Jak zacząć programowanie w C/C++?

2

Języki C/C++ mają bardzo duże możliwości i można ich używać również w systemie operacyjnym Linux bez instalowania zbędnego oprogramowania, tak jak jest to w systemach Windows, gdzie trzeba instalować środowiska programistyczne do poszczególnych języków programowania. Oczywiście środowiska takie jak Borland C++ ,czy Visual C++ mają ogromne możliwości,lecz system operacyjny Linux oferuje nam również ciekawe rozwiązanie , mianowicie wbudowane kompilatory C/C++.W artykule tym chcę przedstawić prostotę używania tych kompilatorów oraz udowodnić że używając linuksa możemy tworzyć zaawansowane aplikacje.

Tak jak poprzednim razem do pisania kodu polecam edytor tekstowy vi .
Wszystkie przykłady programów opisane w poniższym artykule zostały napisane oraz skompilowane w systemie operacyjnym LINUX SLACKWARE 9.2

No to zaczynamy!!!
Co nam będzie potrzebne? Przede wszystkim trochę czasu oraz cierpliwości, gdyż wystarczy mała pomyłka ,a kompilator wyrzuca masę dziwnych błędów, ale o tym za chwile.
Tworzymy plik o nazwie program.cpp Składnia wygląda tak: vi nazwa_pliku.rozszerzenie, gdzie rozszerzenie może być “c” lub “cpp” ,plik z rozszerzeniem “c” informuje kompilator że aplikacja bedzie tworzona w języku C ,a rozszerzenie “cpp” ,że w C++.W naszym przypadku bedzie wygładalo to tak:

bash-2.05b# vi program.cpp

Następnie piszemy prostą aplikacje :

Jak widać to naprawdę prosty program ,który wypisze nam na ekran napis LINUX oraz adres www.linux.pl Nie będe opisywał poszczególnych funkcji programu ,gdyż nie jest to kurs C/C++.
Gdy mamy już napisaną aplikację należy ją skompilować , ale przed tym proponuje sprawdzić czy nasz program jest napisany poprawnie,służy do tego komenda :

więc składnia jest taka g++ -parametr nazwa_pliku.rozszerzenie Aby uzyskać pełną listę parametrów wpiszemy g++ –help .
Jesli kompilator niepokazuje żadnych błędów potrzebujemy pustego pliku ,aby można zamienić nasz plik zródłowy na plik wykonywalny.Aby utworzyć pusty plik wpiszemy touch pierwszy tym sposobem utworzyliśmy pusty plik o nazwie pierwszy.
Mamy już wszystko plik zródłowy oraz pusty plik ,wiec nie zostaje nam nic innego jak skompilowanie naszego programu.Robimy to w następujący sposób:
g++ plik_zródłowy -o plik_docelowy
W naszym przypadku wygląda to nastepująco :

Teraz możemy odpalić nasz program za pomocą komendy ./nazwa_pilku Nasz programik nazywa sie pierwszy więc …

Oto wynik napis LINUX oraz adres.W taki sam sposób można tworzyć skomplikowane aplikacje ,lecz artykuł ten ma na celu pokazanie jak w prosty sposób napisac oraz skompilować aplikację w języku C/C++ używając wewnętrznych kompilatorów systemu operacyjnego LINUX.

Pytania proszę przysyłać na adres linux_-art@interia.pl.

Poprzedni post

Wprowadzenie do programowania w bash-u

Następny post

Trzy systemy, trzy strategie

Powiązane posty