Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.
Tails 4.2 logo

 

 

Używa on wersji jądra Linuksa 5.3.15. Posiada także oprogramowanie do korzystania z internetu: TOR Browser 9.0.3 oraz Thunderbird 68.3.0.

 

Poprawiona została funkcja automatycznych aktualizacji. Do niedawna w przypadku posiadania starej wersji Tails sprzed kilku miesięcy potrzeba było w tym celu przejść kilka etapów, np. z wersji 3.12 do 3.16 najpierw zachodziła zmiana na 3.14 a potem na 3.16. Od teraz aktualizacja będzie od razu do najnowszej wersji. Dotychczas można było przeprowadzić ograniczoną liczbę automatycznych aktualizacji, część z nich wciąż była ręczna. Od teraz manualnie uaktualniane będą jedynie wersje główne np. z 4.x do 5.x. Automatyczne aktualizacje użyją teraz mniej pamięci, pobierane pakiety zaś będą posiadały mniejsze rozmiary.

 

Dołączono kilka narzędzi używanych w wierszu poleceń przez użytkowników SecureDrop. Służą one do analizy metadanych z wyciekających dokumentów przeznaczonych dla komputerów, na których nie można korzystać z funkcji dodatkowego oprogramowania. Pierwszym z nich jest PDF Redact, za pomocą którego metadane z dokumentów tekstowych mogą być redagowane lub usuwane przed ich publikacją. Drugim jest Tesseract OCR konwertujący obrazy zawierające tekst na dokumenty tekstowe. Trzecim zaś FFmpeg nagrywający i konwertujący audio oraz wideo.

Został naprawiony też błąd: Otwórz ~/Persistent/keepassx.kdbx podczas startu KeePassX; jeśli ta baza danych jeszcze nie istnieje, nie będzie wskazywać na nią na liście ostatnich baz danych.

 

Istnieje możliwość automatycznych aktualizacji z wersji 4.0., 4.1. i 4.1.1 do 4.2. Jeśli Tails nie wykonuje aktualizacji automatycznie lub jeśli nie uruchomia się po wykonaniu automatycznych aktualizacji, należy wykonać aktualizację ręczną.

 

Źródła:

1. Tails 4.2 już jest

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

KaOS 2020.01

Następny post

Sparky 5.10

Powiązane posty
4MLinux 32.0

4MLinux 32.0

8 marca wydano 4MLinux 32.0. Jest on dystrybucją niezależną, wyposażoną w ultralekki pulpit JWM, zestaw aplikacji i skrypty służące do instalacji rozszerzeń dodatkowych. Obecnie jest już dostępny w wersji stabilnej.

Więcej...
Simplicity Linux 20.1

Simplicity Linux 20.1

5 lutego 2020 wydano Simplicity Linux 20.1. Jest on oparty na BusterDog, który bazuje na Debianie Buster. Jest w nim używany „elogind” zamiast „systemd”. Domyślnym rodzajem pulpitu jest Cinnamon. W najnowszej wersji został zainstalowany PulseAudio zamiast ALSA, która powodowała problemy z kilkoma nowoczesnymi aplikacjami.

Więcej...