Open 3D Foundation – nowy projekt Linux Foundation

Linux Foundation (LF) to konsorcjum non-profit. Powstało w 2000 roku z połączenia Open Source Development Labs oraz Free Standards Group. Nadrzędnym jego celem jest wspieranie rozwoju Linuksa (standaryzacja, wdrażanie do komercyjnych zastosowań). Oprócz tego fundacja zajmuje się tworzeniem i wspieraniem oprogramowania typu open source oraz organizacją wszelkiego rodzaju branżowych wydarzeń i certyfikowanych szkoleń. Linux Foundation prowadzi takie projekty jak na przykład: Automotive Grade Linux, Linux Kernel, Hyperledger, Kubernetes, Cloud Native Computing Foundation, Xen Project, Cloud Foundry Foundation.

6 lipca tego roku Linux Foundation ogłosiła utworzenie Open 3D Foundation, kolejnego projektu patronackiego. Wśród ponad dwudziestu członków założycieli znalazły się takie firmy jak Adobe, Amazon Web Services, Huawei, Niantic i Red Hat. Celem projektu ma być ułatwienie i przyspieszenie współpracy przy tworzeniu gier 3D oraz technologii symulacji.

Open 3D będzie się koncentrować na wspieraniu projektów open source, które zwiększają możliwości i zastosowanie szeroko rozumianej grafiki 3D. