Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Smaller Default Larger
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z pewnością wśród technologii systemów plików, FUSE (Filesystem in USErspace) jest jednym z przydatniejszych narzędzi jakie do tej pory stworzono. Na jego bazie powstało już wiele ciekawych i pożytecznych projektów, z których najbardziej popularny to ntfs-3g - pozwalający montować w trybie odczytu i zapisu partycje NTFS.

Postanowiłem przybliżyć nieco najciekawsze zastosowania FUSE - w szczególności takie, o których mało kto słyszał, a mogą być bardzo przydatne do codziennej pracy.

Na pierwszy ogień pójdzie dzisiaj cmdfs - "poleceniowy system plików", który pozwala na wykonywanie określonych poleceń na wybranych plikach. Dzięki zastosowaniu cmdfs możemy w określonym katalogu otrzymywać automatycznie przetworzone pliki, np. przeskalowane i obrobione obrazki, odpowiednio sparsowane pliki tekstowe, wygenerowane pliki PDF itp.

Strona domowa projektu:

http://cmdfs.sourceforge.net

Składnia polecenia:

cmdfs <katalog źródłowy> <miejsce montowania> [opcje]

opcje:

-o command=<polecenie shell>
    uruchamiane polecenie [domyślnie: cat]

-o extension=jpg[;gif[;...]]
    wybrane rozszerzenia plików na których polecenie ma operować

-o path-re=<wyrażenie regularne>
    wyrażenie regularne określające ścieżki do zastosowania polecenia

-o mime-re=<wyrażenie regularne>
    wyrażenie regularne określające typ plików do zastosowania polecenia (jak
    zwracane przez file -b --mime-type)

-o link-thru
    opcja wyświetlająca linki do plików źródłowych, które normalnie są niewidoczne

-o hide-empty-dirs
    opcja blokująca wyświetlanie katalogów nie zawierających wybranego rodzaju plików

-o monitor
    śledzenie na bieżąco katalogu źródłowego

-o cache-dir=<katalog>
    zmiana położenia katalogu tymczasowego dla tworzonych plików (domyślnie
    /tmp/cmdfs-cache.)

-o cache-size=<rozmiar w Mb>
    ograniczenie rozmiaru katalogu tymczasowego do określonej wielkości

-o cache-entries=<liczba>
    maksymalna liczba plików jaka może być utworzona w katalogu tymczasowym,
    w przypadku włączenia tej opcji najstarsze pliki będą usuwane [domyślnie bez limitu]

-o cache-expiry=<czas w sekundach>
    czas po jakim pliki zostaną zastąpione przez nowe [domyśnie bez limitu]

Przykład:

Najprostszym przykładem będzie automatyczne skalowanie obrazków za pomocą polecenia convert, wchodzącego w skład pakietu ImageMagick. Zakładamy, że mamy katalog "/home/user/fotki/" do którego wrzucamy oryginalne zdjęcia, zaś w katalogu "/home/user/miniaturki/" chcemy mieć miniaturki tych zdjęć - bez ręcznego ich skalowania.

W takim przypadku polecenie, które będzie opcją montowania może wyglądać następująco:

command=convert - -resize 20% -

Dobrze jest również określić zakres plików, które powinny być przetwarzane - nie planujemy przecież skalować przypadkowo umieszczonych tam plików MP3:

extension=jpg;gif;png

Teraz wystarczy zamontować nasz system plików poleceniem:

cmdfs /home/user/fotki /home/user/miniaturki "-ocommand=convert - -resize 20% -,extension=jpg;gif;png"
 

Oczywiście po restarcie systemu nasz system plików zniknie, więc żeby przy każdym starcie systemu był on montowany musimy dodać odpowiedni wpis do pliku /etc/fstab:

cmdfs#/home/user/fotki /home/user/miniaturki fuse user,allow_other,command=convert\040-\040-resize\04020%\040-,monitor,extension=jpg;gif;png 0 0

Pamiętajmy, aby przy tworzeniu wpisu zamienić spacje na znaki \040

To tylko prosty przykład, mam jednak nadzieję, że twórczy Czytelnicy pochwalą się innymi ciekawymi zastosowaniami cmdfs - z chęcią je opublikuję, lub proszę się chwalić w komentarzach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

IBM kupił Red Hat za 34 mld USD

W dniu wczorajszym (tj. 28.10.2018), firmy IBM i Red Hat poinformowały o największej w historii Linuksa i Open Source transakcji - zakupu firmy Red Hat przez IBM. Na mocy podpisanej umowy IBM wykupi wszystkie akcje Red Hat po 190 USD za akcję, co łącznie zamyka transakcję w kwocie około 34 miliardów USD.

Więcej…

SUSE ogłasza plany działania jako w pełni niezależna firma

suse 200pxNORYMBERGA, Niemcy - 2 lipca 2018 r. - Firma SUSE ogłosiła plany współpracy z partnerem inwestycyjnym EQT, aby kontynuować już jako niezależny biznes dynamiczny rozwój firmy, realizację obranej strategii i ekspansję produktów. Zakończenie przejęcia SUSE od firmy Micro Focus przez EQT wymaga jeszcze zgody udziałowców firmy Micro Focus oraz zatwierdzenia przez odpowiednie organy regulacyjne. Oczekuje się, że przejęcie nastąpi na początku 2019 r.

Więcej…

Najnowszy Linux Magazine 3/2018

 Marcowy Linux Magazine jest poświęcony kompilatorom. 

