EndeavourOS Galileo

EndeavourOS Galileo
EndeavourOS Galileo

20 listopada wydano nową wersję systemu EndeavourOS o nazwie Galileo. W tym wydaniu doczekaliśmy się kilku ciekawych nowości. Kernel najnowszej wersji to Linux 6.6 LTS.

Ogólnie o EndeavourOS

EndeavourOS jest oparty na Arch Linux. Umożliwia on na korzystanie z dobrodziejstw Archa bez konieczności jego ręcznej i żmudnej instalacji. EndeavourOS posiada wiele poradników i instrukcji na temat np. instalacji systemu, lub korzystania z narzędzi. Jest to naprawdę ciekawa dystrybucja, ponieważ zachęca nas do korzystania z terminala, a nie próbuje nas odizolować od pisania poleceń.

Zaskakująca zmiana

Twórcy systemu zdecydowali się na zastąpienie pulpitu XFCE na KDE Plasma. Jest to ogromna zmiana i może dla niektórych, być odstraszająca, jednak pamiętajmy, że opcja instalacji systemu ze środowiskiem XFCE dalej jest dostępna. Zmiana ma ułatwić zespołowi zajmującemu się systemem rozwój i konserwację. Dotyczy to również programistów, którzy będą mieli bardziej natywne doświadczenie z instalatorem Calamares. Wersje społecznościowe Sway, Qtile, BSPWM, Openbox i Worm nie są już dostępne za pośrednictwem instalatora Calamares. Oczywiście, gdy ktoś chce może je pobrać za pośrednictwem GitHub-a.

XFCE -> KDE

Zwiększone bezpieczeństwo oraz nowe funkcje sieciowe

Wdrożono silniejsze szyfrowanie LUKS2 po wybraniu systemd-boot, przy użyciu argon2id. Uprawnienia do partycji EFI stały się bardziej rygorystyczne, co pozwoli uniknąć problemów z podwójnym rozruchem z systemem Windows (mowa o dual-boot). Ulepszono fstab. Podczas instalacji, ostrzeżenia SELinux są usuwane.

W odpowiedzi na opinie społeczności, lokalne rozpoznawanie nazw hostów zostało włączone i uproszczono konfigurację drukarek sieciowych.

Inne ciekawe nowości

  • ulepszono aplikację (ang. Welcome), czyli aplikację uruchamiającą się po zainstalowaniu systemu, do obsługi KDE Plasma
  • pakiety związane z Dracut dodano do Holdpkg
  • calamares 23.11.1.1-1
  • firefox 119.0.1-1
  • mesa 1:23.2.1-2
  • xorg-server 21.1.9-1 (xorg)
  • nvidia-dkms 545.29.02-2

EndeavourOS Galileo możemy pobrać z oficjalnej strony internetowej. Jeśli masz już zainstalowany ten system wystarczy, że go zaktualizujesz.

Źródła: ogłoszenie o wydaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
AlmaLinux 9.3

AlmaLinux 9.3 już dostępny

Następny post
LibreOffice 7.6.3

LibreOffice 7.6.3

Powiązane posty