LibreOffice 7.6.3

LibreOffice 7.6.3

Kilka dni temu ogłoszono trzecie wydanie serii LibreOffice 7.6. Jest to bezpłatny pakiet biurowy z otwartym kodem źródłowym.

Ogólnie o LibreOffice

LibreOffice to oprogramowanie rozwijane przez społeczność i stanowi projekt organizacji non-profit o nazwie The Document Foundation. Pakiet LibreOffice jest następcą OpenOffice. Jest to dobry zamiennik dla znanego wszystkim Microsoft Office 365. Posiada on obsługę plików w formatach Microsoftu, więc możemy edytować w nim większość plików.

Nowości i poprawki

Aplikacja LibreOffice Viewer na Androida powraca do sklepu Google Play. Umożliwia przeglądanie dokumentów w oparciu o standardowy format Open Document Format i zastrzeżony format Microsoft Office. Ta aplikacja nie przekonuje mnie, lecz mam nadzieję, że ktoś ją rozwinięte w najbliższym czasie. LibreOffice 7.6.3 zawiera ponad 100 poprawek błędów. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo i stabilność najnowszego wydania 7.6.3.


LibreOffice 7.6 został wydany w sierpniu. Wprowadził szereg nowych funkcji, takich jak obsługa gestów powiększania na touchpadach, wsparcie dla motywów dokumentów, możliwość importowania i eksportowania definicji motywów dla dokumentów ODF i OOXML. Dodatkowo, wprowadzono liczne ulepszenia w obszarze obsługi czcionek.


Społeczność będzie wspierać serię LibreOffice 7.6 do 12 czerwca 2024 r. Warto zauważyć, że to edycja LibreOffice wspierana przez wolontariuszy. Dla korporacji zaleca się korzystanie z LibreOffice Enterprise.

Najnowsze wydanie można pobrać z oficjalnej strony internetowej.

Źródła: wpis o wydaniu, polska strona LibreOffice.

Poprzedni post
EndeavourOS Galileo

EndeavourOS Galileo

Następny post
OpenMandriva Lx 5.0

OpenMandriva Lx 5.0

Powiązane posty

Ubuntu otworzyło źródła silnika Ubuntu One

Firma Canonical zamknęła swoją usługę rozproszonej przestrzeni dyskowej Ubuntu One już ponad rok temu, jednak teraz firma zadecydowała o udostępnieniu kodu silnika na licencji AGPLv3. Udostępniony kod służył do obsługi od strony serwera zdalnej i lokalnej synchronizacji plików użytkowników.

Jak informuje w komunikacie szef Usług Online - Martin Albisetti, jest to kod nad którym programiści Canonical spędzili parę lat ciężkiej pracy i ma nadzieję, że będzie użyteczny dla innych programistów, którzy będą mieli ochotę wdrożyć go do swoich projektów. Przez czas jaki upłynął od zamknięcia usługi kod został oczyszczony z kodu, który był specyficzny dla Ubuntu i mógł uniemożliwiać działanie w osobnym środowisku oraz z części komercyjnego kodu, który był również w kilku miejscach używany.

Więcej...