Linux Mint 20 „Ulyana”

Wydano nową wersję Linux Mint 20. Jego nazwa kodowa to „Ulyana”. Bazuje on na Ubuntu 20.04 LTS, który jest wspierany do 2025 roku. Linux Mint występuje w wersjach (w zależności od używanego pulpitu): Mate, Cinnamon i Xfce. Jest przeznaczony głównie dla użytkowników początkujących.
Linux mint 20 test 1024x614

 

 

 

Zostały wprowadzone do niniejszego systemu pewne zmiany i nowe funkcje, które odróżniają go od poprzednich wersji.

 

Jedną z nich jest Warpinator. Jest on aplikacją udostępniającą pliki w sieci lokalnej. Pełni rolę następcy aplikacji Giver. Ulepszona została też obsługa NVIDIA Optimus. Powstała także tacka systemowa – XappStatusIcon obsługuje teraz zdarzenia oraz może przewijać kółkiem myszy. Używa również nowej funkcji podobnej do gtk_menu_popup (), która ułatwia przenoszenie aplikacji z GtkStatusIcon. Zharmonizowano wiele ikon z zasobnika. Uwzględniono tutaj też ikony symboliczne oraz obsługę HiDPI.

 

Inną zmianą jest wprowadzenie ulepszeń w XApps. Xed potrafi teraz łączyć linie i usuwać końcowe białe linie przed zapisem plików. Xviewer używa obecnie przycisków na pełnym ekranie oraz przycisków paska narzędzi diaporama. Posiada umiejętność zapamiętywania, czy doszło do maksymalizacji jego okna.W Xreader do paska narzędzi został dodany przycisk drukowania. Aby lepiej obsługiwać nowoczesne aplikacje Electron, XappStatusIcon został wyposażony w możliwość obsługiwania kółka myszy oraz SNI (StatusNotifier, libIndicator).

 

Narzędzie o nazwie GDebi, służące do otwierania i instalacji plików z rozszerzeniem .deb posiada teraz nowy interfejs użytkownika. Rozciąganie tła na wielu monitorach zaś jest obsługiwane przez ekran logowania (Slick Greeter). Ulepszono także wygląd systemu. W motywie Mint-Y istnieje duża różnorodność kolorów. W Github zorganizowano projekt społecznościowy, w którym zebrano opinię i dostrojono kolory, tak, aby zrównoważyć żywe barwy z poziomami kontrastu. Chodzi o to, by nie odwracać uwagi użytkownika od wyświetlanych treści.

 

Linux Mint 20 zawiera nowe wersje oprogramowania:

– MATE 1.24,

– Cinnamon 4.6,

– Xfce 4.14,

– Linux kernel 5.4,

– linux-firmware 1.187.

 

Wymagania sprzętowe systemu:

– 1GB RAM (rekomendowane 2GB),

– 15GB wolnego miejsca na dysku (rekomendowane 20GB),

– monitor o rozdzielczości 1024×768,

– procesor 64-bitowy AMD64/x86_64.

 

Obrazy systemu można ściągnąć z: Download.

 

Źródła:

1. Strona oficjalna – Linux Mint

2. Linux Mint – oficjalny blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Calculate Linux 20.6

Calculate Linux 20.6

Następny post
Zenwalk logo

Zenwalk Linux 15.0-20200702

Powiązane posty
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...

Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu - najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych - wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 - tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

Więcej...