Linux dominuje kolejne „rynki”

Botnet

Firma Kaspersky Lab opublikowała raport na temat ataków DDoS w IV kwartale 2020 roku. Poza dziwnym pominięciem Rosji w rankingach dotyczących źródeł i celów ataków tego typu, na szczególną uwagę zasługuje zestawienie systemów operacyjnych, jakie dominują w wykorzystywanych w tym celu botnetach.

kaspersky
Ryc. 1 – Porównanie udziału OS-ów w botnetach w III i IV kwartale 2020 roku.

Jak widać, udział systemu Windows spadł w tym okresie z 4,61% do zaledwie… 0,2%! Sam fakt, że Linux jest częściej wykorzystywany do ataków DDoS nie powinien dziwić, zważywszy na to, że zdecydowana większość urządzeń IoT działa na tym systemie, a to właśnie one zwykle wykorzystywane są do budowy botnetów. Znacznie bardziej interesujący jest fakt, że różnica ilości wykorzystywanych OS-ów między II a III kwartałem ubiegłego roku wynosiła zaledwie 0,61%. Czym zatem jest spowodowana tak duża różnica?

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być wzrost ilości systemów z Androidem (który jest dystrybucją Linuksa) odnotowany w końcówce ubiegłego roku i wciąż mała świadomość użytkowników urządzeń codziennego użytku na temat aktualizacji aplikacji działających w odkurzaczach, lodówkach, routerach itp. Logiczne wydaje się więc, że najczęściej wykorzystywany na Ziemi system operacyjny jest najczęściej wybieranym systemem do tworzenia botnetów.

Ryc. 2 – Udział OS-ów w komputerach na świecie.

Na uwagę zasługuje również fakt, że od 18 lutego, gdy miało miejsce lądowanie łazika Perseverance, Mars stał się drugą planetą, na której dominuje system Linux. A to oznacza, że tej siły już się nie da zatrzymać!

Poprzedni post
eSeminarium: Automatyzacja wysokiej dostępności Postgres dla systemów krytycznych

eSeminarium: Automatyzacja wysokiej dostępności Postgres dla systemów krytycznych

Następny post

Usuwanie danych po restarcie komputera (fsprotect)

Powiązane posty