Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

23 kwietnia wydano nową wersję Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fossa”. Posiada ona długi okres wsparcia przez producenta, trwający 5 lat dla edycji: Desktop, Server, Cloud oraz Core. Dla pozostałych odmian Ubuntu zaś są to 3 lata. Dystrybucja ta może działać zarówno po zainstalowaniu, jak i w trybie Live. Jej nazwa oznacza „Ogniskującą Fossę” i pochodzi od nazwy podobnego do zarówno kota, jak i łasicy drapieżnika zamieszkującego wyspę Madagaskar. System wydany został wyłącznie w wersji 64-bitowej.
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

 

 

 

Nowy system po uruchomieniu wyświetla bootlogo producenta komputera lub płyty głównej oraz animowany spinner. Nowy motyw Yaru posiada 3 wersje kolorystyczne: jasną, standardową i ciemną. Została utworzona też animacja logo na ekranie uruchamiania systemu. Wygląd ekranu wpisywania hasła, przy szyfrowaniu całego dysku odpowiada reszcie systemu. Możliwe jest również ustawienie automatycznego ukrywania docka, gdy na jego obszar wejdzie okno dowolnej aplikacji. Istnieje też możliwość skalowania pulpitu. Można zmieniać wielkość elementów pulpitu w sposób stopniowalny, co 25%/1 krok.

 

System używa nowej wersji środowiska graficznego – GNOME 3.36. Funkcja tworzenia katalogów aplikacji działa w nim lepiej niż w wersji poprzedniej. Czytelność animacji oraz rozmieszczenie ikon zostały poprawione. Foldery działają jak okna dialogowe i otwierają się na środku ekranu. Za pomocą przycisku w dolnej części menu powiadomień można je wyłączyć. Nie dotyczy to jednak najważniejszych powiadomień systemowych. Nastąpiło również połączenie: systemowej wyszukiwarki, ekranu logowania oraz blokady ekranu. W ich tle widać rozmyty obraz obecnej tapety. GNOME działa teraz szybciej i stabilniej.

 

Ubuntu Software – Centrum Oprogramowania obecnie działa w oparciu o aplikację Snap Store. Znajdują się w niej aplikacje w postaci pakietów snap. Aplikacje apt i flatpak będzie można teraz instalować wyłącznie z poziomu terminala.

 

Ubuntu używa teraz jądra Linuksa w wersji 5.4. Są w nim funkcje takie jak Kernel Lockdown, która wzmacnia bezpieczeństwo Linuksa poprzez ograniczenie dostępu do funkcji jądra, które pozwalają na wykonanie dowolnego kodu za pomocą kodu dostarczanego przez procesy użytkownika. Nawet używając konta typu root nie można dokonywać modyfikacji kodu jądra. Gdyby konto root zostało przejęte, reszta systemu będzie trudniejsza do złamania. Wprowadzona została natywna obsługa systemu plików ExFAT. Poprawiono także obsługę i wydajność grafiki oraz ulepszono wsparcie dla kart graficznych AMD.

 

Nowa wersja systemu obsługuje również WireGuard VPN – łatwą do konfiguracji, szybką i bezpieczną sieć VPN. Należy ona do oprogramowania typu open source i używa najnowocześniejszych rozwiązań kryptograficznych. Pierwotnie występował on w Linuksie, ale obecnie istnieją również wersje dla Windows, macOS, BSD, iOS i Androida. Wciąż jest on intensywnie rozwijany.

 

Obsługa systemu plików ZFS jest już ulepszona i bardziej rozwinięta niż w poprzedniej wersji Ubuntu oznaczonej jako „19.10”, w której ją wprowadzono.

 

W obecnym Ubuntu znajdują się następujące biblioteki i pakiety w najnowszych wersjach:

 • glibc 2.31,
 • OpenJDK 11,
 • rustc 1.41,
 • GCC 9.3,
 • Python 3.8.2,
 • Ruby 2.7.0,
 • php 7.4,
 • perl 5.30,
 • golang 1.13,
 • libvirt 6.0,
 • PostgreSQL 12.

 

„Focal Fossa” używa oprogramowania w wersjach:

 • PulseAudio 14.0,
 • Firefox 75.0,
 • Thunderbird 68.7.0,
 • LibreOffice 6.4.

 

System występuje także w rodzajach: Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin, Ubuntu Mate, Ubuntu Studio oraz Xubuntu.

 

System można pobrać z: Download.

 

Źródła:

1. Oficjalna Strona Ubuntu

2. Polskie Forum Ubuntu

Poprzedni post
GitHub_logo

GitHub obniża koszty użytkowania

Następny post
g monitor fedoralogo

Fedora 32

Powiązane posty
Tiny Core Linux

Tiny Core Linux 11.0

9 lutego 2020 roku wydano Tiny Core w wersji 11.0. Jest on minimalistyczną, niezależną dystrybucją Linuksa, która wywodzi się z innej, nierozwijanej już Damn Small Linux. Działa ona w trybie graficznym. Dokonano w nim kilku zmian.

Więcej...