AV Linux 2020.4.10

Avlinux logo

9 kwietnia wydano najnowszą wersję AV Linux 2020.4.10. Bazuje on na Debianie i służy do celów multimedialnych. W dystrybucji tej zawarta jest duża kolekcja oprogramowania do tworzenia i edycji plików audio i wideo. W niniejszej wersji AV Linux wprowadzono wiele zmian. Pierwszą z nich jest zmiana wersji systemu bazowego na Debian 10 „Buster”. Obecnie system używa nowych jąder 5.4.28 RT i „Lowlatency kernels”. System używa nowego forku Systemback z obsługą NVMe. Dodano moduł Bluetooth Pulseaudio i interfejsy obsługi BT. Wyłączony też został automatyczny montaż dysków zewnętrznych w LiveISO, ale można go ponownie włączyć po instalacji. Dodano najnowsze repozytoria KXStudio zgodne z Debian Buster. Zostały natomiast usunięte wszystkie biblioteki KDE i kdenlive. Pojawiły się nowe akcje niestandardowe Thunar, w tym edycja próbek i manipulowanie obrazami.

Całkowicie przepisano „AV Linux Assistant” z wieloma nowymi funkcjami. Skonsolidowano w nim wiele małych skryptów i aplikacji AVL. Nastąpiła także konsolidacja dodatkowych wtyczek w jeden pakiet o nazwie „avlinux-extra-plugins”. Zostały dodane również nowe czcionki do projektów graficznych. Wprowadzono również nową funkcję aktualizacji kluczy GPG repozytoriów zewnętrznych z „Szybkiej aktualizacji”. Zostały dodane nowe rozszerzone platformy oprogramowania Flatpak i Docker wraz z repozytoriami. Dostępny jest również Mixbus 32C 6.0.652 z wersją demo.

Do systemu dodano także następujące elementy:

– wtyczki demonstracyjne Applied Computer Music Technologies
– Auburn Sounds Demo Plugins
– wtyczki demonstracyjne OvertoneDSP
– SFizz i LiquidSFZ, aby uzupełnić SFZero i linuxsampler

– GUI Surge Synthesizer * nie działa w Ardor / Mixbus
– Tunefish4 Synthesizer * gui nie działa w Ardor / Mixbus
– próbnik bębna Sitala
– wtyczki „B”
– wtyczki VST Airwindows
– edytor zrzutów Flameshot, aby zastąpić przestarzały „Shutter”
– pakiety i repozytorium FAudio do obsługi Wine Staging 5+

Zaktualizowano również pakiety i dołączone oprogramowanie do nowych wersji.

Obraz systemu można pobrać z: download 1 lub download 2.

Źródła:

1. Strona oficjalna AV Linux

2. Strona oficjalna – AV Linux 2020.4.10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Septor 2020.2

Następny post
GitHub_logo

GitHub obniża koszty użytkowania

Powiązane posty

Kali Linux 2.0 wydany

Ukazała się druga wersja Kali Linux - dystrybucji będącej kontynuacją Backtracka, bazującej na Debianie Testing i przeznaczonej do penetracyjnych testów bezpieczeństwa. Jak zapewniają twórcy jest to najbardziej znaczące wydanie Kali od 2013 roku.

Jedną z najważniejszych zmian jest zmiana planu wydawniczego na ciągły, bazujący na Debianie Testing - pakiety są na bieżąco aktualizowane z repozytoriów Debiana zaraz po ich ukazaniu się (oraz po weryfikacji, że się nadają do instalacji). Zintergrowane z systemem nowe narzędzie ma sprawdzać codziennie dostępność nowych wersji oprogramowania i raportować w przypadku konieczności aktualizacji.

 

Więcej...