Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.
Tails 4.2 logo

 

 

Używa on wersji jądra Linuksa 5.3.15. Posiada także oprogramowanie do korzystania z internetu: TOR Browser 9.0.3 oraz Thunderbird 68.3.0.

 

Poprawiona została funkcja automatycznych aktualizacji. Do niedawna w przypadku posiadania starej wersji Tails sprzed kilku miesięcy potrzeba było w tym celu przejść kilka etapów, np. z wersji 3.12 do 3.16 najpierw zachodziła zmiana na 3.14 a potem na 3.16. Od teraz aktualizacja będzie od razu do najnowszej wersji. Dotychczas można było przeprowadzić ograniczoną liczbę automatycznych aktualizacji, część z nich wciąż była ręczna. Od teraz manualnie uaktualniane będą jedynie wersje główne np. z 4.x do 5.x. Automatyczne aktualizacje użyją teraz mniej pamięci, pobierane pakiety zaś będą posiadały mniejsze rozmiary.

 

Dołączono kilka narzędzi używanych w wierszu poleceń przez użytkowników SecureDrop. Służą one do analizy metadanych z wyciekających dokumentów przeznaczonych dla komputerów, na których nie można korzystać z funkcji dodatkowego oprogramowania. Pierwszym z nich jest PDF Redact, za pomocą którego metadane z dokumentów tekstowych mogą być redagowane lub usuwane przed ich publikacją. Drugim jest Tesseract OCR konwertujący obrazy zawierające tekst na dokumenty tekstowe. Trzecim zaś FFmpeg nagrywający i konwertujący audio oraz wideo.

Został naprawiony też błąd: Otwórz ~/Persistent/keepassx.kdbx podczas startu KeePassX; jeśli ta baza danych jeszcze nie istnieje, nie będzie wskazywać na nią na liście ostatnich baz danych.

 

Istnieje możliwość automatycznych aktualizacji z wersji 4.0., 4.1. i 4.1.1 do 4.2. Jeśli Tails nie wykonuje aktualizacji automatycznie lub jeśli nie uruchomia się po wykonaniu automatycznych aktualizacji, należy wykonać aktualizację ręczną.

 

Źródła:

1. Tails 4.2 już jest

1 komentarz

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post

KaOS 2020.01

Następny post

Sparky 5.10

Powiązane posty
ExTiX 21.1

ExTiX 21.1

3 stycznia 2021 roku wydano nową wersję ExTiX 21.1. Jest on pochodzącą ze Szwecji dystrybucją Linuksa przeznaczoną na komputery typu desktop. Obecnie opiera się on na dystrybucji Deepin 20.1. W przypadku wcześniejszej instalacji „VirtualBox Guest Additions” możliwe jest również uruchomienie systemu w trybie pełnoekranowym w „VirtualBox”.

Więcej...
Kali Linux 2020.3

Kali Linux 2020.3

18 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję Kali Linux. Pełni on rolę specjalistycznej dystrybucji testującej bezpieczeństwo i łamiącej zabezpieczenia. System ten zbudowano na Debianie GNU/Linux i jest wydawany w modelu ciągłym (rolling release).

Więcej...