Open Source Day 2019 już 14 maja. Co w agendzie?

Jakie funkcjonalności oferują najnowsze rozwiązania bazujące na otwartym oprogramowaniu? Jak można je wykorzystać np. w dbaniu o bezpieczeństwo infrastruktury IT przedsiębiorstwa? W jaki sposób open source pomaga w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji? Z jakimi wyzwaniami najczęściej spotykają się osoby pracujące z otwartymi rozwiązaniami i jak im sprostać? Tego będzie można dowiedzieć się podczas 12. edycji konferencji Open Source Day, która odbędzie się już 14 maja w Warszawie. Jak co roku będzie merytorycznie, ciekawie i praktycznie, co gwarantuje organizator wydarzenia – Linux Polska. Na uczestników czeka 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym kierunkom rozwoju branży IT, które zostały podzielone na 3 bloki tematyczne.
logo

 

 

Konferencja Open Source Day, która do tej pory przez wszystkie edycje zgromadziła łącznie blisko 20 000 uczestników, także tych śledzących prelekcje online, jest doskonale znanym wydarzeniem wszystkim tym, którzy chcą być na bieżąco z najważniejszymi i najaktualniejszymi trendami z obszaru IT i nowych technologii.

 

Dzięki doświadczeniu w organizowaniu konferencji już przeszło dekadę, doskonale zdajemy sobie sprawę, że jej znakiem rozpoznawczym jest praktyczny wymiar spotkania. Jesteśmy świadomi tego, że nasi uczestnicy, którzy pojawiają się na Open Source Day, odwiedzają wydarzenie, by zdobyć solidną dawkę informacji dotyczących tego, czym obecnie żyje branża otwartych rozwiązań. Ale przychodzą również po nowe umiejętności i merytoryczne wskazówki, które będą mogli wykorzystać np. w codziennej pracy inżyniera. A my chcemy dzielić się tą wiedzą, co zresztą jest zgodne z filozofią ruchu otwartego oprogramowania. Dlatego tradycyjnie w programie konferencji umieściliśmy praktyczne sesje techniczne, które będą prowadzone przez najlepszych ekspertów z branży. Jest to możliwe dzięki współpracy z naszymi partnerami – najbardziej zaufanymi i cenionymi w środowisku dostawcami rozwiązań i usług open source: EnterpriseDB(EDB), Microsoft, MySQL Oracle, Sysdig oraz Zabbix. Cieszymy się, że ponownie w tym gronie znalazła się również firma RedHat, która jest sponsorem konferencji od samego początkumówi Dariusz Świąder, prezes Linux Polska, organizator Open Source Day 2018, największego wydarzenia poświęconego otwartym rozwiązaniom w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Program tegorocznej edycji Open Source Day obejmie 3 ścieżki tematyczne, na które składać się będzie 9 sesji technicznych, poświęconych najważniejszym i aktualnym kierunkom rozwoju branży IT.

 

Jeden z bloków tematycznych obejmuje takie zagadnienia jak: automatyzacja, konteneryzacja, wirtualizacja i cloud computing. Jak podkreślają eksperci, w dobie szybkiego rozwoju usług chmurowych, wirtualizacji i konteneryzacji wzrasta popyt na rozwiązania, które sprostają obecnym i przyszłym wyzwaniom związanym z utrzymywaniem sprawnego środowiska IT. Nowoczesny system operacyjny, który jest jego „sercem” potrzebuje zespołu kompatybilnych narzędzi, które będą wspierać jego pracę. Podczas dedykowanej sesji technicznej eksperci firmy Red Hat przedstawią najnowszą odsłonę takiego systemu operacyjnego „do zadań specjalnych”. Chodzi o system Linux do zastosowań enterprise.

 

Kolejną ścieżką tematyczną jest bezpieczeństwo oraz monitoring sieci/infrastruktury IT. Jedna z sesji będzie stanowić przegląd nowych funkcjonalności najnowszej wersji Zabbix, czyli w pełni open source’owego, jednego z popularniejszych systemów do monitoringu. To spotkanie dedykowane nie tylko osobom, które już korzystają z tego rozwiązania, ale także dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o nowoczesnym monitorowaniu infrastruktury IT lub myślą o rozbudowie i usprawnieniu jej monitoringu. Dlaczego to ważne? – Żadne rozbudowane systemy nie mogą istnieć bez systemu wczesnego ostrzegania. W innym przypadku narażamy się starty (nie tylko te finansowe), wynikające z przerw we właściwym funkcjonowaniu systemu. Może do nich dojść w wyniku awarii, które po prostu się zdarzają, dlatego warto postawić na odpowiedni mechanizm monitorowaniawyjaśnia Tomasz Dziedzic, Wiceprezes Zarządu ds. Technologii w Linux Polska.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Okazuje się, że ta maksyma obowiązuje również w dziedzinie IT. Uczestnicy kolejnej sekcji dotyczącej bezpieczeństwa, będą mieli okazję zapoznać się z działaniami symulującymi rzeczywiste zachowania cyberprzestępców, co ma na celu m.in. lepsze zrozumienie aktualnego stanu bezpieczeństwa sieci, usprawnienie reakcji na incydenty oraz efektywniejsze przygotowanie się do ochrony przed niekontrolowanymi wyciekami danych.

