkowe efekty wyglądu.

14. Czasem jest tak, że nie możemy skopiować interesujących nas plików do danego folderu. Dzieje się tak z powodu braku uprawnień. Powiedzmy, że chcemy mieć w naszym Ubuntu więcej czcionek. Pobieramy takowe na pulpit. Następnie w terminalu wpisujemy:
mkdir /home/nazwa_użytkownika/.fonts
Teraz nadamy uprawnienia naszemu folderowi. Znowu w konsoli wydajemy polecenie:
chmod 755 /home/nazwa_użytkownika/.fonts i już mamy nadane uprawnienia dla wskazanego katalogu. Teraz wystarczy skopiować pliki *.ttf z pulpitu do naszego folderu .fonts i mamy dostępne te czcionki w OpenOffice czy w Gimpie. Przydatnym poleceniem w konsoli jest ls, które wyświetla zawartość bieżącego katalogu, w którym się znajdujemy.

15. Jeśli nie zależy nam na graficznym ekranie startowym to możemy przyśpieszyć uruchamienie jak i wyłączanie komputera. Na początek instalujemy potrzebny nam pakiet. Wklepujemy do konsoli:
sudo apt-get install sysv-rc-conf następnie sudo sysv-rc-conf.
Odnajdujemy linijkę “usplash” i za pomocą spacji usuwamy wszystkie znaki X z tego rzędu. Następnie naciskamy "q" aby wyjść z programu. W terminalu wpisujemy:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst i odnajdujemy linijkę podobną do tej: kernel /boot/vmlinuz-2.6.27-9-generic root=UUID=d7bf8ba5-970e-47d8-9c95-5c3f0f4a5e70 ro single splash i usuwamy słowo "splash". Teraz zapisujemy nasz plik menu.lst i w terminalu wklepujemy:
sudo update-grub. Po tym zabiegu powinniśmy zauważyć znacznie krótszy czas uruchamiania/wyłączania systemu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

IBM kupił Red Hat za 34 mld USD

W dniu wczorajszym (tj. 28.10.2018), firmy IBM i Red Hat poinformowały o największej w historii Linuksa i Open Source transakcji - zakupu firmy Red Hat przez IBM. Na mocy podpisanej umowy IBM wykupi wszystkie akcje Red Hat po 190 USD za akcję, co łącznie zamyka transakcję w kwocie około 34 miliardów USD.

Więcej…

SUSE ogłasza plany działania jako w pełni niezależna firma

suse 200pxNORYMBERGA, Niemcy - 2 lipca 2018 r. - Firma SUSE ogłosiła plany współpracy z partnerem inwestycyjnym EQT, aby kontynuować już jako niezależny biznes dynamiczny rozwój firmy, realizację obranej strategii i ekspansję produktów. Zakończenie przejęcia SUSE od firmy Micro Focus przez EQT wymaga jeszcze zgody udziałowców firmy Micro Focus oraz zatwierdzenia przez odpowiednie organy regulacyjne. Oczekuje się, że przejęcie nastąpi na początku 2019 r.

Więcej…

Najnowszy Linux Magazine 3/2018

 Marcowy Linux Magazine jest poświęcony kompilatorom. 

W numerze znajdziemy przegląd kompilatorów i środowisk programistycznych. Porównanie GCC, Clanga i MSVC pod kątem obsługi najnowszych standardów C++. Omówienie wzorowanego na Rebolu języka programowania Red i kompilacji krzyżowej w najnowszych wersjach Go.

 

Więcej…

Barcelona przechodzi na Wolne Oprogramowanie

Jak poinformował hiszpański magazyn El País, miasto Barcelona planuje do końca wiosny 2019 roku dokonać migracji swoich systemów informatycznych z oprogramowania własnościowego i systemów Windows na alternatywne rozwiązania Open Source oraz Linuksa. Według opracowanej strategii w pierwszej kolejności zostaną zastąpione wszystkie aplikacje użytkowników na otwartoźródłowe, a końcowym etapem będzie zastąpienie systemów operacyjnych Linuksem.

Więcej…

 

Software

[Aktualizacja 26.02. 2017 ] KernUP - Twoje nowsze jajko

KernUP jest forkiem starego programu KernelUP. Został całkowicie przepisany od podstaw w celu optymalizacji i naprawy starych błędów swojego poprzednika.
Program tak jak jego poprzednik służy do automatycznej aktualizacji jądra sytemu operacyjnego.

