Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) bez partycji swap

Zgodnie z półrocznym cyklem wydawniczym ukazało się nowe wydanie Ubuntu – oznaczone numerem 17.04, o nazwie kodowej Zesty Zapus (w wolnym tłumaczeniu Skoczna Skoczomyszka). Jest to wersja o krótkim wsparciu technicznym, które trwa jedynie 9 miesięcy. Od strony wizualnej wiele zmian nie zobaczymy, nieco więcej znajdziemy w warstwie systemowej.

 

ubuntu mascot creatureDomyślne środowsko graficzne to nadal Unity 7, bez szczególnych zmian. Jako dodatkowe można uruchomić eksperymentalne Unity 8, które jednak nadal może służyć tylko do testów i w zasadzie prace nad jego rozwojem zostały porzucone. Prawodpodobnie w wersji 17.10 zostanie już całkiem usunięte, a jak wiadomo w kolejnej wersji LTS (18.04) desktop zostanie zmieniony na GNOME Shell.

 

Dość znaczącą zmianą jest rezygnacja z partycji wymiany na rzecz pliku swap – oczywiście jeżeli dokonujemy aktualizacji, a nie nowej instalacji to istniejąca partycja nie zostanie usunięta. Powodów dla tego kroku jest kilka. Pierwszym jest wciąż rosnąca wielkość pamięci RAM, które są instalowane na nowszych komputerach – w czasach kiedy komputer posiadał 512MB pamięci użycie partycji o podręcznikowym rozmiarze podwójnej wielkości RAM miało swoje uzasadnienie.

Obecnie marketowe laptopy posiadają już minimum 8GB pamięci i zużywanie dysku pod swap staje się bezcelowe. Szczególnie, że coraz szerzej stosowane są dyski SSD, gdzie powierzchnia dyskowa jest wciąż dość droga. Przy okazji oszczędności powierzchni drogich dysków SSD można dodatkowo swobodnie zmieniać rozmiar pliku swap w zależności od zapotrzebowania. Inna sprawa to wirtualizacja, czy też “konteneryzacja” – dołączanie swap jako pliku znacznie upraszcza użycie systemu jako maszyny wirtualnej. Nowe Ubuntu z resztą dość zauważalnie rozszerzyło wsparcie dla wirtualizacji i obsługi pracy w chmurze.

 

Unity 8 Ubuntu 2 2Unity 8 w Ubuntu – już raczej nie doczeka się wydania finalnego.

 

Wśród pozostałych zmian warto jeszcze wymienić wsparcie dla drukowania bez sterowników. Dotyczy to drukarek pracujących w standardzie IPP Everywhere oraz Apple AirPrint (czyli drukarki na których można drukować bezpośrednio z iPhone i iPad).

Listę drukarek obsługujących te protokoły możemy znaleźć pod adresami:

 

Poza tym Ubuntu 17.04 dostarcza szereg aktualizacji wersji: jądro Linux w wersji 4.10, Firefox 52.0.1, Thunderbird 45.8.0, LibreOffice 5.3 oraz uaktualnienie aplikacji GNOME do wersji 3.24 – poza Nautilusem (3.20), Terminalem (3.20), Evolution (3.22) i Software (3.22). Dodatkowo za obsługę DNS odpowiedzialny teraz jest moduł systemd – systemd-resolver.

 

Przy okazji tego wydania dość głośno się dyskutuje na temat kolejnych nazw kodowych Ubuntu. Jak wiadomo tylko trzy pierwsze wydania nie były nazywane w kolejności alfabetycznej, a od wydania 6.06 Dapper Drake nawy kodowe były nadawane według liter alfabetu. Na pewno nastąpi powrót do pierwszej litery alfabetu – na Launchpadzie pojawiła się nowa gałąź o nazwie aa-series, przypisana dla wydania 17.10. Nie wiadomo jednak czy nazwy nie będą teraz dotyczyć np. roślin lub minerałów.

2 komentarze
  1. …buntu
    No cóż przez lata na debianie, macos.. później chwilę na niestabilnym ubuntu… i powrót do debiana.. a tu nie ma unity 🙂

    ale za to jest enlightenment 🙂

  2. Super
    Świetnie w końcu powrót do GNOME. Nie mogę się przemóc do Unity, teraz mam Xfce i powiem, że się tak przyzwyczaiłem, że nie wiadomo jak to będzie ze zmianą hehe Pozdrawiam serdecznie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Huawei KunLun Mission Critical Server mini

SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów KunLun z technologią RAS 2.0

Następny post

W Zespole Szkół w Suchym Dębie pracują już na Linuksie

Powiązane posty

KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5.

Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

Więcej...
Linux Lite uefi 5 0

Linux Lite 5.0

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.

Więcej...