Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

"Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania?" - Richard Stallman udzielił na ten temat dosyć obszernej wypowiedzi. Według niego generalnie wszystkie komputery powinny używać wolnego oprogramowania - daje to wolność w używaniu własnego komputera, zaś oprogramowanie komercyjne robi to, czego chce twórca tego oprogramowania.


Jednak wróćmy do szkół...

Pierwszym ważnym powodem są oszczędności jakie daje zastosowanie wolnego (darmowego) oprogramowania - nie we wszystkich krajach szkoły stać na zakup licencji dla każdego stanowska. Wolne oprogramowanie gwarantuje możliwość szkołom lub użytkownikom kopiowania i redystrybucji używanego oprogramowania, tak więc na przykład szkolny system może być skopiowany na wszystkie komputery we wszystkich szkołach.

 

Od redakcji: W Polsce normalnym zwyczajem jest robienie kopii np. drogiego oprogramowania biurowego, na które nie stać większości z uczniów, którzy chcieliby poćwiczyć w domu zagadnienia z lekcji, czy też zrobić pracę na zaliczenie. Szkoła więc od młodych lat uczy piractwa.

 

Według Stallmana szkoły powinny promować wolne oprogramowanie tak jak się promuje recycling - jeżeli w szkołach uczniowie będą uczyć się na wolnym oprogramowaniu będą oni używać go również po ukończeniu szkoły. To zaś pomoże uciec spod dominacji (i oszukiwania) megakorporacji. Te korporacje oferują darmowe próbki swojego oprogramowania tak samo jak firmy tytoniowe rozdają darmowe próbki swoich wyrobów aby uzależnić nimi dzieci [1]. Nie będą one oferować tym studentom zniżek po zakończeniu nauki.

Wolne oprogramowanie uczy jak działa oprogramowanie. Kiedy studenci osiągają wiek dojrzały część z nich chce się dowiedzieć jak najwięcej o swoim komputerze i jego oprogramowaniu. Są w wieku kiedy najlepiej zacząć uczyć się programowania. Dostęp do kodu źródłowego stanowi dla nich znakomitą pomoc w nauce. Komercyjne oprogramowanie zaś nie pozwala na poznanie swego kodu, zdaje się mówić: "To co chcesz poznać jest sekretem - nauka jest zabroniona!".

Następny argument jest innej natury: wymagamy od szkoły aby uczyła podstawowych faktów i umiejętności przydatnych do wykonywania zawodu, lecz nie jest to jej jedyna rola. Ważnym przesłaniem szkoły jest nauka bycia dobrym człowiekiem, aby nieść pomoc innym, którzy jej potrzebują. W zakresie oprogramowania oznacza to naukę dzielenia się oprogramowaniem. Szkoły powinny zatem przekazywać uczniom następującą ideę: "Jeżeli przynosisz oprogramowanie do szkoły, musisz podzielić się nim z innymi dziećmi". Oczywiście szkoła powinna również to praktykować - oprogramowanie zainstalowane w szkole powinno być dostępne dla uczniów w celu zrobienia kopii, którą mogą zabrać do domu, czy przekazać komuś innemu.


1. Firma tytoniowa RJ Reynolds wydała w 2002 roku 15 milionów USD na dystrybucję darmowych próbek swoich papierosów - zazwyczaj trafiających do dzieci.
Zobacz: www.bbc.co.uk/worldservice/sci_tech/features/health/tobaccotrial/usa.htm

Niniejszy tekst jest jedynie steszczeniem wypowiedzi R.Stallmana, nie należy traktować go jako tłumaczenie.


 

Publikacja ta ukazała się w naszym serwisie w listopadzie 2003 roku, jednak jej przesłanie jest ważne do dziś - stąd ponowienie jej publikacji.

