Monachium oficjalnie już przeszło na Open Source

Po dziesięciu latach od rozpoczęcia procesu wdrażania Wolnego Oprogramowania – w tym własnej dystrybucji Linuksa o nazwie LiMux, władze Monachium ogłosiły zwieńczone sukcesem zakończenie prac. Projekt o nazwie “LiMux – Die IT-Evolution” osiągnął wszystkie zakładane cele, a w niektórych przypadkach dokonano nawet więcej niż zakładano. Jednym z nich była migracja około 12 tysięcy komputerów biurkowych na dystrybucję LiMux – jak się jednak okazało w końcowym etapie projektu, miasto wyposażyło w LiMuksa ponad 14800 jednostek na około 15500 istniejących.
limux

 

Nie są znane jeszcze oficjalne koszty migracji, jednak już pod koniec 2012 roku oszczędności związane z wdrożeniem projektu wyniosły ponad 11 mln euro. Jednak oszczędności nie były jedynym celem projektu – równie ważne było uniezależnienie się od zewnętrznych producentów i cykli wydawniczych ich oprogramowania oraz komercyjnych systemów operacyjnych.

 

2013 10 11 LiMux Fest verkl 0031 300x199Jako standard wymiany dokumentów władze miasta wybrało Open Document Format (ODF), co pozwala użyć na wszystkich stacjach roboczych OpenOffice.org zamiast dotychczas używanego MS Office. W ramach projektu stworzono również rozszerzenie dla OpenOffice.org o nazwie WollMux, które dodaje nowe funkcje usprawniające pracę z szablonami, formularzami oraz papierem firmowym. WollMux jest rozpowszechniany na licencji Open Source i wzbudził między innymi zainteresowanie Rządu Węgier.

 

Zastępca burmistrza Monachium – Christine Strobl (na zdjęciu wraz kierownikiem projektu LiMux Peterem Hofmannem), przekazała w oficjalnym komunikacie, że wraz z sukcesem projektu i publicznym odostępnieniem wyników i zastosowanych rozwiązań, miasto Monachium podjęło ważny krok w kierunku większej otwartości oraz niezależności od poszczególnych twórców oprogramowania.

 


Więcej informacji o projekcie znajdziemy na stronie miasta Monachium.

Poprzedni post
Uruchamianie gry na SteamOS

Pierwsza beta systemu SteamOS

Następny post

Urząd Pracy w Niemczech tnie o 80% koszty przechodząc na otwarte oprogramowanie

Powiązane posty
suchy dab spotkanie z anna strezynska

Otwarte oprogramowanie szkolne w Zespole Szkół w Suchym Dębie

W piątek 21.10.2016 roku w Zespole Szkół w Suchym Dębie odbyło się spotkanie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską. Podczas spotkania zarysowany został plan "otwartego oprogramowania szkolnego", którego Zespół Szkół w Suchym Dębie ma być liderem.

 

Jak informuje na swojej stronie Facebook Anna Streżyńska - "To będzie mała rewolucja - słabe strony naszego dotychczasowego plan szkolnego to były ograniczenia co do sprzętu i oprogramowania (na lekcje informatyki/kodowania i na podłaczenie do szybkiej sieci znalazł pomysły Piotr Wozny, mój zastępca). Ale na obie te brakujące rzeczy też mamy już pomysł."

Więcej...