KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5. Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

 

Użyta wersja systemd pozwala na start z UEFI dzięki Systemd-boot, który wyparł z użycia Gummiboot. W zakresie środowiska graicznego znajdziemy najnowszą wersję desktopu Plasma 5 (Frameworks 5.13.0, Plasma 5.4RC) oraz KDE Applications 15.07.90 – wszystko zbudowane na Qt 5.5.0. Plasma-volume-control jest teraz częścią grupy Plasma 5 – Plasma-pa. Dużo więcej aplikacji zostało już w pełni przeportowane do Qt5/Frameworks 5, np: Megaglest, Tellico, KMahjongg, lmms, smb4k, qmmp, Basket czy Lyx.

Zmian doczekał się również Octopi – menedżer pakietów KaOS: usprawnienia w zarządzaniu zależnościami pakietów, wyszukiwanie przez “ctrl+F” czy też przekazywanie informacji o Pacmanie w oknie Help/About. W instalatorze systemu Calamares nowością jest opcja zmiany systemu plików podczas edycji partycji, oraz możliwość nie instalowania sektora rozruchowego w MBR. Dodatkowo ulepszone zostało wykrywanie i montowanie partycji oraz obsługa partycji swap podczas automatycznego partycjonowania.

Screenshot 20150620 150645

Instalator KaOS
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Pidgin Logo

Pidgin – włączenie obsługi wiadomości Facebook

Następny post

IBM i Canonical ogłosiły rozpoczęcie współpracy nad Ubuntu dla serwerów IBM

Powiązane posty

Debian 8 Jessie wydany

Deweloperzy Debiana wydali kolejną wersję systemu operacyjnego, oznaczoną numerem 8 oraz nazwą kodową Jessie.

Najnowsza edycja Debiana 8 ukazała się po dwóch latach nieustannej pracy. Jessie zawiera w sumie ponad 43 tys. pakietów (a licząc razem z sekcjami contrib i non-free, które jednak oficjalnie nie zaliczają się wydania, ponad 56 tys.) i dostępna jest dla 10 architektur sprzętowych: i386, amd64, powerpc, ppc64el, mips, mipsel, s390x, armel, armhf i arm64. Ponadto dla dwóch z nich — i386 i amd64 — wkrótce po wydaniu udostępniona zostanie wersja z jądrami FreeBSD

Więcej...

RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Właściciele Raspberry Pi, którzy sympatyzują z FreeBSD ucieszą się i mogą już szykować narzędzia do formatowania swoich kart SD: ukazał się właśnie nowy port FreeBSD dla urządzeń Raspberry Pi.  RaspBSD, bo taką nosi nazwę - pracuje jak na razie na modelach B oraz B+, a wkrótce mają się pojawić wersje dla kolejnych: BeagleBone Black i Banana Pi.

Więcej...