Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu – najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych – wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 – tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

 

Wśród zmian znajdziemy między innymi poprawki dla dekstopu Unity w wersji 7.5 oraz menedżera okien Compiz, mają one przyspieszyć i spowodować płynniejsze działanie środowiska graficznego. Nowe Unity ma poprawić działanie zmaksymalizowanych okien oraz wygląd Dasha, kiedy Unity Launcher jest przeniesiony na dół. Nautilus w wersji 3.20 dostarczy nowości, które użytkownicy GNOME mogli przetestować już jakiś czas temu – między innymi widżet z paskiem pokazującym przesyłanie plików (zamiast wyskakującego okna), zmiany w powiększaniu ikon czy też wyskakujący “dymek” do zmiany nazwy plików. Również większość pakietów GNOME została zaktualizowana do 3.20, a część już do wersji 3.22.

ubuntu 1610 desktop screenshot

 

Z kolei nowy tryb graficzny niskiej jakości (Unity Low Graphics Mode) powinien poprawić działanie systemu w środowiskach wirtualnych. Tryb ten ma być również backportowany do wersji 16.04 LTS.

 

 Jako przedsmak nowej generacji desktopu Ubuntu można uruchomić sesję Unity 8, jednak nie należy wiele po nim oczekiwać – funkcjonalność ogranicza się do podstawowych zadań.

unity 8 desktop empty 
Unity 8 – na razie do testów, nie do pracy.

 

Zaimplementowana w Ubuntu 16.04 aplikacja do zarządzania oprogramowaniem – Ubuntu Software – przeszła kolejne modyfikacje i działa zauważalnie szybciej, a instalacja i zarządzanie pakietami Snap i aplikacjami Flatpack została wyraźnie poprawiona.

 

Kluczowe aktualizacje:

  • LibreOffice 5.2.2
  • Mozilla Firefox 49
  • Thuderbird 45
  • Ubuntu Software 3.20
  • Rhytmbox 3.4.1
  • GNOME Terminal 3.20
  • Shotwell 0.22
  • jądro Linux 4.8

 

1 komentarz
  1. Maxiii
    Coz po aktualizacji (automatycznej, oferowanej przez centrum aktalizacji) do 16.10 przestal obslugiwac sterowniki kart sieciowych mojej plyty (Realtek), co oczywiscie skutkuje brakiem dostepu do internetu, paczka z arch tar od producenta nie daje sie zainstalowac, tak ze nie jestem zachwycony….

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post
Lefthand

LeftHand – kompleksowy i natywny system finansowo-księgowy na Linuksa

Następny post

KDE ma już 20 lat!

Powiązane posty
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...
Tiny Core Linux

Tiny Core Linux 11.0

9 lutego 2020 roku wydano Tiny Core w wersji 11.0. Jest on minimalistyczną, niezależną dystrybucją Linuksa, która wywodzi się z innej, nierozwijanej już Damn Small Linux. Działa ona w trybie graficznym. Dokonano w nim kilku zmian.

Więcej...