KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5. Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

 

Użyta wersja systemd pozwala na start z UEFI dzięki Systemd-boot, który wyparł z użycia Gummiboot. W zakresie środowiska graicznego znajdziemy najnowszą wersję desktopu Plasma 5 (Frameworks 5.13.0, Plasma 5.4RC) oraz KDE Applications 15.07.90 – wszystko zbudowane na Qt 5.5.0. Plasma-volume-control jest teraz częścią grupy Plasma 5 – Plasma-pa. Dużo więcej aplikacji zostało już w pełni przeportowane do Qt5/Frameworks 5, np: Megaglest, Tellico, KMahjongg, lmms, smb4k, qmmp, Basket czy Lyx.

Zmian doczekał się również Octopi – menedżer pakietów KaOS: usprawnienia w zarządzaniu zależnościami pakietów, wyszukiwanie przez “ctrl+F” czy też przekazywanie informacji o Pacmanie w oknie Help/About. W instalatorze systemu Calamares nowością jest opcja zmiany systemu plików podczas edycji partycji, oraz możliwość nie instalowania sektora rozruchowego w MBR. Dodatkowo ulepszone zostało wykrywanie i montowanie partycji oraz obsługa partycji swap podczas automatycznego partycjonowania.

Screenshot 20150620 150645

Instalator KaOS
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
Pidgin Logo

Pidgin – włączenie obsługi wiadomości Facebook

Następny post

IBM i Canonical ogłosiły rozpoczęcie współpracy nad Ubuntu dla serwerów IBM

Powiązane posty

Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) bez partycji swap

Zgodnie z półrocznym cyklem wydawniczym ukazało się nowe wydanie Ubuntu - oznaczone numerem 17.04, o nazwie kodowej Zesty Zapus (w wolnym tłumaczeniu Skoczna Skoczomyszka). Jest to wersja o krótkim wsparciu technicznym, które trwa jedynie 9 miesięcy. Od strony wizualnej wiele zmian nie zobaczymy, nieco więcej znajdziemy w warstwie systemowej.

Więcej...