Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Od 25 kwietnia 2016 r. – po roku od wydania Debiana 8 “Jessie”, oraz prawie trzech latach od ukazania się wersji Wheezy, regularne wsparcie bezpieczeństwa dla Wheezy zostało zakończone. Od tej pory za poprawki związane z bezpieczeństwem odpowiedzialny będzie zespół długiego wsparcia (LTS). Do zadań zespołu należy rozszerzenie do pięciu lat aktualizacji bezpieczeństwa dla stabilnych wersji Debiana. Wsparcie LTS dla Wheezy zapewnione będzie do 31 maja 2018 roku – czyli do tego czasu warto dokonać migracji na Debiana Jessie.

 

Aby korzystać z uaktualnień udostępnianych przez zespół LTS nie ma potrzeby dodania dodatkowych wpisów LTS do pliku sources.list – będą one dostarczane przez dotychczasowy serwer security.debian.org. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że aktualizacje LTS są dostarczane tylko dla architektur i386 oraz AMD64. Oczekujące są obecnie jeszcze architektury armel oraz armhf, zaś użytkownicy pozstałych powinni już dokonać migracji na Debian 8 Jessie.

 

Jak możemy przeczytać w informacji dotyczącej uaktualnień LTS dla Wheezy zmienią się domyślne wersje dla pakietów – OpenJDK, które za dwa miesiące przejdzie z wersji 6 na 7, oraz z końcem roku zakończy się wsparcie dla tomcat6 i konieczne będzie przejście na nowsze wersje.

 

Listę pakietów dla, których zakończone będzie wsparcie przed końcem życia wersji Debiana Wheezy można śledzić na bieżąco pod adresem: https://anonscm.debian.org/cgit/collab-maint/debian-security-support.git/tree/security-support-ended.deb7

 

Grafika przedstawiająca okresy wsparcia dla stabilnych wersji Debiana

debian lts periods

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
"APTus"

Jak okiełznać „GNU/Linux” – „SparkyLinux”

Następny post
"APTus"

Przemyślenia cz.1 – Konsola kontra Klikanie ?

Powiązane posty
freebsd 128

FreeBSD 10.2

Ukazała się nowa wersja systemu FreeBSD - wersja 10.2 jest trzecim wydaniem stabilnej gałęzi 10 i przynosi poprawę stabilności w stosunku do poprzedniej wersji, nieco nowych funkcji, poprawę kompatybilności dla aplikacji linuksowych, ulepszenia ZFS oraz nowe wersje środowisk GNOME i KDE.

Więcej...
Kali Linux 2020.3

Kali Linux 2020.3

18 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję Kali Linux. Pełni on rolę specjalistycznej dystrybucji testującej bezpieczeństwo i łamiącej zabezpieczenia. System ten zbudowano na Debianie GNU/Linux i jest wydawany w modelu ciągłym (rolling release).

Więcej...

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Ukazało się wydanie Ubuntu 16.04 z długoterminowym wsparciem - co oznacza, że aktualizacje dla tej wersji ukazywać się będą przez kolejne 5 lat. Oparte na jądrze Linuksa 4.4 jest pierwszym Ubuntu LTS z domyślnym menedżerem usług systemd

Ważną nowością jest wprowadzenie obsługi nowego formatu pakietów - Snap. W odróżnieniu od popularnych pakietów DEB zawierać będą one poza aplikacją wszystkie zależności, a również dawać możliwość instalacji pakietu zarówno na desktopach, jak i serwerach czy smartfonach i tabletach. Rozwiązanie to pozwoli również dostarczać nowsze wersje oprogramowania, które dzięki izolacji nie jest zależne od istniejących bibliotek systemowych, czy ogólnie wersji Ubuntu.

Więcej...