MC: szybkie przełączanie sortowania i coś jeszcze

Kilk na kolumnę i sortujemy według jej zawartości, a gdy już posortowane, odwracamy porządek wyświetlania. Skoro to tak naturalna i dawno przyjęta praktyka, to dlaczego w Midnight Commanderze nie było jej jeszcze do niedawna? Tego nie wiem i tego też nie szukałem. Znalazłem to przy okazji któregoś z kolei szukania, jak sortować kombinacją klawiszy. Robienie tego w kilku krokach za pomocą menu było dość wkurzające.

 

Wygląda na to, że całkiem niedawno obie te możliwości doszły do MC:

http://www.midnight-commander.org/ticket/397

Nie czytałem większości historii tej łaty, sprawdziłem tylko w debianowej wersji 4.7.0.1-1. Według podpowiedzi, stworzyłem plik ~/.mc/mc.keymap opisujący te kilka kombinacji (mówi sam za siebie):

[panel]PanelSelectSortOrder= alt-w
PanelToggleSortOrderPrev=alt-e
PanelToggleSortOrderNext=alt-d

Pierwsza i trzecia kombinacja działa jak trzeba. Alt-e daje mi okno wyboru strony kodowej. Wg kolejności źródeł mapowania klawiszy (opisanej w man mc) żadne wczesniejsze źródło (zmienna czy wpis w pliku) nie przypisuje żadnej akcji dla Alt-e, ale to nie problem, bo można znaleźć inny skrót. Zresztą, przy trzech elementach panelu wystarczy ruch w jedną stronę.

W lewym górnym rogu panelu pojawia się oznaczenie sortowania składające się z dwóch znaków. Drugi to najwyraźniej pierwsza litera nazwy (name, size, modify, …), pierwszy (apostrof lub przecinek) określa porządek sortowania.

Przy okazji, łata dodaje niepozorny (bo oznaczony kropką, umieszczony u góry po prawej stronie każdego panelu) przycisk do przełączania widoczności ukrytych plików. Czy są to standardowo pliki o nazwach zaczynających się od kropki, czy też można definiować samemu, co kryjemy w mc – nie sprawdzałem.

Niektóre z tych wizualnych oznaczeń można zmienić, używając skórek, które też sa nowością w MC.

Poprzedni post

Uruchomienie urządzenia wielofunkcyjnego Brother DCP-585CW na Slackware

Następny post

Zastosowania FUSE cz.1 – cmdfs

Powiązane posty

Google Chrome kończy wsparcie dla starszych i 32-bitowych dystrybucji Linuksa

Użytkownicy przeglądarki Google Chrome na 32-bitowych wersjach Linuksa powinni już teraz rozpocząć przesiadkę na inną przeglądarkę lub na otwartą wersję Chrome - Chromium. Już jakiś czas temu Google zapowiedziało zakończenie wsparcia od marca 2016 roku dla Ubuntu 12.04 LTS (posiadającego wsparcie Canonical do połowy 2017 roku), Debiana 7 (Wheezy) oraz dla wszystkich 32-bitowych wersji Linuksa. Od niedawna użytkownikom tych systemów pokazuje się komunikat o końcu wsparcia dla ich systemów zaraz po uruchomieniu przeglądarki.

Więcej...

[Arch Linux] AuN – Zadbaj o aktualizacje systemu

Zadaniem programu AuN jest automatyczne wyszukanie aktualizacji systemu

W razie wystąpienia nowych aktualizacji wyświetlone odpowiednie powiadomienie przy pomocy notify-send, zawierające informacje o liczbie dostępnych aktualizacji bądź automatyczna instalacja dostępnych aktualizacji wraz z wyświetleniem powiadomienia o wykonywanym działaniu.

Więcej...