Nowy SystemRescue 9.00

16 Stycznia 2022 roku wydano nową wersję SystemRescue 9.00. Jest to specjalistyczna dystrybucja typu “Live”, która bazuje na Arch Linux. SystemRescue jest używany w celach związanych z tworzeniem i edycją partycji. Obsługuje on wiele formatów (np. Btrfs, ReiserFS, Reiser4, ext2, ext3, ext4, JFS, XFS, NTFS, NFS, VFAT, ISO 9660 i SMB).

W niniejszej edycji systemu wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich jest użycie Linux kernel w wersji 5.15.14 LTS. W nowym jądrze umieszczono moduł ntfs3, który daje możliwość lepszej obsługi systemu plików NTFS. Inną zmianą jest umieszczenie kopii strony internetowej w trybie offline jako podręcznika użytkownika. Teraz system posiada skrypt o nazwie sysrescue-customize, za pomocą którego można tworzyć niestandardowe obrazy ISO. Obecna wersja wspiera konfigurację oraz automatyczne uruchamianie systemu z plikami YAML. Pakiet mesa został zastąpiony przez minimalną alternatywę, dzięki czemu zaoszczędzono 52MB. Skrypt inicjalizacji systemu bash uległ natomiast konwersji na Pythona. Pozbyto się także sterownika XOrg “xf86-video-qxl”, ponieważ jest on niestabilny. Wprowadzono również możliwość przywrócenia przypadkowo usuniętych pakietów inetutils (nazwa hosta, ftp, telnet).

Do niniejszej dystrybucji dodano pakiety:

  • libisoburn,
  • aq,
  • python-lluse,
  • python-yaml,
  • patch,
  • rdiff-backup.

Obrazy systemu można pobrać z: https://www.system-rescue.org/Download/

Źródła:

  1. Strona oficjalna SystemRescue: https://www.system-rescue.org/
  2. SystemRescue – oficjalny dziennik zmian: https://www.system-rescue.org/Changes-x86/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Wydano nowy Linux Mint 20.3

Następny post

Quickemu: Kiedy jeden Linux to za mało

Powiązane posty

Startują zapisy do I Informatycznego Pucharu Beskidów

Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają. 
- Steve Jobs

Ruszają zapisy do pierwszej edycji Informatycznego Pucharu Beskidów. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów z całej Polski. Ma on na celu promowanie młodych i zdolnych osób, które są pasjonatami informatyki i nowych technologii. Organizatorem zawodów jest Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej.

 

Więcej...
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...