Linux Mint 20 „Ulyana”

Wydano nową wersję Linux Mint 20. Jego nazwa kodowa to „Ulyana”. Bazuje on na Ubuntu 20.04 LTS, który jest wspierany do 2025 roku. Linux Mint występuje w wersjach (w zależności od używanego pulpitu): Mate, Cinnamon i Xfce. Jest przeznaczony głównie dla użytkowników początkujących.
Linux mint 20 test 1024x614

 

 

 

Zostały wprowadzone do niniejszego systemu pewne zmiany i nowe funkcje, które odróżniają go od poprzednich wersji.

 

Jedną z nich jest Warpinator. Jest on aplikacją udostępniającą pliki w sieci lokalnej. Pełni rolę następcy aplikacji Giver. Ulepszona została też obsługa NVIDIA Optimus. Powstała także tacka systemowa – XappStatusIcon obsługuje teraz zdarzenia oraz może przewijać kółkiem myszy. Używa również nowej funkcji podobnej do gtk_menu_popup (), która ułatwia przenoszenie aplikacji z GtkStatusIcon. Zharmonizowano wiele ikon z zasobnika. Uwzględniono tutaj też ikony symboliczne oraz obsługę HiDPI.

 

Inną zmianą jest wprowadzenie ulepszeń w XApps. Xed potrafi teraz łączyć linie i usuwać końcowe białe linie przed zapisem plików. Xviewer używa obecnie przycisków na pełnym ekranie oraz przycisków paska narzędzi diaporama. Posiada umiejętność zapamiętywania, czy doszło do maksymalizacji jego okna.W Xreader do paska narzędzi został dodany przycisk drukowania. Aby lepiej obsługiwać nowoczesne aplikacje Electron, XappStatusIcon został wyposażony w możliwość obsługiwania kółka myszy oraz SNI (StatusNotifier, libIndicator).

 

Narzędzie o nazwie GDebi, służące do otwierania i instalacji plików z rozszerzeniem .deb posiada teraz nowy interfejs użytkownika. Rozciąganie tła na wielu monitorach zaś jest obsługiwane przez ekran logowania (Slick Greeter). Ulepszono także wygląd systemu. W motywie Mint-Y istnieje duża różnorodność kolorów. W Github zorganizowano projekt społecznościowy, w którym zebrano opinię i dostrojono kolory, tak, aby zrównoważyć żywe barwy z poziomami kontrastu. Chodzi o to, by nie odwracać uwagi użytkownika od wyświetlanych treści.

 

Linux Mint 20 zawiera nowe wersje oprogramowania:

– MATE 1.24,

– Cinnamon 4.6,

– Xfce 4.14,

– Linux kernel 5.4,

– linux-firmware 1.187.

 

Wymagania sprzętowe systemu:

– 1GB RAM (rekomendowane 2GB),

– 15GB wolnego miejsca na dysku (rekomendowane 20GB),

– monitor o rozdzielczości 1024×768,

– procesor 64-bitowy AMD64/x86_64.

 

Obrazy systemu można ściągnąć z: Download.

 

Źródła:

1. Strona oficjalna – Linux Mint

2. Linux Mint – oficjalny blog

Poprzedni post
Calculate Linux 20.6

Calculate Linux 20.6

Następny post
Zenwalk logo

Zenwalk Linux 15.0-20200702

Powiązane posty
BunsenLabs Lithium

BunsenLabs Lithium

2 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję BunsenLabs Lithium. Jest on dystrybucją Linuksa bazującą na systemie Debian z gałęzi stabilnej (Buster). Pełni rolę społecznościowego forka Crunchbang, który nie jest już obecnie rozwijany.

System posiada menedżer okien o nazwie Openbox i panel tint2. Używa on jgmenu, które automatycznie aktualizuje się po instalacji nowych programów. Istnieje w nim możliwość wpisywania tekstu, by odnaleźć aplikacje w menu.

Więcej...
Devuan 3.0.0

Devuan 3.0.0

Wydano nową, stabilną wersję Devuan 3.0.0 o nazwie kodowej „Beowulf”. Jest on forkiem Debian GNU/Linux który miał swój początek w październiku 2014 roku. Nie posiada on systemu inicjującego „systemd”.

Więcej...