Nowy SystemRescue 9.00

16 Stycznia 2022 roku wydano nową wersję SystemRescue 9.00. Jest to specjalistyczna dystrybucja typu “Live”, która bazuje na Arch Linux. SystemRescue jest używany w celach związanych z tworzeniem i edycją partycji. Obsługuje on wiele formatów (np. Btrfs, ReiserFS, Reiser4, ext2, ext3, ext4, JFS, XFS, NTFS, NFS, VFAT, ISO 9660 i SMB).

W niniejszej edycji systemu wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich jest użycie Linux kernel w wersji 5.15.14 LTS. W nowym jądrze umieszczono moduł ntfs3, który daje możliwość lepszej obsługi systemu plików NTFS. Inną zmianą jest umieszczenie kopii strony internetowej w trybie offline jako podręcznika użytkownika. Teraz system posiada skrypt o nazwie sysrescue-customize, za pomocą którego można tworzyć niestandardowe obrazy ISO. Obecna wersja wspiera konfigurację oraz automatyczne uruchamianie systemu z plikami YAML. Pakiet mesa został zastąpiony przez minimalną alternatywę, dzięki czemu zaoszczędzono 52MB. Skrypt inicjalizacji systemu bash uległ natomiast konwersji na Pythona. Pozbyto się także sterownika XOrg “xf86-video-qxl”, ponieważ jest on niestabilny. Wprowadzono również możliwość przywrócenia przypadkowo usuniętych pakietów inetutils (nazwa hosta, ftp, telnet).

Do niniejszej dystrybucji dodano pakiety:

  • libisoburn,
  • aq,
  • python-lluse,
  • python-yaml,
  • patch,
  • rdiff-backup.

Obrazy systemu można pobrać z: https://www.system-rescue.org/Download/

Źródła:

  1. Strona oficjalna SystemRescue: https://www.system-rescue.org/
  2. SystemRescue – oficjalny dziennik zmian: https://www.system-rescue.org/Changes-x86/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Wydano nowy Linux Mint 20.3

Następny post

Quickemu: Kiedy jeden Linux to za mało

Powiązane posty
Tails 4.2 logo

Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.

Więcej...
thumb kde

Linux Mint 17.2 “Rafaela” Xfce i KDE wydane

Zespół twórców dystrybucji Linux Mint ogłosił wydanie wersji 17.2 w edycji KDE i Xfce.

Linux Mint 17.2 jest wydaniem o przedłużonym wsparciu i będzie wpierane do roku 2019. Nowe wydanie przynosi szereg uaktualnionego oprogramowania, sporo udoskonaleń i nowych funkcji, które jak zapewniają autorzy dystrybucji mają spowodować, że Linux Mint będzie jeszcze bardziej komfortowy do użycia.

 

Więcej...