Debian (tymczasowo) zmieni domyślne środowisko na Xfce

Joey Hess zmienił domyślne środowisko Debiana 8.0 w rozwojowej gałęzi tasksela. Podobnie jak rok temu nie jest to decyzja ostatecznia, ani nawet wdrożona w życie, tym razem jednak wydaje się lepiej przemyślana, a cykl wydawniczy projektu pozwala na bezproblemowe przeprawdzenie tego eksperymentu.

 

Porzucenie GNOME na rzecz Xfce jako domyślnego środowiska Debiana zaplanowane zostało dla przyszłego wydania tasksela 3.19 (obecnie w gałęzi Sid znajduje się wersja 3.18). Joey Hess, deweloper narzędzia zawierającego informacje o domyślnych zestawach pakietów, w wiadomości przesłanej wraz ze zmianą zastrzega, że nie jest to decyzja ostateczna — zostanie ona poddana ocenie przed zamrożeniem Debian 8.0 Jessie, podczas przyszłorocznego DebConfu. Jeśli wtedy okaże się, że GNOME jednak jest lepszym wyborem, zmiana zostanie cofnięta.

Wśród kryteriów, które będą brane pod uwagę Hess wymienia:

  • statystyki popcon — jeśli liczba instalacji GNOME będzie nadal rosnąć, pomimo zmiany domyślnego środowiska na Xfce to deweloperzy będą wiedzieć, że użytkownicy preferują to pierwsze,
  • poziom dostępności środowiska, szczególnie dla osób niewidomych,
  • stan interfejsu dla nowych i dotychczasowych użytkowników,
  • ograniczenia rozmiaru dla CD i innych nośników instalacyjnych.

Więcej na temat zmiany domyślnego środowiska na Debiana 8.0 Jessie znaleźć można w opisie w repozytorium Git oraz w obszernym wątku na liście dyskusyjnej debian-devel.

Poprzedni post

Korzystanie z GPU do obliczeń w LibreOffice coraz bliżej

Następny post

GoBang Linux 1.04.3 wydany

Powiązane posty

Kali Linux 2.0 wydany

Ukazała się druga wersja Kali Linux - dystrybucji będącej kontynuacją Backtracka, bazującej na Debianie Testing i przeznaczonej do penetracyjnych testów bezpieczeństwa. Jak zapewniają twórcy jest to najbardziej znaczące wydanie Kali od 2013 roku.

Jedną z najważniejszych zmian jest zmiana planu wydawniczego na ciągły, bazujący na Debianie Testing - pakiety są na bieżąco aktualizowane z repozytoriów Debiana zaraz po ich ukazaniu się (oraz po weryfikacji, że się nadają do instalacji). Zintergrowane z systemem nowe narzędzie ma sprawdzać codziennie dostępność nowych wersji oprogramowania i raportować w przypadku konieczności aktualizacji.

 

Więcej...
OpenIndiana logo

OpenIndiana 2020.04

5 maja 2020 roku wydano najnowszą wersję systemu OpenIndiana 2020.04 „Hipster”. Jest on jednym z „unixowych” systemów operacyjnych i należy do oprogramowania otwartoźródłowego. Powstał na bazie OpenSolaris – systemu obecnie już nierozwijanego. OpenIndiana należy do Illumos Foundation, która jest również autorem systemu operacyjnego Illumos.

 

Więcej...