Linux Mint 17.2 “Rafaela” Xfce i KDE wydane

Zespół twórców dystrybucji Linux Mint ogłosił wydanie wersji 17.2 w edycji KDE i Xfce. Linux Mint 17.2 jest wydaniem o przedłużonym wsparciu i będzie wpierane do roku 2019. Nowe wydanie przynosi szereg uaktualnionego oprogramowania, sporo udoskonaleń i nowych funkcji, które jak zapewniają autorzy dystrybucji mają spowodować, że Linux Mint będzie jeszcze bardziej komfortowy do użycia.  
thumb kde

 

 

Zmiany dla wersji KDE

 • W narzędziu konfiguracyjnym Źródła Oprogramowania można teraz otworzyć archiwa PPA i przeglądać ich pakiety. Nową funkcją jest również możliwość wylistowania “obcych” pakietów i zastąpnienie ich wersją dostępną z repozytorium. Jako obce pakiety brane są pod uwagę te, których pochodzenie i/lub wersja są nieznane oraz nie znajdują się w dostępnych repozytoriach systemu.
 • Oprogramowanie służące do aktualizacji oprogramowania przedstawia dostępne aktualizacje w sposób pozwalający na lepszą identyfikację – poprzez grupowanie pokrewnych pakietów. Na przykład jeżeli do aktualizacji jest pakiet “cjs” i “muffin”, które wchodzą w skład Cinnamon to będą prezentowane jako cinnamon-cjs i cinnamon-muffin. Poprawki dotyczą również samego interfejsu graficznego programu.
 • Zmiany w ekranie logowania – obsługa awatarów dla użytkowników z zaszyfrowanymi katalogami domowymi, flagi dla mniej popularnych języków, szybsze odblokowywanie wygaszacza ekranu, który jest teraz wspierany przez logind.
 • Lepsze wsparcie dla UEFI, NVIDII i kart Optimus. Grub posiada teraz obsługę UEFI oraz lepszą kompatybilność z nowszymi komputerami. Sterowniki NVIDII są teraz w wersji 346.72. Na komputerach wyposażonych w kartę NVIDIA Optimus można teraz przełączyć się między kartami Intel i NVIDIA bez konieczności restartu komputera (jedynie przelogowanie).
 • Usprawnienia systemu: poprawione autouzupełnianie bash oraz historia bash – wyeliminowane zostały duplikaty; nowe polecenie APT, które pozwala na wylistowanie rekomendowanych paczek dla wybranego pakietu, np. apt recommends wine.
 • Nowe kolekcje zdjęć od Jen K, Kenny Louie, m1r0r1m i tła od Rapciu. Wszystkie poprzednie tła z wersji “Maya”, “Nadia”, “Olivia”, “Petra”, “Qiana” i “Rebecca” są również obecne, jak również wyselekcjonowane najlepsze tła z pierwszych wydań Linux Mint.
 • Poza tym: USB Image Writer i USB Stick Formatter rozpoznają teraz więcej rodzajów pamięci USB. LibreOffice uaktualniony do wersji 4.4.3, HPLIP do 3.15.2, KDE 4.14.2, MDM 2.0, jądro 3.16, zaś pakity bazują na Ubuntu 14.04.

 

 

Zmiany dla wersji Xfce

thumb xfce

 

 • Linux Mint 17.2 zawiera Xfce w wersji 4.12.
 • Przełącznik Alt-tab jest teraz renderowany przez używany temat, posiada również opcjnalny podgląd okien oraz tryb listy.
 • Menedżer okien Xfwm zawiera usprawnienia: przyciąganie do narożników, nowy tryb powiększania, wsparcie dla okient CSD (Client-Side Decoration), temat HiDPI. Panel może teraz w sposób inteligentny się automatycznie chować, zaś w ustawieniach tła można ustawić inne dla każdego obszaru roboczego.
 • Poprawiono wsparcie dla trybu pracy na wielu monitorach w nowym narzędziu do ustawiania wyświetlania.
 • Zmiany w menedżerze plików Thunar: obsługa zakładek; dużo poprawek błędów; poprawa wydajności; lepsze nazewnictwo kopii plików i linków i sporo innych.
 • Narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu posiada teraz obsługę Imgur.com
 • Obsługa dysków BluRay przez Xfburn

 

Linux Mint można pobrać ze strony projektu: http://www.linuxmint.com/download.php

Informacje o wydaniu:

 

1 komentarz
 1. IBM X41 Tablet
  Zainstalowalem Minta 17.2 z Xfce i dzila bardzo ladnie nawet odrazu rysik mi dzialal, aktualizacje sie zainstalowaly i realnie narazie nie mialem zadnego problemu 🙂 linux jest coraz latwiejszy do korzystania na wszelkim sprzecie nawet tak starym jak moj intel centrino 1,6 Ghz 1 GB ram i wszytko smiga bez zwiech windows xp dzialal o niebo gorzej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
ubuntu 730x90

Ukazało się wydanie Ubuntu 14.04.3 LTS

Następny post
logo piwo2015

P.I.W.O. 11 – Call for Papers

Powiązane posty
BlackArch Linux 01.12.2020

BlackArch 2020.12.01

1 grudnia 2020 roku wydano nową wersję BlackArch 2020.12.01. Jest on specjalistyczną dystrybucją Linuksa, przeprowadzającą testy penetracyjne i bezpieczeństwa sieciowego. Została zbudowana na Arch Linuksie i jest z nim kompatybilna.

Więcej...
Devuan 3.0.0

Devuan 3.0.0

Wydano nową, stabilną wersję Devuan 3.0.0 o nazwie kodowej „Beowulf”. Jest on forkiem Debian GNU/Linux który miał swój początek w październiku 2014 roku. Nie posiada on systemu inicjującego „systemd”.

Więcej...