Komentarze   

C-nik
0 #16 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaC-nik 2017-04-24 14:38
Generalnie uważam, że na komputerze w samochodzie też powinno się używać wolnego oprogramowania, żeby każdy z nas miał pełnię swobody w dysponowaniu mocą silnika, ABS, ESP itd.
Cytować
Trener
-3 #15 Program do analizyTrener 2017-03-21 16:33
Ten program to Longo Match. Kiedy go włączam to okienko powoli robi się czarne i system się na moment zawiesza a potem wyskakuje komunikat o zamknięciu programu.
Dzięki za wszelkie podpowiedzi ;)
Cytować
Kubala95
-1 #14 Analiza meczówKubala95 2017-03-20 18:54
Trenerze, a co to za program i na czym konkretnie polega problem z jego uruchomieniem ? Być może brakuje po prostu jakiejś zależności, ale potrzeba więcej informacji.
Cytować
Trener
-1 #13 NagonkaTrener 2017-03-18 12:22
Ja nie do końca rozumiem tanagonke na Winde. Sam nie jestem fanem firmy Microsoft ani wrogiem Linuksa. Ba - sam nawet zaczynam korzystac z Ubuntu i chciałbym przy nim zostać. Ale nie rozumiem tej nienawisci do windy. OJa nie mam problemow o ktorych piszecie. System mnie nigdy nie zawiódł a wirosa to nie wiem kiedy mialem... Mam za to jeden problem z Linuksem. Otoz jestem trenerem piłki nożnej i potrzebuje programu do analizy meczow. Na Windowsie chodzi super a na Linuksie mimo iz producent oficjalnie ma tez wersje na ten system to nie dziala. Co zatem ma dla mnie Linux czego nie da Windows ? Czemu na Maca nie ma nagonki skoro ta firma jest nastawiona na zyski tak jak MS. Jesli przewaga linuksa polega na majsterkowaniu to nie dziwcie sie ze ludzie nie emigruja z windy bo zwyczajnie nic to nie daje. Jesli mi ten program nie pojdzie na ubuntu to nie zostane przy linuksie bo bez sensu miec system do analizy a w przerwach przelaczac sie na system do internetu.
Cytować
Grzes Wyro
-10 #12 szkola -> pracaGrzes Wyro 2017-02-01 13:17
Szkola ma malo czasu i musi przygotowac ucznia do pracy. Wiec office i MS . do Linuxow i hobby moze byc kolko pozaszkolne. A poza tym microsoft daja wpol darmo licencje do szkol, a dzieci moga miec darmowe konta office365 - dostapne na linux, IPad itd.... wiec nie ma co sie napinac. wiecej luzu chlopy
Cytować
nojeks
+7 #11 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowanianojeks 2016-12-01 08:55
Dokładnie od nowego roku szkolnego 2016/17 wdrożyłem pracownie na Debianie (około 20 stan.+kilka nauczycielskich) działa jak to linux - bezbłędnie, czas startu serwera to kilka sekund a nie minut, bez antywirusów i usług, których nie potrzebuję, stacje "oczyszczone" ze zbędnych programów, mają tylko to co niezbędne do zadań dydaktycznych, DRBL i clonezilla - przywracam po 10 stacji w 4 minuty, nazwy z DHCP po MAC, NIS do użytkowników - co więcej chcieć. i za cenę kilku dni na dopracowanie dystro, obrazów itd. Polecam.
Cytować
Polak
+5 #10 polakPolak 2016-10-05 17:32
własnie chyba od nauczycieli trzeba zacząć zmiany, albo sie doucza lub trzeba ich zmienic, bo informatyka to nie tylko jedna firma i jeden system operacyjny a tak jest wiekszosci szkół
Cytować
Jędrzej Gość
+4 #9 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaJędrzej Gość 2016-10-05 07:54
Ja się uczyłem w szkole tylko Windowsa i MS Office. Po takiej edukacji w ogóle nie sądziłem, że istnieje coś innego. Później zacząłem drążyć i od ponad 6 lat siedzę na Archu i nie wyobrażam sobie lepszego systemu. Praca to wciąż Windows, ale jak jest możliwość to odpalam SSH i grzebię coś w serwerze byleby trzymać się od tego ułomnego środowiska z daleka. Szkoła potrzebuje nauczycieli o otwartych głowach. Szkolni informatycy z mojego terenu to wciąż "Windows + MS Office", często ludzie z przypadku.
Cytować
Polak
+6 #8 Linux w szkołachPolak 2016-10-02 18:15
Własnie od dzieci powinno się zacząć powinny poznawać inne systemy operacyjne, a nie myśleć ze komputer to tylko jeden system operacyjny. Za moich czasów uczono się Unix Amiga-OS, Atari-TOS i Windows. Można było wybrać system Amiga wtedy miała chyba najlepszy nawet w telewizji z niego korzystano.
Cytować
KrzysztofKK
+12 #7 da się przekonać dzieciakiKrzysztofKK 2016-10-02 10:34
Witam, W mojej szkole wszystkie komputery mają możliwość wyboru systemu Windows 7 / Ubuntu 16 przy starcie systemu. Nikogo nie przekonuję, nie namawiam do używania Linuksa. Bootowanie startuje domyślnie z Ubuntu. Czasem ktoś przeoczy moment wyboru i odpala mu się linux. Kiedy zaczną go dzieciaki używać okazuje się, że działa szybciej.
Dzieciaki, które są w klasie informatycznej (poznają CentOSa i Ubuntu od strony administracyjnej) lub chodzą na zajęcia z robotyki same przekonują innych. I ta "plaga" się rozprzestrzenia... :)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

