Projekt OpenPKW – społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW

W odpowiedzi na ostatnie problemy systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej powstaje pierwszy, otwarty, społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW – OpenPKW. OpenPKW powołała grupa społeczników, którzy postanowili stworzyć w pełni działający system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt zakłada opracowanie, stworzenie i udostępnienie projektu na licencjach otwartych.
openpkw1

 

Projekt wspierany jest przez prawników, którzy dbają o zgodność systemu z obowiązującymi aktami prawnymi regulującymi system wyborczy w Polsce, wolontariuszy, hakerów, testerów i programistów, mających za zadanie postawienie systemu i zaimplementowanie go na dostępnych PKW systemach oraz przekazanie systemu do przetestowania organom bezpieczeństwa i wreszcie wszelkich ludzi, mających styczność z procedurami demokratycznymi, którzy projekt konsultują. W swoich założeniach projekt nie zakłada wprowadzenia e-votingu czyli głosowania przez internet, jest odpowiedzią społeczności na nieudany przetarg PKW.

 

Projekt jest w pełni obywatelski, wspierają go specjaliści w każdej dziedzinie życia obywatelskiego. By go wesprzeć wystarczy dobra wola, odrobina czasu i chęci.

W sobotę 6. grudnia odbyło się pierwsze z serii spotkań z liderami projektu OpenPKW. Przedstawiono wykonane prace i podjęte do tej pory decyzje. Szczególy ze spotkania na stronie:
https://openpkw.pl/aktualizacja-8-12-2014/

 

Zapraszamy osoby zainteresowane współpracą przy rozwoju OpenPKW do przyłączenia się do projektu – szczegóły na stronie: https://openpkw.pl/dolacz/

(Źródło: OpenPKW.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Pasek adresu w nowym Firefoksie

Następny post

SUSE pozwala zmniejszyć wydatki na serwery o 80 procent

Powiązane posty

Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii

 Rumuńska grupa użytkowników Linuksa (Rogentos Linux Group) przygotowała dwie, bazujące na Gentoo dystrybucje Linuksa, które zostały zaprojektowane na potrzeby administracji publicznej w Rumunii. Prezentacja odbyła się 29 sierpnia na specjalnie zorganizowanych spotkaniach w dwóch najbardziej zaludnionych miastach Rumunii - Bukareszcie i Kluż-Napoka. Jako pierwsze swoje zainteresowanie wyraziło już rumuńskie Ministerstwo Edukacji. 

Więcej...