Co nowego w Tiny Core Linux 13.0?

31 stycznia 2022 roku wydano Tiny Core w wersji 13.0. Jest on minimalistyczną, niezależną dystrybucją Linuksa, która wywodzi się z innej, nierozwijanej już Damn Small Linux. Działa ona w trybie graficznym. Dokonano w nim kilku zmian.

W niniejszej edycji systemu nastąpiła aktualizacja programów i pakietów do wersji:

– jądro Linuksa 5.15.10,

– gcc 11.2.0,

– glibc 2.34,

– binutils 2.37,

– util-linux base libs/apps 2.37.2,

– e2fsprogs base libs/apps 1.46.4,

– busybox 1.34.1.

Istnieje również możliwość dodania uprawnień do multimediów w „50-udev-default.rules”. Opcja „select” zaś posiada wymóg używania „break” w skryptach awk. Narzędzie „filetool.sh” ma natomiast za zadanie zapobiegać nieuzasadnionym zmianom w znaczniku czasu „.filetool.lst z bdantas. Aktualizacja za pomocą narzędzia „tce-update” następuje zaś w przypadkach, w których nie został określony katalog dla „list” czy też „query” domyślnie z bdantas. W „tc-config” nodhcp static_ip został przeniesiony natomiast z andyj.

Uwaga: Tiny Core Linux 13.0 nie współpracuje z niektórymi, starszymi wersjami przeglądarki internetowej Firefox.

Obrazy live Tiny Core, Core oraz Tiny Core Plus można ściągnąć z: http://www.tinycorelinux.net/downloads.html

Źródła:

  1. Strona oficjalna Tiny Core Linux: http://www.tinycorelinux.net/
  2. Oficjalne forum Tiny Core Linux: http://forum.tinycorelinux.net/index.php/topic,25531.0.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Quickemu: Kiedy jeden Linux to za mało

Następny post
Logo Trisquel 10.0

Nowości w Trisquel GNU/Linux 10.0

Powiązane posty

Barcelona przechodzi na Wolne Oprogramowanie

Jak poinformował hiszpański magazyn El País, miasto Barcelona planuje do końca wiosny 2019 roku dokonać migracji swoich systemów informatycznych z oprogramowania własnościowego i systemów Windows na alternatywne rozwiązania Open Source oraz Linuksa. Według opracowanej strategii w pierwszej kolejności zostaną zastąpione wszystkie aplikacje użytkowników na otwartoźródłowe, a końcowym etapem będzie zastąpienie systemów operacyjnych Linuksem.

Więcej...
SUSE Academic Program

Program Akademicki SUSE otwiera studentom drzwi do technologii open source

W ramach swojego nowego Programu Akademickiego firma SUSE otwiera studentom z całego świata drzwi do świata oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym (open source). Udostępnia bezpłatnie lub za niewielką opłatą oprogramowanie open source, plan szkoleń, narzędzia i wsparcie, aby pomóc szkołom, uniwersytetom, szpitalom prowadzącym zajęcia dydaktyczne i innym organizacjom akademickim w tworzeniu i używaniu oprogramowania open source oraz organizowaniu zajęć dla studentów w tym zakresie. Program SUSE obejmuje kursy prowadzące do uzyskania certyfikatów zawodowych dla administratorów systemów SUSE Linux (SUSE Linux Certified Administrator - SCA).

Więcej...