IBM kupił Red Hat za 34 mld USD

W dniu wczorajszym (tj. 28.10.2018), firmy IBM i Red Hat poinformowały o największej w historii Linuksa i Open Source transakcji - zakupu firmy Red Hat przez IBM. Na mocy podpisanej umowy IBM wykupi wszystkie akcje Red Hat po 190 USD za akcję, co łącznie zamyka transakcję w kwocie około 34 miliardów USD.

Więcej…

SUSE ogłasza plany działania jako w pełni niezależna firma

suse 200pxNORYMBERGA, Niemcy - 2 lipca 2018 r. - Firma SUSE ogłosiła plany współpracy z partnerem inwestycyjnym EQT, aby kontynuować już jako niezależny biznes dynamiczny rozwój firmy, realizację obranej strategii i ekspansję produktów. Zakończenie przejęcia SUSE od firmy Micro Focus przez EQT wymaga jeszcze zgody udziałowców firmy Micro Focus oraz zatwierdzenia przez odpowiednie organy regulacyjne. Oczekuje się, że przejęcie nastąpi na początku 2019 r.

Więcej…

Najnowszy Linux Magazine 3/2018

 Marcowy Linux Magazine jest poświęcony kompilatorom. 

W numerze znajdziemy przegląd kompilatorów i środowisk programistycznych. Porównanie GCC, Clanga i MSVC pod kątem obsługi najnowszych standardów C++. Omówienie wzorowanego na Rebolu języka programowania Red i kompilacji krzyżowej w najnowszych wersjach Go.

 

Więcej…

Barcelona przechodzi na Wolne Oprogramowanie

Jak poinformował hiszpański magazyn El País, miasto Barcelona planuje do końca wiosny 2019 roku dokonać migracji swoich systemów informatycznych z oprogramowania własnościowego i systemów Windows na alternatywne rozwiązania Open Source oraz Linuksa. Według opracowanej strategii w pierwszej kolejności zostaną zastąpione wszystkie aplikacje użytkowników na otwartoźródłowe, a końcowym etapem będzie zastąpienie systemów operacyjnych Linuksem.

Więcej…

 

Software

[Aktualizacja 26.02. 2017 ] KernUP - Twoje nowsze jajko

KernUP jest forkiem starego programu KernelUP. Został całkowicie przepisany od podstaw w celu optymalizacji i naprawy starych błędów swojego poprzednika.
Program tak jak jego poprzednik służy do automatycznej aktualizacji jądra sytemu operacyjnego.

