Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu – najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych – wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 – tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

 

Wśród zmian znajdziemy między innymi poprawki dla dekstopu Unity w wersji 7.5 oraz menedżera okien Compiz, mają one przyspieszyć i spowodować płynniejsze działanie środowiska graficznego. Nowe Unity ma poprawić działanie zmaksymalizowanych okien oraz wygląd Dasha, kiedy Unity Launcher jest przeniesiony na dół. Nautilus w wersji 3.20 dostarczy nowości, które użytkownicy GNOME mogli przetestować już jakiś czas temu – między innymi widżet z paskiem pokazującym przesyłanie plików (zamiast wyskakującego okna), zmiany w powiększaniu ikon czy też wyskakujący “dymek” do zmiany nazwy plików. Również większość pakietów GNOME została zaktualizowana do 3.20, a część już do wersji 3.22.

ubuntu 1610 desktop screenshot

 

Z kolei nowy tryb graficzny niskiej jakości (Unity Low Graphics Mode) powinien poprawić działanie systemu w środowiskach wirtualnych. Tryb ten ma być również backportowany do wersji 16.04 LTS.

 

 Jako przedsmak nowej generacji desktopu Ubuntu można uruchomić sesję Unity 8, jednak nie należy wiele po nim oczekiwać – funkcjonalność ogranicza się do podstawowych zadań.

unity 8 desktop empty 
Unity 8 – na razie do testów, nie do pracy.

 

Zaimplementowana w Ubuntu 16.04 aplikacja do zarządzania oprogramowaniem – Ubuntu Software – przeszła kolejne modyfikacje i działa zauważalnie szybciej, a instalacja i zarządzanie pakietami Snap i aplikacjami Flatpack została wyraźnie poprawiona.

 

Kluczowe aktualizacje:

 • LibreOffice 5.2.2
 • Mozilla Firefox 49
 • Thuderbird 45
 • Ubuntu Software 3.20
 • Rhytmbox 3.4.1
 • GNOME Terminal 3.20
 • Shotwell 0.22
 • jądro Linux 4.8

 

1 komentarz
 1. Maxiii
  Coz po aktualizacji (automatycznej, oferowanej przez centrum aktalizacji) do 16.10 przestal obslugiwac sterowniki kart sieciowych mojej plyty (Realtek), co oczywiscie skutkuje brakiem dostepu do internetu, paczka z arch tar od producenta nie daje sie zainstalowac, tak ze nie jestem zachwycony….

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post
Lefthand

LeftHand – kompleksowy i natywny system finansowo-księgowy na Linuksa

Następny post

KDE ma już 20 lat!

Powiązane posty