Linux dominuje kolejne „rynki”

Botnet

Firma Kaspersky Lab opublikowała raport na temat ataków DDoS w IV kwartale 2020 roku. Poza dziwnym pominięciem Rosji w rankingach dotyczących źródeł i celów ataków tego typu, na szczególną uwagę zasługuje zestawienie systemów operacyjnych, jakie dominują w wykorzystywanych w tym celu botnetach.

kaspersky
Ryc. 1 – Porównanie udziału OS-ów w botnetach w III i IV kwartale 2020 roku.

Jak widać, udział systemu Windows spadł w tym okresie z 4,61% do zaledwie… 0,2%! Sam fakt, że Linux jest częściej wykorzystywany do ataków DDoS nie powinien dziwić, zważywszy na to, że zdecydowana większość urządzeń IoT działa na tym systemie, a to właśnie one zwykle wykorzystywane są do budowy botnetów. Znacznie bardziej interesujący jest fakt, że różnica ilości wykorzystywanych OS-ów między II a III kwartałem ubiegłego roku wynosiła zaledwie 0,61%. Czym zatem jest spowodowana tak duża różnica?

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być wzrost ilości systemów z Androidem (który jest dystrybucją Linuksa) odnotowany w końcówce ubiegłego roku i wciąż mała świadomość użytkowników urządzeń codziennego użytku na temat aktualizacji aplikacji działających w odkurzaczach, lodówkach, routerach itp. Logiczne wydaje się więc, że najczęściej wykorzystywany na Ziemi system operacyjny jest najczęściej wybieranym systemem do tworzenia botnetów.

Ryc. 2 – Udział OS-ów w komputerach na świecie.

Na uwagę zasługuje również fakt, że od 18 lutego, gdy miało miejsce lądowanie łazika Perseverance, Mars stał się drugą planetą, na której dominuje system Linux. A to oznacza, że tej siły już się nie da zatrzymać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
eSeminarium: Automatyzacja wysokiej dostępności Postgres dla systemów krytycznych

eSeminarium: Automatyzacja wysokiej dostępności Postgres dla systemów krytycznych

Następny post

Usuwanie danych po restarcie komputera (fsprotect)

Powiązane posty

W Zespole Szkół w Suchym Dębie pracują już na Linuksie

Pół roku temu informowaliśmy o spotkaniu w Zespole Szkół w Suchym Dębie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską, gdzie zarysowany został plan wdrożenia otwartego oprogramowania szkolnego.

Dzięki zaangażowaniu miejscowego radnego Przemysława Dymarkowskiego, wraz z dyrekcją i nauczycielem informatyki - uczniowie i nauczyciele testują już Linuksa. Pracownia szkolna posiada łącznie 19 stanowisk, gdzie wysłużone Winsows XP zostały zastąpione specjalnie dostosowanym na potrzeby edukacji Linuksem Mint. Dodatkowo stacje mają zainstalowane Wine, które służy do uruchamiania oprogramowania na CD dostarczanego z podręcznikami informatyki dla klas 1-3 (Elementarz małego informatyka). 

Więcej...