Zorin OS Pro – Nowa edycja dla najbardziej wymagających

W kwietniu deweloperzy z zespołu Zorin OS Technologies Ltd. zapowiedzieli na lato wydanie najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego (patrz tutaj). Zbliża się połowa sierpnia a wraz z nią, jak wynika z postu na blogu projektu, termin premiery – Zorin OS 16 ma ujrzeć światło dzienne 17 sierpnia.

Jakie nowości przyniesie najnowsza dystrybucja tego bardzo dobrego systemu operacyjnego, będziemy mogli przekonać się już w przyszłym tygodniu. Po wersji Beta, która od dawna dostępna jest w internecie, fani mogą spodziewać się wielu bardzo pozytywnych aktualizacji. Jednak przedpremierowo warto wspomnieć o pewnej ciekawej zmianie, która ma nastąpić.

Otóż Zorin OS 16 zapoczątkuje edycję Pro, która zastąpi dotychczasową Ultimate. Trzy pozostałe edycje – Core, Lite i Education – pozostaną bez zmian. Edycja Pro, podobnie jak jej poprzedniczka, będzie płatna. Jednak cena, zważywszy na możliwości, jakość i mnogość aplikacji, jakie będzie oferowała ta dystrybucja, z całą pewnością nie jest wygórowana. Wynosić będzie tylko €39.

Zorin OS Pro powstał z myślą o firmach, profesjonalistach oraz zaawansowanych i wymagających użytkownikach. Dystrybucja w tej edycji ma stworzyć możliwości pełnego wykorzystania komputera.

W poście zapowiadającym edycję Pro znalazły się bardzo obiecujące słowa reklamy:

(…) Zorin OS Pro łączy w sobie najlepsze aplikacje i najbardziej zaawansowane funkcje, co pozwala na uwolnienie pełnego potencjału twojego komputera, aby mógł wzbić się na wyżyny swoich możliwości. Jest dostarczany w pakiecie z usługą naszego technicznego wsparcia, dzięki czemu nie musisz się o nic martwić i możesz skupić się tylko na pracy. (…)”

System operacyjny Zorin OS należy do najładniejszych i przyjaznych linuksowych dystrybucji. Dotychczasowe jego wersje przynosiły wiele wartościowych i przydatnych aplikacji, dawały spore możliwości ustawienia wyglądu oraz oferowały przyjemny i praktyczny przepływ pracy. Jednak Zorin OS Pro zapewnić ma nową profesjonalną jakość i oferować wiele korzyści np. dla pracowników firm.

Przede wszystkim edycja Pro zawierać będzie preinstalowane aplikacje, zwiększające produktywność.

Na pokładzie znajdzie się aplikacja Barrier, która za pomocą jednej klawiatury i myszy pozwoli obsługiwać wiele komputerów. Aby przełączyć się między urządzeniami, wystarczy przesunąć kursor do krawędzi ekranu. Będzie istniała również możliwość kopiowania między komputerami np. tekstu, dzięki udostępnionemu schowkowi. W zestawie znajdzie się też Xournal++, aplikacja do odręcznych notatek i z obsługą formatu PDF. Oprócz podstawowego przeznaczenia, posiada ona wiele bardzo praktycznych funkcji takich jak np.: obsługa LaTeXa, automatyczne wykrywanie kształtów i nagrywanie i odtwarzanie dźwięku. Dla pracowników firm bardzo przydatny będzie również program The Network Displays, pozwalający w prosty sposób udostępnić pulpit komputerom innych użytkowników. Aplikacja ta może łączyć się z urządzeniem (np. telewizorem), obsługującym Wi-Fi albo Miracast. Oprócz tego Zorin OS Pro oferować będzie jeszcze wiele innych narzędzi zwiększających produktywność, takich jak np.: menedżer haseł, oprogramowanie do księgowości i CAD 2D/3D, czytnik ebooków i rejestrator ekranu.

Zorin OS Pro zawiera również szereg narzędzi, mogących być z powodzeniem używanych przez profesjonalnych twórców. W nowej edycji Pro dostępny będzie pakiet programów audio-wideo oraz do grafiki. Zainteresowani użytkownicy znajdą wszystkie aplikacje, które pozwalają realizować wszelkie artystyczne projekty: zaawansowany edytor wideo, edytor grafiki bitmapowej kompatybilny z Photoshopem, aplikacja do grafiki wektorowej, oprogramowanie do modelowania i animacji 3D, stacja robocza audio (DAW).

Zmiany zaszły również w szacie graficznej pulpitu. Aplikacja Zorin Appearance w Zorin OS Pro została rozszerzona o dodatkowe układy ekranu. Do 4 standardowych zawartych w Zorin OS Core dodano kolejne 4 układy „Premium”: MacOS, Windows Classic, Windows 11 i Ubuntu. Daje to ogromne możliwości dostosowania komputera do gustu użytkownika i jego przyzwyczajeń. Na szczególną uwagę zasługuje wygląd pulpitu bardzo zbliżony do systemu Windows 11. Jest to całkowita nowość w systemie Zorin. Bardzo dobrze współpracuje on z komputerami posiadającym touchpad, myszami oraz ekranami dotykowymi. Łatwy dostęp do opcji i narzędzi oraz bardzo dobry przepływ pracy gwarantują nowe menu, przycisk przeglądu działań i ikony, umieszczone pośrodku paska zadań. Wygląda graficzny Zorina OS Pro użytkownik będzie mógł również wzbogacić z pomocą nowego zestawu abstrakcyjnych tapet.

Zespół Zorina poinformował, że każdy użytkownik, który kupi edycję Pro, będzie miał również dostęp wersji Pro Lite. Będzie ona przeznaczona do pracy na starych, niewymagających komputerach, z jednoczesnym posiadaniem wszystkich cech, funkcji i narzędzi z edycji Pro. Edycja Pro Lite będzie dostępna w ciągu najbliższych kilku miesięcy, wraz z wydaniem wersji Zorin OS 16 Lite.

Zorin OS 16 Pro i Zorin OS 16 Core będzie można pobrać w przyszły wtorek, 17 sierpnia.

Strona domowa projektu – zorinos.com.

Post na blogu Zorina – blog.zorin.com/2021/08/09/say-hello-to-zorin-os-pro.

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

X.Org Foundation – X.Org Konferencja Programistów 2021

Następny post

elementary OS 6 wydany

Powiązane posty
4MLinux 34.0

4MLinux 34.0

19 września 2020 roku wydano najnowszą wersję 4MLinux 34.0. Jest on dystrybucją Linuksa używającą ultra lekkiego pulpitu JWM, zestawu aplikacji i skryptów instalujących dodatkowe rozszerzenia.

Więcej...
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

4 maja 2020 roku wydano TurnKey Linux 16.0. Jest to najnowsza wersja otwarto-źródłowego projektu, który oferuje szeroki zestaw pre-konfigurowanych obrazów aplikacji serwerowych przeznaczonych do różnorodnych celów. Dystrybucji tej można używać z obrazów wirtualnych maszyn lub iso do samodzielnej instalacji.

Więcej...
AntiX 19.3

AntiX 19.3

16 października 2020 roku wydano nową wersję antiX 19.3 zwaną „Manolis Glezos”. Dystrubucja ta została zbudowana na systemie Debian i może być używana nie tylko przez nowe komputery. Jest lekki i szybki, przez co można go uruchomić nawet na starszych komputerach. Minimalne wymagania to: procesor PII, 128MB pamięci RAM oraz partycja wymiany SWAP o rozmiarach 128 MB. Potrzebne jest także 2,2 GB miejsca na instalację na dysku twardym.

Więcej...