CachyOS 2024

CachyOS 2024
CachyOS 2024

Czwarte wydanie CachyOS 2024 roku przynosi głównie aktualizację biblioteki xz bez znanych CVE oraz wprowadza nowe funkcje i poprawki.

CachyOS

Jeśli szukasz użytkowej dystrybucji systemu operacyjnego, CachyOS może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Opiera się ona na popularnym systemie Arch Linux, oferując jednocześnie łatwy w obsłudze proces instalacji i bogate możliwości dostosowania. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz przygodę z systemami Linux, czy jesteś doświadczonym użytkownikiem, CachyOS zapewnia zoptymalizowaną wydajność. Zachowuje przy tym prostotę obsługi.

Nowości

Nowości obejmują dodanie Plymouth dla tematycznej animacji uruchamiania. Rozwiązano problemy z ustawianiem klawiatury w calamares poprzez powrót do X11 dla ISO. Ponadto, nowy układ partycjonowania rEFInd (oddzielne /boot i /boot/efi) ułatwia multi-bootowanie, Xwaylandvideobridge dla KDE jest teraz domyślnie instalowany w netinstall. Zaktualizowano kompresję ISO do ZSTD 19.

Aktualizacje Pakietów

W ramach aktualizacji pakietów, dostępne są xz 5.6.1-3, linux-cachyos 6.8.2, pacman 6.1.0-5, mesa 24.0.4. Plasma 6.0.3, nvidia 550.67 oraz cachyos-settings 39-2.

Poprawki

Naprawiono także kilka istotnych błędów, w tym problem z autologowaniem z sddm oraz zabezpieczono system przed potencjalnymi atakami poprzez dostarczenie poprawionego pakietu xz i odpowiednie ustawienia w cachyos-settings.

To wydanie przynosi wiele nowych funkcji, naprawia błędy i zapewnia stabilność, uczyniwszy CachyOS 2024 jeszcze bardziej wydajnym.

Źródła: oficjalne ogłoszenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Nitrux 3.4.0

Nitrux 3.4.0

Powiązane posty

RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Właściciele Raspberry Pi, którzy sympatyzują z FreeBSD ucieszą się i mogą już szykować narzędzia do formatowania swoich kart SD: ukazał się właśnie nowy port FreeBSD dla urządzeń Raspberry Pi.  RaspBSD, bo taką nosi nazwę - pracuje jak na razie na modelach B oraz B+, a wkrótce mają się pojawić wersje dla kolejnych: BeagleBone Black i Banana Pi.

Więcej...
thumb kde

Linux Mint 17.2 “Rafaela” Xfce i KDE wydane

Zespół twórców dystrybucji Linux Mint ogłosił wydanie wersji 17.2 w edycji KDE i Xfce.

Linux Mint 17.2 jest wydaniem o przedłużonym wsparciu i będzie wpierane do roku 2019. Nowe wydanie przynosi szereg uaktualnionego oprogramowania, sporo udoskonaleń i nowych funkcji, które jak zapewniają autorzy dystrybucji mają spowodować, że Linux Mint będzie jeszcze bardziej komfortowy do użycia.

 

Więcej...