Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Dystrybucje Linuksa przeznaczone głównie dla zastosowań serwerowych.

ALT Linux to uniwersalna dystrybucja przeznaczona zarówna na desktop jak i na serwer, powstała w 2001 roku przez połączenie dwóch dużych rosyjskich projektów open source.
Arch Linux jest dystrybucją Linuksa stworzoną przez Judda Vineta, która podkreśla łatwość użytkowania. Łatwość ta nie jest jednak osiągana przez mnogość graficznych konfiguratorów, a poprzez rozsądnie rozmieszczone i konstruowane pliki konfiguracyjne, skrypty i programy.
CentOS (Community ENTerprise Operating System) to dystrybucja Linuksa oparta na Red Hat Enterprise Linux i mająca być z nim kompatybilna w 100%.
Strona domowa: http://www.centos.org
Debian jest projektem stworzenia wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux przez ochotników na całym świecie. Debian używa jądra (jest to rdzeń systemu operacyjnego) Linux, ale większość podstawowych narzędzi systemu pochodzi z projektu GNU. Dlatego system nazywa się GNU/Linux.
Strona domowa: http://www.debian.org
Fedora jest następcą wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Fedora Project i finansowanej głównie przez Red Hat. Twórcy Fedory stawiają na innowacyjność, dlatego też kolejne wydania pojawiają się często i zawierają najnowsze dostępne oprogramowanie.
Strona domowa: http://getfedora.org/
FreeBSD – popularny system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Gentoo Linux to jedna z dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux. Naczelnymi założeniami tej dystrybucji są konfigurowalność, usprawnienie przenośności i optymalizacja pod kątem sprzętu użytkownika.
Strona domowa: http://www.gentoo.org/
OpenBSD jest bezpiecznym, wolnodostępnym i wieloplatformowym systemem operacyjnym typu UNIX z rodziny BSD, zgodnym z normą POSIX.
Openwall GNU/*/Linux (w skrócie Owl) jest dystrybucją serwerową szczególnie nastawioną na bazpieczeństwo.
Scientific Linux jest dystrybucją rekompilowaną ze źródeł Red Hat Enterprise Linux, współtworzoną przez Fermi National Accelerator Laboratory oraz European Organization for Nuclear Research (CERN).