Program został wyposażony w kilka funkcji, oto one:

  • Automatyczne włączanie się ze startem systemu.
  • Automatyczne sprawdzanie aktualizacji jądra.
  • System tłumaczeń. Zawiera język Angielski i Polski.
  • System cichych aktualizacji programu.
  • Moduł umożliwiający usunięcie starszych wersji jąder zainstalowanych w naszej dystrybucji.
  • Przebudowywanie modułów VirtualBox
  • Wybór między sudo a su
Więcej…

Premiera systemu SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów z procesorami ARM

Firma SUSE poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania SUSE Linux Enterprise Server for ARM. To pierwsza komercyjna dystrybucja systemu Linux zoptymalizowana pod kątem serwerów o architekturze AArch64 z procesorami ARM. Objęta jest kompleksową pomocą techniczną. Pozwoli dostawcom sprzętu i oprogramowania na szybsze tworzenie i dostarczanie klientom innowacyjnych rozwiązań w oparciu o procesory ARM.

Więcej…

KDE ma już 20 lat!

20 lat temu Matthias Ettrich wysłał wiadomość, w której zaprasza programistów do rozwoju nowego projektu - Kool Desktop Environment. Data ta jest uznawana jako początek KDE, chociaż pierwsza wersja beta środowiska KDE 1 ukazała się prawie dokładnie po roku od ogłoszenia prac, a pierwsza wersja stabilna 12 lipca 1998 roku. Co ciekawe do dzisiaj są osoby, które używają KDE 1 i nie zamierzają go zmieniać na nowsze wersje.

Więcej…

Dystrybucje

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

suse awsSUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej…

Za tydzień strona susestudio.com zostanie zamknięta

Już za tydzień wyłączona ma zostać usługa Suse Studio na stronie susestudio.com. Strona umożliwiająca tworzenie w prosty sposób własnych dystrybucji Linuksa kończy działanie 15 lutego i zostanie zintegrowana z serwisem Open Build Service. Do tego czasu wszyscy użytkownicy powinni wyeksportować swoje szablony do OBS (opis: http://openbuildservice.org/2017/05/31/studio-import/).

Nowe oferty pracy

Konferencje i spotkania

Open Source Day 2019 już 14 maja. Co w agendzie?

logoJakie funkcjonalności oferują najnowsze rozwiązania bazujące na otwartym oprogramowaniu? Jak można je wykorzystać np. w dbaniu o bezpieczeństwo infrastruktury IT przedsiębiorstwa? W jaki sposób open source pomaga w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji? Z jakimi wyzwaniami najczęściej spotykają się osoby pracujące z otwartymi rozwiązaniami i jak im sprostać? Tego będzie można dowiedzieć się podczas 12. edycji konferencji Open Source Day, która odbędzie się już 14 maja w Warszawie. Jak co roku będzie merytorycznie, ciekawie i praktycznie, co gwarantuje organizator wydarzenia – Linux Polska.

Na uczestników czeka 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT, które zostały podzielone na 3 bloki tematyczne.

Więcej…

Open Source w biznesie - Warszawa

Konferencja Open source w biznesie to bezpłatne wydarzenie poruszające tematykę rozwiązań otwartych i ich praktycznego zastosowania w przedsiębiorstwie. Wydarzenie ma na celu zrzeszenie zawodowych specjalistów i entuzjastów otwartego oprogramowania. Konferencja odbędzie się 18 czerwca o godz. 9:00 w Hotelu Coirtyard by Marriott Warsaw Airport w Warszawie.

Więcej…

Open Source Day 2019 – ruszyła rejestracja na 12. edycję konferencji

logo14 maja w Warszawie odbędzie się kolejna, 12. edycja Open Source Day. To największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona otwartym rozwiązaniom. Co roku gromadzi blisko 1000 uczestników obecnych na prelekcjach i niemałą grupę śledzącą wydarzenie w transmisji online. Program tegorocznej edycji obejmie 3 ścieżki tematyczne, na które składać się będzie 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT. 6 marca ruszyła rejestracja na konferencję.

11 edycji, blisko 20 tys. uczestników obecnych zarówno na wydarzeniach, jak i śledzących je podczas transmisji online, 210 sekcji technicznych. Tak można podsumować w liczbach ponad dziesięcioletnią historię Open Source Day, konferencji, która co roku przyciąga miłośników otwartych rozwiązań i wszystkich tych, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami ze świata nowych technologii. Już niedługo będzie pisany jej kolejny rozdział.

Więcej…

Kalendarz konferencji i spotkań

18
Cze
Termin: 18 czerwiec 2019
Konferencja Open source w biznesie to bezpłatne wydarzenie poruszające tematykę rozwiązań otwartych i ich praktycznego zastosowania w przedsiębiorstwie.