Nitrux 3.4.0

Nitrux 3.4.0

Ogłoszono wydanie wersji dystrybucji Nitrux 3.4.0.

O dystrybucji Nitrux

Nitrux to dystrybucja systemu Linux oparta na gałęzi Unstable (sid) Debiana, z dodatkowymi pakietami pobieranymi z repozytoriów Ubuntu LTS. Nitrux stara się być dystrybucją odpowiednią zarówno dla laptopów, jak i komputerów stacjonarnych.

Aktualizacje Komponentów Dystrybucji

Mozilla Firefox został zaktualizowany do wersji 124.0.1, natomiast MauiKit, MauiKit Frameworks oraz Maui Apps podniesiono do wersji 3.3.0. Narzędzie Nitrux Update Tool System otrzymało aktualizację do wersji 2.1.3, teraz wyświetlając ostrzeżenie w przypadku wykrycia sprzętu NVIDIA. Ponadto, pakiet linux-firmware został zaktualizowany, aby zawierać nowsze pliki z repozytorium firmware Linux dla różnych sterowników.

Nowe Dodatki do Dystrybucji

Wśród nowych komponentów do dystrybucji dołączono m.in. saferm, ethtool, Powercap oraz GeoClue. Saferm jest wrapperem, który ma na celu zapobieganie przypadkowemu lub złośliwemu usuwaniu krytycznych katalogów. Ethtool pozwala na zmianę ustawień na wielu urządzeniach sieciowych, a Powercap umożliwia dostęp do funkcji jądra Linux poprzez sysfs. GeoClue natomiast jest usługą geoinformacyjną D-Bus.

Naprawione Problemy i Usunięte Komponenty

W tej aktualizacji naprawiono błędy związane ze skryptami usług dla demona USB multiplexor dla urządzeń iPhone i iPod Touch oraz dla usługi Tor, które uniemożliwiały uruchomienie ich przez OpenRC. Dodatkowo, zrezygnowano z pakietów dostarczanych przez deweloperów KDE Neon na rzecz bezpośredniego pobierania pakietów z Debiana. Usunięto również aplikację Agenda (Calendar Maui App) z powodu problemów z jej stabilnością.

Zalecenia dla Użytkowników

Ze względu na powyższe zmiany, zaleca się stosowanie alternatywnej metody aktualizacji dystrybucji, jak opisano w samouczku udostępnionym przez producenta. Również trzeba zauważyć, że monitor systemowy Plasma nie będzie raportować danych GPU w maszynie wirtualnej; Nitrux nie jest tego przyczyną, ani to nie jest jego błąd.

Źródła: oficjalne ogłoszenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Tails 6.1

Tails 6.1

Następny post
CachyOS 2024

CachyOS 2024

Powiązane posty
Kali Linux 2020.3

Kali Linux 2020.3

18 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję Kali Linux. Pełni on rolę specjalistycznej dystrybucji testującej bezpieczeństwo i łamiącej zabezpieczenia. System ten zbudowano na Debianie GNU/Linux i jest wydawany w modelu ciągłym (rolling release).

Więcej...
4MLinux 34.0

4MLinux 34.0

19 września 2020 roku wydano najnowszą wersję 4MLinux 34.0. Jest on dystrybucją Linuksa używającą ultra lekkiego pulpitu JWM, zestawu aplikacji i skryptów instalujących dodatkowe rozszerzenia.

Więcej...