Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.
Tails 4.2 logo

 

 

Używa on wersji jądra Linuksa 5.3.15. Posiada także oprogramowanie do korzystania z internetu: TOR Browser 9.0.3 oraz Thunderbird 68.3.0.

 

Poprawiona została funkcja automatycznych aktualizacji. Do niedawna w przypadku posiadania starej wersji Tails sprzed kilku miesięcy potrzeba było w tym celu przejść kilka etapów, np. z wersji 3.12 do 3.16 najpierw zachodziła zmiana na 3.14 a potem na 3.16. Od teraz aktualizacja będzie od razu do najnowszej wersji. Dotychczas można było przeprowadzić ograniczoną liczbę automatycznych aktualizacji, część z nich wciąż była ręczna. Od teraz manualnie uaktualniane będą jedynie wersje główne np. z 4.x do 5.x. Automatyczne aktualizacje użyją teraz mniej pamięci, pobierane pakiety zaś będą posiadały mniejsze rozmiary.

 

Dołączono kilka narzędzi używanych w wierszu poleceń przez użytkowników SecureDrop. Służą one do analizy metadanych z wyciekających dokumentów przeznaczonych dla komputerów, na których nie można korzystać z funkcji dodatkowego oprogramowania. Pierwszym z nich jest PDF Redact, za pomocą którego metadane z dokumentów tekstowych mogą być redagowane lub usuwane przed ich publikacją. Drugim jest Tesseract OCR konwertujący obrazy zawierające tekst na dokumenty tekstowe. Trzecim zaś FFmpeg nagrywający i konwertujący audio oraz wideo.

Został naprawiony też błąd: Otwórz ~/Persistent/keepassx.kdbx podczas startu KeePassX; jeśli ta baza danych jeszcze nie istnieje, nie będzie wskazywać na nią na liście ostatnich baz danych.

 

Istnieje możliwość automatycznych aktualizacji z wersji 4.0., 4.1. i 4.1.1 do 4.2. Jeśli Tails nie wykonuje aktualizacji automatycznie lub jeśli nie uruchomia się po wykonaniu automatycznych aktualizacji, należy wykonać aktualizację ręczną.

 

Źródła:

1. Tails 4.2 już jest

1 komentarz

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post

KaOS 2020.01

Następny post

Sparky 5.10

Powiązane posty
Trisquel GNU/Linux 9.0

Trisquel GNU/Linux 9.0

19 października 2020 roku wydano nową wersję Trisquel GNU/Linux 9.0 „Etiona”. Jest on dystrybucją opartą na jądrze Linux-libre, co oznacza, że nie używa sterowników i pakietów własnościowych. Projekt ten zapoczątkowano na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii. Rozwija go społeczność skupiona wokół projektu.

Więcej...

Kali Linux 2.0 wydany

Ukazała się druga wersja Kali Linux - dystrybucji będącej kontynuacją Backtracka, bazującej na Debianie Testing i przeznaczonej do penetracyjnych testów bezpieczeństwa. Jak zapewniają twórcy jest to najbardziej znaczące wydanie Kali od 2013 roku.

Jedną z najważniejszych zmian jest zmiana planu wydawniczego na ciągły, bazujący na Debianie Testing - pakiety są na bieżąco aktualizowane z repozytoriów Debiana zaraz po ich ukazaniu się (oraz po weryfikacji, że się nadają do instalacji). Zintergrowane z systemem nowe narzędzie ma sprawdzać codziennie dostępność nowych wersji oprogramowania i raportować w przypadku konieczności aktualizacji.

 

Więcej...