Fedora 23 z GNOME 3.18, Waylandem i LibreOffice 5

Ukazało się nowe wydanie Fedory. Oznaczona numerem 23 wersja przygotowana została w trzech głównych edycjach: Workstation, Cloud i Server – każda z nich dopasowana do konkretnych potrzeb i zastosowań. Równolegle dostępne są wersje z alternatywnymi desktopami, obrazy Fedora Labs z oprogramowaniem dedykowanym dla projektowania, gier czy naukowym, oraz specjalne obrazy dla architektury ARM.

 

Podstawowa odmiana Fedory dla typowych zastosowań – Fedora Workstation, zawiera najnowsze wydanie desktopu GNOME 3.18, które posiada między innymi integrację z Google Drive, możliwość uaktualnienia firmware bezpośrednio z poziomu Oprogramowania, czy też automatycznej regulacji jasności. Do dyspozycji jest też możliwość uruchomienia sesji GNOME w Waylandzie, chociaż nadal X.org jest domyślnym serwerem. Jak jednak zapowiadają twórcy Fedory ma się to zmienić w wersji 24, gdzie Wayland ma już być domyślnym serwerem okien.

Wśród zmian znajdziemy również LibreOffice 5, Firefox 40, Thunderbird 38, świeże jądro Linuksa w wersji 4.2 oraz wsparcie dla Unicode 8.0 – co przynosi dodatkowe 7716 znaki do dyspozycji.

To wydanie zawiera zestaw podstawowych narzędzi przeportowanych do Pythona 3 – są to między innymi instalator systemu oraz menedżer pakietów. Jako dodatkowe zabezpieczenie ma stanowić utwardzenie (nazywane również hartowaniem) flag kompilatora z randomizacją adresowania, a również domyślne wyłączenie niebezpiecznych protokołów SSL3 i RC4.

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Startują zapisy do I Informatycznego Pucharu Beskidów

Następny post

SUSE Enterprise Storage 2 oparty na Ceph dla różnych systemów operacyjnych

Powiązane posty
freebsd 128

FreeBSD 10.2

Ukazała się nowa wersja systemu FreeBSD - wersja 10.2 jest trzecim wydaniem stabilnej gałęzi 10 i przynosi poprawę stabilności w stosunku do poprzedniej wersji, nieco nowych funkcji, poprawę kompatybilności dla aplikacji linuksowych, ulepszenia ZFS oraz nowe wersje środowisk GNOME i KDE.

Więcej...
Sparky logo

Sparky 2020.08

17 sierpnia 2020 roku wydano Sparky 2020.08. Opiera się on na testowym Debianie o nazwie kodowej „Bullseye”. Dystrybucja ta jest dostępna w wersjach: LXQt, MATE, Xfce, MinimalGUI (Openbox) oraz MinimalCLI (w trybie tekstowym).

Więcej...