Nowy SystemRescue 9.00

16 Stycznia 2022 roku wydano nową wersję SystemRescue 9.00. Jest to specjalistyczna dystrybucja typu “Live”, która bazuje na Arch Linux. SystemRescue jest używany w celach związanych z tworzeniem i edycją partycji. Obsługuje on wiele formatów (np. Btrfs, ReiserFS, Reiser4, ext2, ext3, ext4, JFS, XFS, NTFS, NFS, VFAT, ISO 9660 i SMB).

W niniejszej edycji systemu wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich jest użycie Linux kernel w wersji 5.15.14 LTS. W nowym jądrze umieszczono moduł ntfs3, który daje możliwość lepszej obsługi systemu plików NTFS. Inną zmianą jest umieszczenie kopii strony internetowej w trybie offline jako podręcznika użytkownika. Teraz system posiada skrypt o nazwie sysrescue-customize, za pomocą którego można tworzyć niestandardowe obrazy ISO. Obecna wersja wspiera konfigurację oraz automatyczne uruchamianie systemu z plikami YAML. Pakiet mesa został zastąpiony przez minimalną alternatywę, dzięki czemu zaoszczędzono 52MB. Skrypt inicjalizacji systemu bash uległ natomiast konwersji na Pythona. Pozbyto się także sterownika XOrg “xf86-video-qxl”, ponieważ jest on niestabilny. Wprowadzono również możliwość przywrócenia przypadkowo usuniętych pakietów inetutils (nazwa hosta, ftp, telnet).

Do niniejszej dystrybucji dodano pakiety:

  • libisoburn,
  • aq,
  • python-lluse,
  • python-yaml,
  • patch,
  • rdiff-backup.

Obrazy systemu można pobrać z: https://www.system-rescue.org/Download/

Źródła:

  1. Strona oficjalna SystemRescue: https://www.system-rescue.org/
  2. SystemRescue – oficjalny dziennik zmian: https://www.system-rescue.org/Changes-x86/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Wydano nowy Linux Mint 20.3

Następny post

Quickemu: Kiedy jeden Linux to za mało

Powiązane posty
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

4 maja 2020 roku wydano TurnKey Linux 16.0. Jest to najnowsza wersja otwarto-źródłowego projektu, który oferuje szeroki zestaw pre-konfigurowanych obrazów aplikacji serwerowych przeznaczonych do różnorodnych celów. Dystrybucji tej można używać z obrazów wirtualnych maszyn lub iso do samodzielnej instalacji.

Więcej...
kde plasma mobile

Plasma Mobile – KDE dla smartfonów

Społeczność KDE ogłosiło wydanie Plasma Mobile - wolnej (jak wolność), przyjaznej dla użytkownika, dbającej o prywatność  oraz konfigurowalnej platformy dla urządzeń mobilnych. Plasma Mobile obecnie jest już rozwijane na działającym prototypie pozwalającym na korzystanie z podstawowych funkcji smartfona.

Głównym celem Plasma Mobile jest danie użytkownikowi pełnej obsługi urządzenia i zostały zaprojektowany tak aby wspierać wszystkie rodzaje aplikacji. Natywne aplikacje są tworzone przy użyciu Qt, jednakże również będą wspierane napisane w GTK, dla Androida, Ubuntu Touch oraz wiele innych - o ile pozwoli na to licencja oraz poziom techniczny aplikacji. Projekt rozwijany jest na wolnych licencjach GPL i LGPL - zgodnie z polityką KDE.

Więcej...