W numerze znajdziemy przegląd kompilatorów i środowisk programistycznych. Porównanie GCC, Clanga i MSVC pod kątem obsługi najnowszych standardów C++. Omówienie wzorowanego na Rebolu języka programowania Red i kompilacji krzyżowej w najnowszych wersjach Go.

 

Więcej…

Barcelona przechodzi na Wolne Oprogramowanie

Jak poinformował hiszpański magazyn El País, miasto Barcelona planuje do końca wiosny 2019 roku dokonać migracji swoich systemów informatycznych z oprogramowania własnościowego i systemów Windows na alternatywne rozwiązania Open Source oraz Linuksa. Według opracowanej strategii w pierwszej kolejności zostaną zastąpione wszystkie aplikacje użytkowników na otwartoźródłowe, a końcowym etapem będzie zastąpienie systemów operacyjnych Linuksem.

Więcej…

 

Software

[Aktualizacja 26.02. 2017 ] KernUP - Twoje nowsze jajko

KernUP jest forkiem starego programu KernelUP. Został całkowicie przepisany od podstaw w celu optymalizacji i naprawy starych błędów swojego poprzednika.
Program tak jak jego poprzednik służy do automatycznej aktualizacji jądra sytemu operacyjnego.

Program został wyposażony w kilka funkcji, oto one:

  • Automatyczne włączanie się ze startem systemu.
  • Automatyczne sprawdzanie aktualizacji jądra.
  • System tłumaczeń. Zawiera język Angielski i Polski.
  • System cichych aktualizacji programu.
  • Moduł umożliwiający usunięcie starszych wersji jąder zainstalowanych w naszej dystrybucji.
  • Przebudowywanie modułów VirtualBox
  • Wybór między sudo a su
Więcej…

Premiera systemu SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów z procesorami ARM

Firma SUSE poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania SUSE Linux Enterprise Server for ARM. To pierwsza komercyjna dystrybucja systemu Linux zoptymalizowana pod kątem serwerów o architekturze AArch64 z procesorami ARM. Objęta jest kompleksową pomocą techniczną. Pozwoli dostawcom sprzętu i oprogramowania na szybsze tworzenie i dostarczanie klientom innowacyjnych rozwiązań w oparciu o procesory ARM.

Więcej…

KDE ma już 20 lat!

20 lat temu Matthias Ettrich wysłał wiadomość, w której zaprasza programistów do rozwoju nowego projektu - Kool Desktop Environment. Data ta jest uznawana jako początek KDE, chociaż pierwsza wersja beta środowiska KDE 1 ukazała się prawie dokładnie po roku od ogłoszenia prac, a pierwsza wersja stabilna 12 lipca 1998 roku. Co ciekawe do dzisiaj są osoby, które używają KDE 1 i nie zamierzają go zmieniać na nowsze wersje.

Więcej…

Dystrybucje

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

suse awsSUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej…

Za tydzień strona susestudio.com zostanie zamknięta

Już za tydzień wyłączona ma zostać usługa Suse Studio na stronie susestudio.com. Strona umożliwiająca tworzenie w prosty sposób własnych dystrybucji Linuksa kończy działanie 15 lutego i zostanie zintegrowana z serwisem Open Build Service. Do tego czasu wszyscy użytkownicy powinni wyeksportować swoje szablony do OBS (opis: http://openbuildservice.org/2017/05/31/studio-import/).

Nowe oferty pracy

Konferencje i spotkania

Relacja z Open Source Day 2019

logo14 maja w Warszawie odbyła się kolejna edycja największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęconej otwartym technologiom. Ponad 800 uczestników dopisało kolejną kartę do 12-letniej historii wydarzenia. Na uczestników czekało 9 sesji technicznych podzielonych na 3 bloki tematyczne. Wśród omawianych wątków znalazły się takie tematy jak: bezpieczeństwo i monitoring infrastruktury IT, cloud computing, automatyzacja czy rozwój oprogramowania. Organizatorzy spotkania, czyli przedstawiciele Linux Polska, keynote speakerzy i zaproszeni goście byli zgodni co do jednej kwestii – technologia open source jest motorem rozwoju światowej gospodarki, ale otwarte rozwiązania są coraz częściej niezbędnym elementem w rozwoju polskich przedsiębiorstw.

Więcej…

Open Source Day 2019 już 14 maja. Co w agendzie?

logoJakie funkcjonalności oferują najnowsze rozwiązania bazujące na otwartym oprogramowaniu? Jak można je wykorzystać np. w dbaniu o bezpieczeństwo infrastruktury IT przedsiębiorstwa? W jaki sposób open source pomaga w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji? Z jakimi wyzwaniami najczęściej spotykają się osoby pracujące z otwartymi rozwiązaniami i jak im sprostać? Tego będzie można dowiedzieć się podczas 12. edycji konferencji Open Source Day, która odbędzie się już 14 maja w Warszawie. Jak co roku będzie merytorycznie, ciekawie i praktycznie, co gwarantuje organizator wydarzenia – Linux Polska.

Na uczestników czeka 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT, które zostały podzielone na 3 bloki tematyczne.

Więcej…

Open Source w biznesie - Warszawa

Konferencja Open source w biznesie to bezpłatne wydarzenie poruszające tematykę rozwiązań otwartych i ich praktycznego zastosowania w przedsiębiorstwie. Wydarzenie ma na celu zrzeszenie zawodowych specjalistów i entuzjastów otwartego oprogramowania. Konferencja odbędzie się 18 czerwca o godz. 9:00 w Hotelu Coirtyard by Marriott Warsaw Airport w Warszawie.

Więcej…

Kalendarz konferencji i spotkań

Brak nadchodzących wydarzeń!