Google Chrome kończy wsparcie dla starszych i 32-bitowych dystrybucji Linuksa

Użytkownicy przeglądarki Google Chrome na 32-bitowych wersjach Linuksa powinni już teraz rozpocząć przesiadkę na inną przeglądarkę lub na otwartą wersję Chrome – Chromium. Już jakiś czas temu Google zapowiedziało zakończenie wsparcia od marca 2016 roku dla Ubuntu 12.04 LTS (posiadającego wsparcie Canonical do połowy 2017 roku), Debiana 7 (Wheezy) oraz dla wszystkich 32-bitowych wersji Linuksa. Od niedawna użytkownikom tych systemów pokazuje się komunikat o końcu wsparcia dla ich systemów zaraz po uruchomieniu przeglądarki.

 

Przeglądarka na tych systemach nadal będzie działała, jednakże nie będą pojawiać się uaktualnienia i poprawki bezpieczeństwa. Wspierane wersje Chrome będą otrzymywali użytkownicy 64-bitowych wersji Ubuntu 14.04 LTS lub nowszych

 

Decyzja podyktowana była ograniczonymi możliwościami małego zespołu linuksowego Google Chrome, który nie może bez końca wspierać wszystkich wersji Ubuntu oraz innych dystrybucji Linuksa. Innym argumentem była malejąca liczba użytkowników 32-bitowych wersji przeglądarki.

 

Zmiany te nie dotyczą Chromium, oraz przeglądarek na niej bazujących – takich jak Opera. Ich użytkownicy mogą spać spokojnie, póki co Google obiecuje podtrzymanie wsparcia dla 32-bitowej wersji. Również Google Chrome i Chrome OS budowane dla 32-bitowych procesorów ARM pozostaną bez zmian.

Poprzedni post

Linux Polska pierwszym w regionie CEE partnerem Docker Inc.

Następny post

fail2ban: Blokowanie ataków brute force na WordPress od strony administratora serwera

Powiązane posty
Pidgin Logo

Pidgin – włączenie obsługi wiadomości Facebook

30 kwietnia 2015 roku Facebook wyłączył swoje Chat API oparte na XMPP (służące do komunikacji z Messengerem), a w związku z tym przestała działać obsługa wiadomości Facebooka w Pidginie - czy też ogólnie w oprogramowaniu korzystającym z biblioteki libpurple. 

Na szczęście pojawiła się nowa wtyczka - działająca, ale wciąż jeszcze rozwijana w ramach Google Summer of Code 2015 przez Jamesa Geboskiego (jgeboski). Ma ona stanowić zamiennik dotychczas stosowanej wtyczki o nazwie "Facebook XMPP".

Więcej...