System FreeBSD w wersji stabilnej 13.0 jest już oficjalnie dostępny

Najnowsza wersja systemu operacyjnego oznaczona numerem 13.0 jest już dostępna do pobrania.

Wydanie to obsługuje platformy amd64, i386, powerpc, powerpc64, powerpc64le, powerpcspe, armv6, armv7, aarch64, and riscv64. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, system ma oferować m.in. lepszą wydajność, usprawnienia odnośnie wsparcia dla architektury powerpc64, szereg usprawnień w stosie sieciowym i interfejsach sieciowych oraz szereg innych zmian. Gałąź architektury ARM w wersji 64-bitowej (AArch64) została przeniesiona na poziom wsparcia Tier 1, co oznacza, że zespół będzie publikował dedykowane obrazy systemu, paczki oprogramowania i aktualizacje bezpieczeństwa dla urządzeń wykorzystujących tę architekturę.

Z ciekawszych zmian warto jeszcze wspomnieć o zmianie domyślnej wersji GNU narzędzia grep na wersję BSD, usunięcie z głównego repozytorium narzędzi gcc 4.2.1 i binutils 2.17, czy domyślne wsparcie dla sprzętowej akceleracji szyfrowania AES-NI na poziomie jądra (jeśli oczywiście procesor oferuje wsparcie dla tego zestawu instrukcji).

Użytkownicy FreeBSD muszą jeszcze niestety cierpliwie poczekać na włączenie do jądra systemu obsługi protokołu Wireguard.

Wszystkie zmiany można przejrzeć pod adresem https://www.freebsd.org/releases/13.0R/relnotes/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał dostawcę usług DevOps

Następny post

Nadchodzi Firefox Proton

Powiązane posty

Debian 8 Jessie wydany

Deweloperzy Debiana wydali kolejną wersję systemu operacyjnego, oznaczoną numerem 8 oraz nazwą kodową Jessie.

Najnowsza edycja Debiana 8 ukazała się po dwóch latach nieustannej pracy. Jessie zawiera w sumie ponad 43 tys. pakietów (a licząc razem z sekcjami contrib i non-free, które jednak oficjalnie nie zaliczają się wydania, ponad 56 tys.) i dostępna jest dla 10 architektur sprzętowych: i386, amd64, powerpc, ppc64el, mips, mipsel, s390x, armel, armhf i arm64. Ponadto dla dwóch z nich — i386 i amd64 — wkrótce po wydaniu udostępniona zostanie wersja z jądrami FreeBSD

Więcej...