Nowy Linux 3.17 tworzony z udziałem programistów z krakowskiej Semihalf

W świeżo wydanym jądrze Linux 3.17  znalazły się rozwiązania stworzone w Krakowie. Polscy programiści z firmy Semihalf, odpowiedzialni byli m.in. za dodanie wsparcia dla ARM w ACPI 5.1, stworzenie sterownika do nowego kontrolera sieciowego procesora Armada 375 i kilka innych rozwiązań.

 

W trakcie prac nad Linuxem w wersji 3.16 oraz 3.17 zostało dodane pełne wsparcie dla nowoczesnego układu typu System-on-Chip Armada 375 firmy Marvell opartego na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A9. Moim zadaniem – mówi Marcin Wojtas z Semihalf – było dodanie obsługi dla wieloportowego, gigabitowego kontrolera Ethernet (tzw. Packet Processor) zawierającego rozbudowane mechanizmy przetwarzania pakietów na ścieżkach TX oraz RX.. Napisany przeze mnie sterownik obsługuje w pełni takie funkcjonalności jak parsowanie i klasyfikacja pakietów (Parser and Classifier), sprzętowe wsparcie do zarządzania buforami pamięci (Buffer Manager), obsługę zewnętrznych i wewnętrznych PHY. Testy wykazały stabilne działanie oraz szybkość transferu bliską 950Mbps.

 

Tomasz Nowicki był i nadal jest współodpowiedzialny za wsparcie nowej wersji specyfikacji ACPI 5.1 dla maszyn serwerowych ARM64. Inżynier z Semihalf tak opowiada o swoim udziale w projekcie: – Miałem za zadanie przeprowadzić inicjalizacje podstawowych subsystemów ACPI w jądrze Linuxa oraz dostosowanie platformowych driverów np. kontrolera przerwań, do nowej metody opisu sprzętu. Równolegle portowałem moduł odpowiedzialny za poprawne zgłaszanie błędów sprzętowych do OS za pomocą zestawu tablic APEI.

 

To nie pierwsze rozwiązania firmy Semihalf, które znalazły się w jądrze Linuksa. Krakowska firma współpracuje także w innych projektach opensource, jak FreeBSD i Open Contrail.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Java – JComboBox podstawy obsługi komponentu

Następny post

Pasek adresu w nowym Firefoksie

Powiązane posty