Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.
Tails 4.2 logo

 

 

Używa on wersji jądra Linuksa 5.3.15. Posiada także oprogramowanie do korzystania z internetu: TOR Browser 9.0.3 oraz Thunderbird 68.3.0.

 

Poprawiona została funkcja automatycznych aktualizacji. Do niedawna w przypadku posiadania starej wersji Tails sprzed kilku miesięcy potrzeba było w tym celu przejść kilka etapów, np. z wersji 3.12 do 3.16 najpierw zachodziła zmiana na 3.14 a potem na 3.16. Od teraz aktualizacja będzie od razu do najnowszej wersji. Dotychczas można było przeprowadzić ograniczoną liczbę automatycznych aktualizacji, część z nich wciąż była ręczna. Od teraz manualnie uaktualniane będą jedynie wersje główne np. z 4.x do 5.x. Automatyczne aktualizacje użyją teraz mniej pamięci, pobierane pakiety zaś będą posiadały mniejsze rozmiary.

 

Dołączono kilka narzędzi używanych w wierszu poleceń przez użytkowników SecureDrop. Służą one do analizy metadanych z wyciekających dokumentów przeznaczonych dla komputerów, na których nie można korzystać z funkcji dodatkowego oprogramowania. Pierwszym z nich jest PDF Redact, za pomocą którego metadane z dokumentów tekstowych mogą być redagowane lub usuwane przed ich publikacją. Drugim jest Tesseract OCR konwertujący obrazy zawierające tekst na dokumenty tekstowe. Trzecim zaś FFmpeg nagrywający i konwertujący audio oraz wideo.

Został naprawiony też błąd: Otwórz ~/Persistent/keepassx.kdbx podczas startu KeePassX; jeśli ta baza danych jeszcze nie istnieje, nie będzie wskazywać na nią na liście ostatnich baz danych.

 

Istnieje możliwość automatycznych aktualizacji z wersji 4.0., 4.1. i 4.1.1 do 4.2. Jeśli Tails nie wykonuje aktualizacji automatycznie lub jeśli nie uruchomia się po wykonaniu automatycznych aktualizacji, należy wykonać aktualizację ręczną.

 

Źródła:

1. Tails 4.2 już jest

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

KaOS 2020.01

Następny post

Sparky 5.10

Powiązane posty
Finnix 120

Finnix 120

14 maja 2020 roku, po pięciu latach została wydana najnowsza wersja systemu Finnix 120 „Oneida”. Jest to mała dystrybucja Linuksa dla administratorów systemów. Działa w trybie tekstowym. Finnix zawiera zestawy narzędzi partycjonujących dyski, monitorujących ruch sieciowy, naprawiających rekord rozruchowy i służących do instalacji innych systemów operacyjnych.

Więcej...