Program został wyposażony w kilka funkcji, oto one:

  • Automatyczne włączanie się ze startem systemu.
  • Automatyczne sprawdzanie aktualizacji jądra.
  • System tłumaczeń. Zawiera język Angielski i Polski.
  • System cichych aktualizacji programu.
  • Moduł umożliwiający usunięcie starszych wersji jąder zainstalowanych w naszej dystrybucji.
  • Przebudowywanie modułów VirtualBox
  • Wybór między sudo a su
Więcej…

Premiera systemu SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów z procesorami ARM

Firma SUSE poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania SUSE Linux Enterprise Server for ARM. To pierwsza komercyjna dystrybucja systemu Linux zoptymalizowana pod kątem serwerów o architekturze AArch64 z procesorami ARM. Objęta jest kompleksową pomocą techniczną. Pozwoli dostawcom sprzętu i oprogramowania na szybsze tworzenie i dostarczanie klientom innowacyjnych rozwiązań w oparciu o procesory ARM.

Więcej…

KDE ma już 20 lat!

20 lat temu Matthias Ettrich wysłał wiadomość, w której zaprasza programistów do rozwoju nowego projektu - Kool Desktop Environment. Data ta jest uznawana jako początek KDE, chociaż pierwsza wersja beta środowiska KDE 1 ukazała się prawie dokładnie po roku od ogłoszenia prac, a pierwsza wersja stabilna 12 lipca 1998 roku. Co ciekawe do dzisiaj są osoby, które używają KDE 1 i nie zamierzają go zmieniać na nowsze wersje.

Więcej…

Dystrybucje

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

suse awsSUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej…

Za tydzień strona susestudio.com zostanie zamknięta

Już za tydzień wyłączona ma zostać usługa Suse Studio na stronie susestudio.com. Strona umożliwiająca tworzenie w prosty sposób własnych dystrybucji Linuksa kończy działanie 15 lutego i zostanie zintegrowana z serwisem Open Build Service. Do tego czasu wszyscy użytkownicy powinni wyeksportować swoje szablony do OBS (opis: http://openbuildservice.org/2017/05/31/studio-import/).

Nowe oferty pracy

Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko:
Jeżeli pasjonujesz się Linuksem i Wolnym Oprogramowaniem przyłącz się do nas i zostań redaktorem Linux.pl.

Konferencje i spotkania

Informatyczne targi pracy V edycja IT Career Summit

Już we wrześniu, po raz piąty będziemy gościć największe firmy, które będą aktywnie poszukiwać nowych pracowników. Daj się odkryć i odwiedź strefę Kariery IT na Narodowym.

Poprzednie edycje wydarzenia okazały się strzałem w dziesiątkę, dlatego nie spoczywamy na laurach i działamy dalej! :)

Więcej…

OpenSource opanował rynek i zmienia świat

OSEC logo2xKilka dni po corocznej nieKonferencji OSEC Forum, analizujemy i podsumowujemy trendy w IT. Największy gracz w IT dołączył do Społeczności Open Source, a miliony deweloperów wspólnie budują lepszą, bezpieczniejszą przyszłość. Tak, w kilku słowach, można opisać przesłanie wykładów i dyskusji podczas Forum 2018.

Więcej…

Za nami 11 konferencja Open Source Day

logo OSDŁącznie ponad 30 godzin sesji technicznych, 800 uczestników bezpośrednio w salach konferencyjnych, ponad 3000 widzów online. To wynik konferencji Open Source Day 2018, która odbyła się 23 maja w Warszawie. Wydarzenie jak co roku przyciągnęło pasjonatów otwartego oprogramowania, którzy praktycznie wykorzystują te rozwiązania w codziennej pracy.

Więcej…

Kalendarz konferencji i spotkań

Brak nadchodzących wydarzeń!