Debian (tymczasowo) zmieni domyślne środowisko na Xfce

Joey Hess zmienił domyślne środowisko Debiana 8.0 w rozwojowej gałęzi tasksela. Podobnie jak rok temu nie jest to decyzja ostatecznia, ani nawet wdrożona w życie, tym razem jednak wydaje się lepiej przemyślana, a cykl wydawniczy projektu pozwala na bezproblemowe przeprawdzenie tego eksperymentu.

 

Porzucenie GNOME na rzecz Xfce jako domyślnego środowiska Debiana zaplanowane zostało dla przyszłego wydania tasksela 3.19 (obecnie w gałęzi Sid znajduje się wersja 3.18). Joey Hess, deweloper narzędzia zawierającego informacje o domyślnych zestawach pakietów, w wiadomości przesłanej wraz ze zmianą zastrzega, że nie jest to decyzja ostateczna — zostanie ona poddana ocenie przed zamrożeniem Debian 8.0 Jessie, podczas przyszłorocznego DebConfu. Jeśli wtedy okaże się, że GNOME jednak jest lepszym wyborem, zmiana zostanie cofnięta.

Wśród kryteriów, które będą brane pod uwagę Hess wymienia:

  • statystyki popcon — jeśli liczba instalacji GNOME będzie nadal rosnąć, pomimo zmiany domyślnego środowiska na Xfce to deweloperzy będą wiedzieć, że użytkownicy preferują to pierwsze,
  • poziom dostępności środowiska, szczególnie dla osób niewidomych,
  • stan interfejsu dla nowych i dotychczasowych użytkowników,
  • ograniczenia rozmiaru dla CD i innych nośników instalacyjnych.

Więcej na temat zmiany domyślnego środowiska na Debiana 8.0 Jessie znaleźć można w opisie w repozytorium Git oraz w obszernym wątku na liście dyskusyjnej debian-devel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Korzystanie z GPU do obliczeń w LibreOffice coraz bliżej

Następny post

GoBang Linux 1.04.3 wydany

Powiązane posty
AntiX 19.3

AntiX 19.3

16 października 2020 roku wydano nową wersję antiX 19.3 zwaną „Manolis Glezos”. Dystrubucja ta została zbudowana na systemie Debian i może być używana nie tylko przez nowe komputery. Jest lekki i szybki, przez co można go uruchomić nawet na starszych komputerach. Minimalne wymagania to: procesor PII, 128MB pamięci RAM oraz partycja wymiany SWAP o rozmiarach 128 MB. Potrzebne jest także 2,2 GB miejsca na instalację na dysku twardym.

Więcej...