AV Linux 2020.4.10

Avlinux logo

9 kwietnia wydano najnowszą wersję AV Linux 2020.4.10. Bazuje on na Debianie i służy do celów multimedialnych. W dystrybucji tej zawarta jest duża kolekcja oprogramowania do tworzenia i edycji plików audio i wideo. W niniejszej wersji AV Linux wprowadzono wiele zmian. Pierwszą z nich jest zmiana wersji systemu bazowego na Debian 10 „Buster”. Obecnie system używa nowych jąder 5.4.28 RT i „Lowlatency kernels”. System używa nowego forku Systemback z obsługą NVMe. Dodano moduł Bluetooth Pulseaudio i interfejsy obsługi BT. Wyłączony też został automatyczny montaż dysków zewnętrznych w LiveISO, ale można go ponownie włączyć po instalacji. Dodano najnowsze repozytoria KXStudio zgodne z Debian Buster. Zostały natomiast usunięte wszystkie biblioteki KDE i kdenlive. Pojawiły się nowe akcje niestandardowe Thunar, w tym edycja próbek i manipulowanie obrazami.

Całkowicie przepisano „AV Linux Assistant” z wieloma nowymi funkcjami. Skonsolidowano w nim wiele małych skryptów i aplikacji AVL. Nastąpiła także konsolidacja dodatkowych wtyczek w jeden pakiet o nazwie „avlinux-extra-plugins”. Zostały dodane również nowe czcionki do projektów graficznych. Wprowadzono również nową funkcję aktualizacji kluczy GPG repozytoriów zewnętrznych z „Szybkiej aktualizacji”. Zostały dodane nowe rozszerzone platformy oprogramowania Flatpak i Docker wraz z repozytoriami. Dostępny jest również Mixbus 32C 6.0.652 z wersją demo.

Do systemu dodano także następujące elementy:

– wtyczki demonstracyjne Applied Computer Music Technologies
– Auburn Sounds Demo Plugins
– wtyczki demonstracyjne OvertoneDSP
– SFizz i LiquidSFZ, aby uzupełnić SFZero i linuxsampler

– GUI Surge Synthesizer * nie działa w Ardor / Mixbus
– Tunefish4 Synthesizer * gui nie działa w Ardor / Mixbus
– próbnik bębna Sitala
– wtyczki „B”
– wtyczki VST Airwindows
– edytor zrzutów Flameshot, aby zastąpić przestarzały „Shutter”
– pakiety i repozytorium FAudio do obsługi Wine Staging 5+

Zaktualizowano również pakiety i dołączone oprogramowanie do nowych wersji.

Obraz systemu można pobrać z: download 1 lub download 2.

Źródła:

1. Strona oficjalna AV Linux

2. Strona oficjalna – AV Linux 2020.4.10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Septor 2020.2

Następny post
GitHub_logo

GitHub obniża koszty użytkowania

Powiązane posty
BunsenLabs Lithium

BunsenLabs Lithium

2 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję BunsenLabs Lithium. Jest on dystrybucją Linuksa bazującą na systemie Debian z gałęzi stabilnej (Buster). Pełni rolę społecznościowego forka Crunchbang, który nie jest już obecnie rozwijany.

System posiada menedżer okien o nazwie Openbox i panel tint2. Używa on jgmenu, które automatycznie aktualizuje się po instalacji nowych programów. Istnieje w nim możliwość wpisywania tekstu, by odnaleźć aplikacje w menu.

Więcej...
kali 2020.4 release 1

Kali Linux 2020.4

18 listopada 2020 roku wydano nową wersję Kali Linux 2020.4. Jest on specjalistyczną dystrybucją Linuksa, która przeprowadza testy bezpieczeństwa oraz potrafi łamać zabezpieczenia. System ten utworzono na bazie Debiana. Posiada on ciągły model wydań (rolling release).

Więcej...