Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Smaller Default Larger
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wielu ludzi tęskni za czasami, kiedy na pecetach królował MS DOS. System ten był bardzo ubogi w porównaniu z dzisiejszymi wersjami Windows. Nieistniejąca strona graficzna, żałosny system plików, konieczność wprowadzania komend z konsoli, słowem koszmar dla typowego użytkownika.

DOS miał jednak coś czego próżno szukać we współczesnych produktach Microsoftu: prosty i bezpośredni dostęp do portów. Ileż to urządzeń można było wysterować z peceta poprzez port szeregowy! Prosty programik w pascalu i już silnik krokowy w laserze przesuwał siatkę dyfrakcyjną, dwie godziny pracy i już interferometr przesyłał dane na komputer.
Każdy z odrobiną zacięcia inżynierskiego mógł szybko i tanio zmusić komputer do harówki w pokoju hobbysty albo w laboratorium naukowym.

DOS’a już nie ma. Laboratoria zostały. Dzisiaj wprawdzie sprzęt laboratoryjny jest dostarczany razem z odpowiednim oprogramowaniem pod Windows XP lub Vistę, ale co to za laboratorium naukowe, którego potrzeby może przewidzieć programista z drugiego końca świata i to kilka lat naprzód?

Doświadczalnik ma dziesiątki pomysłów miesięcznie, które trzeba na bieżąco sprawdzać eksperymentalnie. Często oznacza to niestandardowe zastosowania sprzętu, którym dysponuje. Czasami potrzeba zmodyfikować oprogramowanie. Co wtedy?

Ja mówię KLAPA!

Oprogramowanie jest zamknięte i wgląd w kod źródłowy ma tylko producent. Proszę spróbować go namówić, żeby szybko i za darmo dostosował je do naszych potrzeb.
No cóż, przynajmniej można sprawdzić czy ma poczucie humoru ...

Dla większości użytkowników posługiwanie się tzw. czarnymi skrzynkami czyli zamkniętym oprogramowaniem ma same zalety. To jednak nie dotyczy inżynierów ani naukowców.

I tutaj przedstawię jak to było z uruchamianiem karty pomiarowej w laboratorium Instytutu Fotonowego. Karta pomiarowa to urządzenie, które połączone z komputerem zbiera dane z jakiegoś detektora.

Na początku kupiliśmy bogato wyposażoną kartę renomowanego producenta
z oprogramowaniem pod Windows. Dużo pieniędzy, mizerny efekt.
Oprogramowanie oczywiście niewystarczające dla naszych potrzeb, nauka API i pisanie własnych programów – kilka tygodni. A na koniec szumy i zakłócenia samej karty tak duże, że sygnał z detektora był bezużyteczny.

Wtedy wpadliśmy na genialny pomysł: Zróbmy własną kartę pomiarową! Przecież to proste. Wystarczy kilka części elektronicznych. Zamiast wpychać kartę pod obudowę komputera, gdzie zakłócenia są duże, dołóżmy jej interfejs USB i wystawmy całą na zewnątrz. Dodatkowo będzie można ją używać z laptopa! Hurraaa! Do roboty!

No i faktycznie. Po kilku tygodniach prototyp karty był gotowy. Karta dosyć szybka, trzeba odbierać kilka megabajtów danych na sekundę. Ale przecież USB 2.0 obsługuje do 60MB/s.
Odpalamy urządzenie pod Windows XP. Działa ślicznie. Jest sygnał, szumy malutkie, transfer wystarczający, ale jakieś rytmiczne skoki ... hmmm w sygnale. Pewnie błąd w naszej aplikacji albo coś w laboratorium zakłóca kartę. Bliższe spojrzenie na zebrane dane, i o zgrozo... są dziury! Część danych nie dotarła do komputera.

Okazało się, że obsługa USB w Windows ma przerwy w transferze danych. Jeśli dane nie są gromadzone na karcie to taka przerwa oznacza ich bezpowrotną stratę.

Trochę głupia sprawa. Potrafiliśmy zbudować kartę pomiarową, a nie potrafimy jej oprogramować. Ludzie po doktoratach, komputerowi guru ... eech.

