Nowości w Trisquel GNU/Linux 10.0

Logo Trisquel 10.0
Trisquel 10.0

1 lutego 2022 roku wydano nową wersję Trisquel GNU/Linux 10.0 „Nabia”. Jest on dystrybucją opartą na jądrze Linux-libre, co oznacza, że nie używa sterowników i pakietów własnościowych. Projekt ten zapoczątkowano na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii. Rozwija go społeczność skupiona wokół projektu.

Trisquel 10.0

Niniejsza edycja systemu będzie zaś wspierana technicznie do kwietnia 2025 roku. Wprowadzono w niej także nowe wersje programów i pakietów.

Oprogramowanie zaktualizowano do wersji:

– jądro GNU Linux-libre 5.4 (dostępne również nowsze wersje – 5.8 oraz 5.13),

– Icedove 91.5.0 (pochodna Thunderbirda),

– przeglądarka Abrowser 96.0 (pochodna Firefoxa),

– odtwarzacz wideo VLC 3.0.9.2,

– LibreOffice 7.1.7,

– GNU Libc6 2.31,

– Xorg 7.7.

Niniejsza dystrybucja posiada również następujące wersje:

– Domyślna z pulpitem MATE. Opiera się ona na forku GNOME 2.x. Używa ona klasycznego środowiska graficznego, które pasuje do doświadczeń użytkowników systemu w jego poprzednich wersjach.

– Trisquel Mini – wersja lekka, przeznaczona dla starszych komputerów i netbooków. Używa ona natomiast środowiska graficznego LXDE i aplikacji, które oszczędzają zasoby, w celu usprawnienia działania sprzętu.

– Triskel używający środowiska KDE, dostosowujący projekt i wygląd także w drobnych szczegółach.

– Obraz instalacji sieciowej Trisquel, w celu wdrożenia wiersza polecenia przy użyciu interfejsu instalacyjnego (opcja także dla serwerów oraz użytkowników zaawansowanych).

– Trisquel TOAST, który używa zaś platformy edukacyjnej Sugar. Jego zaletą jest również duża liczba edukacyjnych zajęć dla dzieci.

Obrazy systemu (amd64 oraz niedawno wprowadzone ARMHF) można pobrać z: https://trisquel.info/en/download

Źródła:

  1. Trisquel – strona oficjalna: https://trisquel.info/
  2. Trisquel – nowości: https://trisquel.info/en/trisquel-10-nabia-release-announcement

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Co nowego w Tiny Core Linux 13.0?

Następny post

Automatyczny listing po “cd”

Powiązane posty
Linux Lite uefi 5 0

Linux Lite 5.0

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.

Więcej...
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...