Fedora 23 z GNOME 3.18, Waylandem i LibreOffice 5

Ukazało się nowe wydanie Fedory. Oznaczona numerem 23 wersja przygotowana została w trzech głównych edycjach: Workstation, Cloud i Server – każda z nich dopasowana do konkretnych potrzeb i zastosowań. Równolegle dostępne są wersje z alternatywnymi desktopami, obrazy Fedora Labs z oprogramowaniem dedykowanym dla projektowania, gier czy naukowym, oraz specjalne obrazy dla architektury ARM.

 

Podstawowa odmiana Fedory dla typowych zastosowań – Fedora Workstation, zawiera najnowsze wydanie desktopu GNOME 3.18, które posiada między innymi integrację z Google Drive, możliwość uaktualnienia firmware bezpośrednio z poziomu Oprogramowania, czy też automatycznej regulacji jasności. Do dyspozycji jest też możliwość uruchomienia sesji GNOME w Waylandzie, chociaż nadal X.org jest domyślnym serwerem. Jak jednak zapowiadają twórcy Fedory ma się to zmienić w wersji 24, gdzie Wayland ma już być domyślnym serwerem okien.

Wśród zmian znajdziemy również LibreOffice 5, Firefox 40, Thunderbird 38, świeże jądro Linuksa w wersji 4.2 oraz wsparcie dla Unicode 8.0 – co przynosi dodatkowe 7716 znaki do dyspozycji.

To wydanie zawiera zestaw podstawowych narzędzi przeportowanych do Pythona 3 – są to między innymi instalator systemu oraz menedżer pakietów. Jako dodatkowe zabezpieczenie ma stanowić utwardzenie (nazywane również hartowaniem) flag kompilatora z randomizacją adresowania, a również domyślne wyłączenie niebezpiecznych protokołów SSL3 i RC4.

1 komentarz

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post

Startują zapisy do I Informatycznego Pucharu Beskidów

Następny post

SUSE Enterprise Storage 2 oparty na Ceph dla różnych systemów operacyjnych

Powiązane posty
Alpine Linux logo

Alpine Linux 3.13.0

14 stycznia 2021 roku wydano nową wersję Alpine Linux 3.13.0. Jest on rozwijaną przez skupioną wokół projektu społeczność dystrybucją Linuksa. System posiada małe rozmiary i jest zorientowany na bezpieczeństwo oraz przeznaczony do użytku dla routerów, firewalli, sieci VPN, boxów VoIP i serwerów.

Więcej...
Tails 4.2 logo

Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.

Więcej...