W odruchu rozpaczy chcieliśmy nawet zapłacić profesjonalistom od sterowników pod Windows, aby nam pomogli. Kilka miesięcy poszukiwań i żaden nie potrafił tego zrobić. Wglądu w kod źródłowy Windows XP oczywiście nie ma. Rozbudowywanie tak szybkiej karty o dodatkowy bufor pamięci jest trudne, drogie i bez sensu. Przecież na przyłączonym komputerze jest wystarczająco dużo taniej pamięci, wystarczy ją wykorzystać.

Sytuację uratował Linux.

Zajęło mi dwa tygodnie intensywnego szukania w google i przeglądania źródeł kernela, żeby nauczyć się pisania modułów linuksowych, zrozumieć sposoby obsługi USB i wreszcie napisać własny moduł, który nie tylko nie gubił danych z naszej karty pomiarowej ale jeszcze osiągał transfer 80 MB/s, o 20MB/s więcej niż maksymalny dopuszczalny dla USB 2.0.

To było na wiosnę 2008. Teraz jesteśmy chyba jedynym na świecie producentem kart pomiarowych dedykowanych pod Linuksa.

W naszym laboratorium nie ma już ani jednego peceta z Windows. Wszystkie są okupowane przeróżnymi dystrybucjami Linuksa do testowania uniwersalności naszego oprogramowania.

Zbigniew Karkuszewski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.instytutfotonowy.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

IBM kupił Red Hat za 34 mld USD

W dniu wczorajszym (tj. 28.10.2018), firmy IBM i Red Hat poinformowały o największej w historii Linuksa i Open Source transakcji - zakupu firmy Red Hat przez IBM. Na mocy podpisanej umowy IBM wykupi wszystkie akcje Red Hat po 190 USD za akcję, co łącznie zamyka transakcję w kwocie około 34 miliardów USD.

Więcej…

SUSE ogłasza plany działania jako w pełni niezależna firma

suse 200pxNORYMBERGA, Niemcy - 2 lipca 2018 r. - Firma SUSE ogłosiła plany współpracy z partnerem inwestycyjnym EQT, aby kontynuować już jako niezależny biznes dynamiczny rozwój firmy, realizację obranej strategii i ekspansję produktów. Zakończenie przejęcia SUSE od firmy Micro Focus przez EQT wymaga jeszcze zgody udziałowców firmy Micro Focus oraz zatwierdzenia przez odpowiednie organy regulacyjne. Oczekuje się, że przejęcie nastąpi na początku 2019 r.

Więcej…

Najnowszy Linux Magazine 3/2018

 Marcowy Linux Magazine jest poświęcony kompilatorom. 

W numerze znajdziemy przegląd kompilatorów i środowisk programistycznych. Porównanie GCC, Clanga i MSVC pod kątem obsługi najnowszych standardów C++. Omówienie wzorowanego na Rebolu języka programowania Red i kompilacji krzyżowej w najnowszych wersjach Go.

 

Więcej…

Barcelona przechodzi na Wolne Oprogramowanie

Jak poinformował hiszpański magazyn El País, miasto Barcelona planuje do końca wiosny 2019 roku dokonać migracji swoich systemów informatycznych z oprogramowania własnościowego i systemów Windows na alternatywne rozwiązania Open Source oraz Linuksa. Według opracowanej strategii w pierwszej kolejności zostaną zastąpione wszystkie aplikacje użytkowników na otwartoźródłowe, a końcowym etapem będzie zastąpienie systemów operacyjnych Linuksem.

Więcej…

 

Software

[Aktualizacja 26.02. 2017 ] KernUP - Twoje nowsze jajko

KernUP jest forkiem starego programu KernelUP. Został całkowicie przepisany od podstaw w celu optymalizacji i naprawy starych błędów swojego poprzednika.
Program tak jak jego poprzednik służy do automatycznej aktualizacji jądra sytemu operacyjnego.

Program został wyposażony w kilka funkcji, oto one:

  • Automatyczne włączanie się ze startem systemu.
  • Automatyczne sprawdzanie aktualizacji jądra.
  • System tłumaczeń. Zawiera język Angielski i Polski.
  • System cichych aktualizacji programu.
  • Moduł umożliwiający usunięcie starszych wersji jąder zainstalowanych w naszej dystrybucji.
  • Przebudowywanie modułów VirtualBox
  • Wybór między sudo a su
Więcej…

Premiera systemu SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów z procesorami ARM

Firma SUSE poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania SUSE Linux Enterprise Server for ARM. To pierwsza komercyjna dystrybucja systemu Linux zoptymalizowana pod kątem serwerów o architekturze AArch64 z procesorami ARM. Objęta jest kompleksową pomocą techniczną. Pozwoli dostawcom sprzętu i oprogramowania na szybsze tworzenie i dostarczanie klientom innowacyjnych rozwiązań w oparciu o procesory ARM.