 

Podczas tegorocznej konferencji Open Source Day trzeci blok tematyczny zostanie poświęcony tematyce związanej z rozwojem oprogramowania i z wykorzystaniem do tego celu otwartych rozwiązań. Jak zaznacza Tomasz Dziedzic z Linux Polska: – Jeden z wątków będzie dotyczył potencjalnych zmian, z którymi będą musiały zmierzyć się firmy działające w obszarze nowoczesnych technologii – dotyczą one wykorzystania sieci neuronowych w procesie wytwarzania rozwiązań funkcjonalnych. Oprogramowanie open source posiadające otwarte źródło, w tym kontekście zyskuje nowy wymiar optymalizacyjny. Jednak firmy, które zajmują się jego tworzeniem lub dystrybucją czekają nowe wyzwania i zmiany, chociażby w zakresie testowania czy też licencjonowania powstających rozwiązań. Uczestnicy sesji będą również mieli okazję przejść przez cały proces wytwarzania rozwiązania opartego o sieci neuronowe: od zdefiniowania problemu i zdobycia danych, po wytrenowanie sieci i wdrożenie. Będzie to solidna porcja wskazówek i informacji dla praktyków z branży IT czy firm, które chciałyby zacząć tworzyć rozwiązania wykorzystujące Deep Learningmówi Tomasz Dziedzic, Wiceprezes Zarządu ds. Technologii w Linux Polska.

 

Adam Wojtkowski, Regional General Manager CEE w Red Hat to jeden z keynote speakerów 12. edycji konferencji Open Source Day.

 

W tym roku Open Source Day gościć będzie warszawski stadion Legii.

 

Honorowymi patronami konferencji Open Source Day 2019 zostały: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: TOK FM, Warsaw Business Journal, Infor.pl, Egospodarka.pl, PC Format, CD Action, Magazynu Programista, ITWiZ, IT Resellser, Dziennika Internautów, OSworld.pl, Linux.pl oraz Linux Magazine Polska.

 

Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pod adresem: https://opensourceday.pl/

 

O Konferencji Open Source Day

Open Source Day to największe w Polsce i Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu.
W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 7 tys. osób, a kilkanaście tysięcy śledziło relację online. Open Source Day stanowi platformę wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania, jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości, stabilnych rozwiązań IT, które dziś są podstawą działania wszystkich gałęzi gospodarki. 12. edycja konferencji odbędzie się w dniu 14 maja 2019 r. w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Open Source w biznesie – Warszawa

Następny post
logo

Relacja z Open Source Day 2019

Powiązane posty

Kultowy zlot linuksowców już w listopadzie

Jesień kalendarzowa już z nami, a Jesień Linuksowa nadchodzi wielkimi krokami. Czternasta edycja spotkania pozwoli na poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności. Oficjalne prelekcje i warsztaty, kuluarowe dyskusje, a także towarzyskie spotkania i elementy rozrywkowe - wszystko to sprawia, że każdy znajdzie podczas tego wydarzenia coś dla siebie.

Więcej...

SUSECon 2015 – Specjalne warunki dla uczestników z Polski

Firma SUSE opublikowała szczegółowe informacje na temat prelekcji i sponsorów nadchodzącej globalnej konferencji technicznej SUSECon 2015, która odbędzie się w dniach 2-6 listopada w Amsterdamie. Podczas dorocznej konferencji dla użytkowników rozwiązań SUSE zostaną przedstawione najnowsze osiągnięcia technologii open source i systemu Linux, w tym innowacje w dziedzinie big data, pamięci masowych zdefiniowanych programowo, przetwarzania w chmurze, eliminacji przestojów, standaryzacji centrów danych, Dockera i kontenerów oraz rozwiązań SAP na platformie Linux.

 

SUSECon 2015 to konferencja szkoleniowo-techniczna i świetna inwestycja w wiedzę. Ponieważ SUSE Linux Enterprise Server jest bardzo popularną na polskim rynku komercyjną wersją Linuksa, lokalny oddział SUSE przygotował dla uczestników specjalne warunki udziału. Cena dla klientów z Polski wynosi tylko 299 euro za promocyjną wejściówkę na 5-dniowe szkolenie, podczas gdy cena dla klientów z innych krajów to 895 euro.

Więcej szczegółów na stronie www.suse.pl/susecon

Więcej...