24 lata temu Linus Torvalds poinformował świat o Linuksie

W zasadzie jeszcze nie o Linuksie, bo takiej nazwy jeszcze nie było, ale było już wstępnie działające jądro systemu. Co więcej sam Linus nazwał swoje dzieło jako Freax, jednakże nazwa nie spodobała się niejakiemu Ari Lemmke, więc gdy udostępnił Torvaldsowi na serwerze ftp.funet.fi katalog dla źródeł systemu, nazwał go właśnie Linux.
Linux ma dwóch ojców – Richard Stallman (RMS) stworzył projekt GNU, z kolei Linus Torvalds dostarczył działające jądro systemu.

 

Wieczorem, 25 sierpnia 1991 roku Linus Torvalds przesłał pamiętny post na grupę dyskusyjną użytkowników miniksa – comp.os.minix. System operacyjny MINIX, którego autorem był Andrew Tanenbaum, stał się właśnie inspiracją dla Torvaldsa do stworzenia jego wolnego odpowiednika.

 

linux turns 24 happy birthday 489974 2Miał to być mały, hobbystyczny system dla komputerów klasy i386/i486 i niedługo potem, 5 października 1991 roku została wydana pierwsza oficjalna wersja Linuksa – dla wielu ta data jest właściwą do określenia narodzin Linuksa. Jednakże sam Linus Torvalds w wywiadzie przeprowadzonym z okazji dwudziestych urodzin Linuksa stwierdza: “Myślę, że obydwie są prawidłowymi datami urodzin.”

 

„Migrujemy z Windowsa na Linuxa ponieważ potrzebny jest nam stabilny i niezawodny system operacyjny.” – Keith Chuvala, zarządca systemów komputerowych NASA.

 

W połączeniu z gotowym oprogramowaniem z projektu GNU, oraz częściowo przy jego wparciu finansowym szybko powstał nowoczesny i niezawodny system operacyjny, który aktualnie jest szeroko stosowany w poważnych zastosowaniach serwerowych, przemyśle filmowym, wojsku, bankowości i giełdach, medycynie, telefonach i smartfonach, jak również w coraz większej ilości jako podstawowy system do codziennej pracy.

 

 Wszystkiego Najlepszego! 🙂 

 

Poniżej ciekawa prezentacja historii Linuksa przygotowana na jego dwudzieste urodziny:

{source}
<iframe width=”730″ height=”480″ src=”https://www.youtube.com/embed/5ocq6_3-nEw” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

 

Poprzedni post

RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Następny post

Plasma 5.4 – nowe wydanie pulpitu KDE

Powiązane posty