Monachium oficjalnie już przeszło na Open Source

Po dziesięciu latach od rozpoczęcia procesu wdrażania Wolnego Oprogramowania – w tym własnej dystrybucji Linuksa o nazwie LiMux, władze Monachium ogłosiły zwieńczone sukcesem zakończenie prac. Projekt o nazwie “LiMux – Die IT-Evolution” osiągnął wszystkie zakładane cele, a w niektórych przypadkach dokonano nawet więcej niż zakładano. Jednym z nich była migracja około 12 tysięcy komputerów biurkowych na dystrybucję LiMux – jak się jednak okazało w końcowym etapie projektu, miasto wyposażyło w LiMuksa ponad 14800 jednostek na około 15500 istniejących.
limux

 

Nie są znane jeszcze oficjalne koszty migracji, jednak już pod koniec 2012 roku oszczędności związane z wdrożeniem projektu wyniosły ponad 11 mln euro. Jednak oszczędności nie były jedynym celem projektu – równie ważne było uniezależnienie się od zewnętrznych producentów i cykli wydawniczych ich oprogramowania oraz komercyjnych systemów operacyjnych.

 

2013 10 11 LiMux Fest verkl 0031 300x199Jako standard wymiany dokumentów władze miasta wybrało Open Document Format (ODF), co pozwala użyć na wszystkich stacjach roboczych OpenOffice.org zamiast dotychczas używanego MS Office. W ramach projektu stworzono również rozszerzenie dla OpenOffice.org o nazwie WollMux, które dodaje nowe funkcje usprawniające pracę z szablonami, formularzami oraz papierem firmowym. WollMux jest rozpowszechniany na licencji Open Source i wzbudził między innymi zainteresowanie Rządu Węgier.

 

Zastępca burmistrza Monachium – Christine Strobl (na zdjęciu wraz kierownikiem projektu LiMux Peterem Hofmannem), przekazała w oficjalnym komunikacie, że wraz z sukcesem projektu i publicznym odostępnieniem wyników i zastosowanych rozwiązań, miasto Monachium podjęło ważny krok w kierunku większej otwartości oraz niezależności od poszczególnych twórców oprogramowania.

 


Więcej informacji o projekcie znajdziemy na stronie miasta Monachium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Uruchamianie gry na SteamOS

Pierwsza beta systemu SteamOS

Następny post

Urząd Pracy w Niemczech tnie o 80% koszty przechodząc na otwarte oprogramowanie

Powiązane posty

Urząd Pracy w Niemczech tnie o 80% koszty przechodząc na otwarte oprogramowanie

Z uwagi na stale rosnące koszty IT, Urząd Pracy w Niemczech poszukiwał bardziej efektywnego sposobu na obsługę środowiska informatycznego. Zdecydowano więc o przeniesieniu kluczowych aplikacji do środowiska SUSE Linux Enterprise Server, co pozwoliło ograniczyć koszty inwestycji w sprzęt i zaoszczędzić około 80 procent na serwerach baz danych. Wykorzystanie rozwiązań o większej efektywności zmniejszyło również o ponad 80 procent zużycie energii.

Więcej...

Linux w szkolnej pracowni niemile widziany przez władze?

Otrzymaliśmy informację od jednego z naszych Czytelników, a jednocześnie informatyka w jednym z urzędów gmin. Pisze on do nas o sytuacji w gminnej szkole, gdzie pracownie szkolne zostały wyposażone w nowe komputery, na których za jego opinią został zainstalowany Linux Mint wraz z całym potrzebnym oprogramowaniem.

Koszt instalacji wyniósł około 1900 zł, co przy 16 stanowiskach jest kwotą bardzo niską. Oprogramowanie Microsoftu w tym czasie, czyli system operacyjny + pakiet biurowy + licencja programu antywirusowego to była kwota rzędu 1600 zł na każde stanowisko. Na tym kończą się pozytywne wieści... Niestety dyrekcja szkoły stwierdziła, iż zainstalowanie Linuksa było nadużyciem ze strony informatyka i zażądała kwoty około 17 tys. zł z budżetu gminy na wymianę oprogramowania na płatne.

Więcej...