Pierwsza beta systemu SteamOS

Uruchamianie gry na SteamOS
Uruchamianie gry na SteamOS

Valve udostępniło pierwszą betę systemu SteamOS, który ma być fundamentem jego linuksowej platformy do gier. I chociaż domowym użytkownikom Linuksa zaleca Ubuntu jako dystrybucję dla Steama, podstawą nowego produktu jest Debian 7 Wheezy.

Beta Steamosa jest pierwszą upublicznioną wersją systemu Valve, nieprzeznaczoną jeszcze dla końcowych użytkowników. Na obecnym etapie system zawiera pewne niedociągnięcia i braki oraz wymaga określonego sprzętu, jednak użytkownicy, dla których Linux nie jest obcy, mogą już go już testować. Należy też zaznaczyć, że nie jest to typowa biurkowa dystrybucja Linuksa, a jedynie fundament dla klienta Steam — choć da się też uruchomić normalny pulpit GNOME.

Rys.1. Uruchamianie gry

SteamOS Beta zawiera w większości wolne oprogramowanie (lista pakietów), w wersjach najczęściej znanych z Debiana 7.1 Wheezy — część z nich zaktualizowano (np. eglibc 2.17 zbackportowano z testowej gałęzi oraz zaktualizowano jądro do wersji 3.10). Dodatkowo wydanie zawiera pewne niewolne elementy, takie jak sterowniki dla kart graficznych czy oczywiście samego klienta Steam.

Instalator Steamosa można pobrać ze strony Steama. Valve udostępniło też instrukcję instalacji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zainteresowani potrzebować będą sprzętu wyposażonego w 64-bitowy procesor Intela lub AMD, min. 4 GB RAM, min. 500 GB przestrzeni dyskowej, karty graficznej NVIDIA (obsługa układów AMD i Intela ma być wkrótce) oraz płytę główną z obsługą UEFI i uruchamiania systemu z USB.

Poprzedni post

Linux Professional Institute prezentuje wyniki badania na temat wykorzystania Linuksa w polskich firmach

Następny post
limux

Monachium oficjalnie już przeszło na Open Source

Powiązane posty