Nowości w Trisquel GNU/Linux 10.0

Logo Trisquel 10.0
Trisquel 10.0

1 lutego 2022 roku wydano nową wersję Trisquel GNU/Linux 10.0 „Nabia”. Jest on dystrybucją opartą na jądrze Linux-libre, co oznacza, że nie używa sterowników i pakietów własnościowych. Projekt ten zapoczątkowano na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii. Rozwija go społeczność skupiona wokół projektu.

Trisquel 10.0

Niniejsza edycja systemu będzie zaś wspierana technicznie do kwietnia 2025 roku. Wprowadzono w niej także nowe wersje programów i pakietów.

Oprogramowanie zaktualizowano do wersji:

– jądro GNU Linux-libre 5.4 (dostępne również nowsze wersje – 5.8 oraz 5.13),

– Icedove 91.5.0 (pochodna Thunderbirda),

– przeglądarka Abrowser 96.0 (pochodna Firefoxa),

– odtwarzacz wideo VLC 3.0.9.2,

– LibreOffice 7.1.7,

– GNU Libc6 2.31,

– Xorg 7.7.

Niniejsza dystrybucja posiada również następujące wersje:

– Domyślna z pulpitem MATE. Opiera się ona na forku GNOME 2.x. Używa ona klasycznego środowiska graficznego, które pasuje do doświadczeń użytkowników systemu w jego poprzednich wersjach.

– Trisquel Mini – wersja lekka, przeznaczona dla starszych komputerów i netbooków. Używa ona natomiast środowiska graficznego LXDE i aplikacji, które oszczędzają zasoby, w celu usprawnienia działania sprzętu.

– Triskel używający środowiska KDE, dostosowujący projekt i wygląd także w drobnych szczegółach.

– Obraz instalacji sieciowej Trisquel, w celu wdrożenia wiersza polecenia przy użyciu interfejsu instalacyjnego (opcja także dla serwerów oraz użytkowników zaawansowanych).

– Trisquel TOAST, który używa zaś platformy edukacyjnej Sugar. Jego zaletą jest również duża liczba edukacyjnych zajęć dla dzieci.

Obrazy systemu (amd64 oraz niedawno wprowadzone ARMHF) można pobrać z: https://trisquel.info/en/download

Źródła:

  1. Trisquel – strona oficjalna: https://trisquel.info/
  2. Trisquel – nowości: https://trisquel.info/en/trisquel-10-nabia-release-announcement

Poprzedni post

Co nowego w Tiny Core Linux 13.0?

Następny post

Automatyczny listing po “cd”

Powiązane posty

Hand of Thief – trojan na Linuksa

Na rynku cyberprzestępców krążyć zaczął trojan Hand of Thief, który za cel obiera sobie klientów banków korzystających z platformy Linux. Nowe zagrożenie opisali specjaliści od zabezpieczeń z firmy RSA.

Trojan o nazwie Hand of Thief potrafi podsłuchiwać sesje HTTP i HTTPS na większości przeglądarek (m.in. Firefox i Chrome), posiada wbudowanego backdoora, blokuje wybrane adresy aby utrudnić pozbycie się go oraz zabezpieczenie przed zdebugowaniem przez specjalistów od zabezpieczeń. Nie różni się tym samym od setek podobnych złośliwych programów, których zadaniem jest zdobycie dostępu do kont bankowości elektronicznej. To co go wyróżnia na ich tle, to platforma, na której działa — jest nią Linux.

Więcej...