GNOME 46 „Kathmandu”

GNOME 46


W najnowszym wydaniu projektu GNOME, czyli wersji 46, zespół ma powody do radości. To efekt solidnej, 6-miesięcznej pracy społeczności.

Co nowego w GNOME 46?

Wyszukiwanie Wszechobecne: Nowa funkcja globalnego wyszukiwania w plikach umożliwia szybkie odnalezienie potrzebnych informacji, niezależnie od ich lokalizacji. Można aktywować ją poprzez nowy przycisk wyszukiwania lub skrót klawiaturowy Ctrl+Shift+F.

Ulepszony Menadżer Plików: Aplikacja Pliki otrzymała znaczącą aktualizację, w tym dynamiczny pasek postępu i poprawioną wydajność. Dzięki temu można teraz łatwiej monitorować i zarządzać długotrwałymi operacjami na plikach.

Ulepszone Konto Online z OneDrive: Dodano obsługę Microsoft OneDrive, ułatwiając przeglądanie plików online. Teraz użytkownicy mogą wygodnie przeglądać i zarządzać plikami na swoim OneDrive bezpośrednio z poziomu aplikacji Pliki w GNOME.

Zdalne Logowanie przez RDP: Doświadczenie zdalnego pulpitu zostało znacząco ulepszone, umożliwiając lepszą konfigurację zdalnych systemów. Dzięki czemu można łatwo łączyć się zdalnie z systemem GNOME, który nie jest już w użyciu, i zarządzać nim z dowolnego miejsca.

Ulepszenia w Ustawieniach: Aplikacja Ustawienia została gruntownie zaktualizowana, aby ułatwić nawigację. Teraz użytkownicy mogą łatwiej znaleźć i dostosować różne ustawienia systemowe, dzięki nowej, bardziej intuicyjnej strukturze menu.

Poprawki Dostępności: Wprowadzono liczne usprawnienia w dostępności, w tym dla czytnika ekranowego Orca. Dzięki temu osoby korzystające z różnych technologii wspomagających mogą cieszyć się lepszymi możliwościami interakcji z systemem GNOME.

Dodano drobne poprawki oraz ulepszenia wydajnościowe i bezpieczeństwa.

Źródła: oficjalne informacje o wydaniu

Poprzedni post
LUGCamp2024

Zaproszenie na LUG-Camp 2024

Następny post
canonical

Canonical przedłuża wsparcie LTS do 12 lat

Powiązane posty

Mozilla pracuje nad zwiększeniem prywatności w trybie prywatnym

Mozilla testuje nowy, rozszerzony tryb prywatności w Firefoksie - teraz nie tylko można ukryć historię przeglądania na swoim komputerze, ale również blokować serwisy online, które śledzą na bieżąco osoby serfujące w internecie. Co prawda istnieją już wtyczki oferujące podobne funkcje, takie jak Ghostery czy Privacy Badger - jednak Firefox połączył to razem z własnym trybem prywatnym oraz wzbogacił o pełną kontrolę działania blokady.

Śledzenie polega na gromadzeniu danych przeglądania stron internetowych danej osoby - w wielu miejscach, zazwyczaj przez dołączoną treść. Strony zajmujące się śledzeniem próbują jednoznacznie zidentyfikować osobę poprzez wykorzystanie ciasteczek lub innych technologii, takich jak np. fingerprinting.

Więcej...