Co nowego w Tiny Core Linux 13.0?

31 stycznia 2022 roku wydano Tiny Core w wersji 13.0. Jest on minimalistyczną, niezależną dystrybucją Linuksa, która wywodzi się z innej, nierozwijanej już Damn Small Linux. Działa ona w trybie graficznym. Dokonano w nim kilku zmian.

W niniejszej edycji systemu nastąpiła aktualizacja programów i pakietów do wersji:

– jądro Linuksa 5.15.10,

– gcc 11.2.0,

– glibc 2.34,

– binutils 2.37,

– util-linux base libs/apps 2.37.2,

– e2fsprogs base libs/apps 1.46.4,

– busybox 1.34.1.

Istnieje również możliwość dodania uprawnień do multimediów w „50-udev-default.rules”. Opcja „select” zaś posiada wymóg używania „break” w skryptach awk. Narzędzie „filetool.sh” ma natomiast za zadanie zapobiegać nieuzasadnionym zmianom w znaczniku czasu „.filetool.lst z bdantas. Aktualizacja za pomocą narzędzia „tce-update” następuje zaś w przypadkach, w których nie został określony katalog dla „list” czy też „query” domyślnie z bdantas. W „tc-config” nodhcp static_ip został przeniesiony natomiast z andyj.

Uwaga: Tiny Core Linux 13.0 nie współpracuje z niektórymi, starszymi wersjami przeglądarki internetowej Firefox.

Obrazy live Tiny Core, Core oraz Tiny Core Plus można ściągnąć z: http://www.tinycorelinux.net/downloads.html

Źródła:

  1. Strona oficjalna Tiny Core Linux: http://www.tinycorelinux.net/
  2. Oficjalne forum Tiny Core Linux: http://forum.tinycorelinux.net/index.php/topic,25531.0.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Quickemu: Kiedy jeden Linux to za mało

Następny post
Logo Trisquel 10.0

Nowości w Trisquel GNU/Linux 10.0

Powiązane posty
SystemRescueCd 6.1.0

SystemRescueCd 6.1.0

1 marca 2020 roku wydano nową wersję SystemRescueCd oznaczoną numerem 6.1.0. Jest to jedna ze specjalistycznych dystrybucji Linuksa typu Live CD zbudowana na Arch Linux (dawniej na Gentoo). Można za jej pomocą miedzy innymi tworzyć i edytować partycje. Obsługuje ona wiele systemów plików: ext2, ext3, ext4 ReiserFS, Reiser4, Btrfs, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO 9660, NFS, SMB.

Więcej...
BunsenLabs Lithium

BunsenLabs Lithium

2 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję BunsenLabs Lithium. Jest on dystrybucją Linuksa bazującą na systemie Debian z gałęzi stabilnej (Buster). Pełni rolę społecznościowego forka Crunchbang, który nie jest już obecnie rozwijany.

System posiada menedżer okien o nazwie Openbox i panel tint2. Używa on jgmenu, które automatycznie aktualizuje się po instalacji nowych programów. Istnieje w nim możliwość wpisywania tekstu, by odnaleźć aplikacje w menu.

Więcej...

Debian 8 Jessie wydany

Deweloperzy Debiana wydali kolejną wersję systemu operacyjnego, oznaczoną numerem 8 oraz nazwą kodową Jessie.

Najnowsza edycja Debiana 8 ukazała się po dwóch latach nieustannej pracy. Jessie zawiera w sumie ponad 43 tys. pakietów (a licząc razem z sekcjami contrib i non-free, które jednak oficjalnie nie zaliczają się wydania, ponad 56 tys.) i dostępna jest dla 10 architektur sprzętowych: i386, amd64, powerpc, ppc64el, mips, mipsel, s390x, armel, armhf i arm64. Ponadto dla dwóch z nich — i386 i amd64 — wkrótce po wydaniu udostępniona zostanie wersja z jądrami FreeBSD

Więcej...