Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla”

22 października 2020 roku wydano nową wersję Ubuntu 20.10 o nazwie „Groovy Gorilla”. Jest on dystrybucją typu „live”. Bazą dla niego jest Debian. Można go zainstalować na twardym dysku lub przenośnej pamięci. Działa zarówno na domowych komputerach, jak i serwerach.
Ubuntu 20.10 "Groovy Gorilla"

 

 

 

W najnowszej wersji systemu kontynuowana jest tradycja integracji najlepszych i najnowszych technologii otwartego oprogramowania w łatwej do użytkowania dystrybucji Linuksa o wysokiej jakości. Ma ona standardowe wsparcie – dostęp do aktualizacji bezpieczeństwa przez 9 miesięcy.

 

Niniejsza edycja Ubuntu posiada jądro Linuksa w wersji 5.8. Dzięki temu jest możliwa obsługa płytek Raspberry Pi 4. Sprawniejsze jest także szyfrowanie danych w EXT4. Posiada też lepszy sterownik exFAT oraz obsługuje USB4. Najnowsze jądro jest także kompatybilne z nowymi podzespołami.

 

Rolę domyślnego środowiska graficznego odgrywa GNOME 3.38. Używa on zunifikowanego widoku programów – wraz z możliwością swobodnego rozmieszczania ich wraz z tworzeniem folderów. Jest także opcja restartu w menu wraz z procentowym wskaźnikiem naładowania akumulatora, a także inne nowinki.

 

Notatki odnośnie wydarzeń zapisanych w kalendarzu są umieszczone pod nim. System posiada też generator kodów QR. Można również logować się odciskiem palca oraz używać integracji Active Directory w obrębie instalatora.

 

Nastąpiła także aktualizacja aplikacji i pakietów do następujących wersji:

– GCC 10,

– Glibc 2.32,

– OpenJDK 11,

– rustc 1.41,

– LLVM 11,

– Python 3.8.6,

– Ruby 2.7.0,

– php 7.4.9,

– perl 5.30,

– golang 1.13,

– Firefox 81,

– LibreOffice 7.0.2,

– Thunderbird 78.3.2,

– BlueZ 5.55,

– NetworkManager 1.26.2.

 

W Ubuntu 20.10 Server posiada dostęp do innowacji – projektów wirtualizacji i infrastruktury QEMU 5.0, a także libvirt 6.6 oraz OpenStack Victoria.

 

Obrazy płyt można pobrać z: Download.

 

Źródła:

1. Ubuntu – strona oficjalna

2. Ubuntu – oficjalne forum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Trisquel GNU/Linux 9.0

Trisquel GNU/Linux 9.0

Następny post
MX 19.3

MX Linux 19.3

Powiązane posty
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

23 kwietnia wydano nową wersję Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fossa”. Posiada ona długi okres wsparcia przez producenta, trwający 5 lat dla edycji: Desktop, Server, Cloud oraz Core. Dla pozostałych odmian Ubuntu zaś są to 3 lata. Dystrybucja ta może działać zarówno po zainstalowaniu, jak i w trybie Live. Jej nazwa oznacza „Ogniskującą Fossę” i pochodzi od nazwy podobnego do zarówno kota, jak i łasicy drapieżnika zamieszkującego wyspę Madagaskar. System wydany został wyłącznie w wersji 64-bitowej.

Więcej...