Więcej…

KDE ma już 20 lat!

20 lat temu Matthias Ettrich wysłał wiadomość, w której zaprasza programistów do rozwoju nowego projektu - Kool Desktop Environment. Data ta jest uznawana jako początek KDE, chociaż pierwsza wersja beta środowiska KDE 1 ukazała się prawie dokładnie po roku od ogłoszenia prac, a pierwsza wersja stabilna 12 lipca 1998 roku. Co ciekawe do dzisiaj są osoby, które używają KDE 1 i nie zamierzają go zmieniać na nowsze wersje.

Więcej…

Dystrybucje

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

suse awsSUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej…

Za tydzień strona susestudio.com zostanie zamknięta

Już za tydzień wyłączona ma zostać usługa Suse Studio na stronie susestudio.com. Strona umożliwiająca tworzenie w prosty sposób własnych dystrybucji Linuksa kończy działanie 15 lutego i zostanie zintegrowana z serwisem Open Build Service. Do tego czasu wszyscy użytkownicy powinni wyeksportować swoje szablony do OBS (opis: http://openbuildservice.org/2017/05/31/studio-import/).

Nowe oferty pracy

Konferencje i spotkania

Open Source Day 2019 już 14 maja. Co w agendzie?

logoJakie funkcjonalności oferują najnowsze rozwiązania bazujące na otwartym oprogramowaniu? Jak można je wykorzystać np. w dbaniu o bezpieczeństwo infrastruktury IT przedsiębiorstwa? W jaki sposób open source pomaga w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji? Z jakimi wyzwaniami najczęściej spotykają się osoby pracujące z otwartymi rozwiązaniami i jak im sprostać? Tego będzie można dowiedzieć się podczas 12. edycji konferencji Open Source Day, która odbędzie się już 14 maja w Warszawie. Jak co roku będzie merytorycznie, ciekawie i praktycznie, co gwarantuje organizator wydarzenia – Linux Polska.

Na uczestników czeka 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT, które zostały podzielone na 3 bloki tematyczne.

Więcej…

Open Source w biznesie - Warszawa

Konferencja Open source w biznesie to bezpłatne wydarzenie poruszające tematykę rozwiązań otwartych i ich praktycznego zastosowania w przedsiębiorstwie. Wydarzenie ma na celu zrzeszenie zawodowych specjalistów i entuzjastów otwartego oprogramowania. Konferencja odbędzie się 18 czerwca o godz. 9:00 w Hotelu Coirtyard by Marriott Warsaw Airport w Warszawie.

Więcej…

Open Source Day 2019 – ruszyła rejestracja na 12. edycję konferencji

logo14 maja w Warszawie odbędzie się kolejna, 12. edycja Open Source Day. To największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona otwartym rozwiązaniom. Co roku gromadzi blisko 1000 uczestników obecnych na prelekcjach i niemałą grupę śledzącą wydarzenie w transmisji online. Program tegorocznej edycji obejmie 3 ścieżki tematyczne, na które składać się będzie 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT. 6 marca ruszyła rejestracja na konferencję.

11 edycji, blisko 20 tys. uczestników obecnych zarówno na wydarzeniach, jak i śledzących je podczas transmisji online, 210 sekcji technicznych. Tak można podsumować w liczbach ponad dziesięcioletnią historię Open Source Day, konferencji, która co roku przyciąga miłośników otwartych rozwiązań i wszystkich tych, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami ze świata nowych technologii. Już niedługo będzie pisany jej kolejny rozdział.

Więcej…

Kalendarz konferencji i spotkań

18
Cze
Termin: 18 czerwiec 2019
Konferencja Open source w biznesie to bezpłatne wydarzenie poruszające tematykę rozwiązań otwartych i ich praktycznego zastosowania w przedsiębiorstwie.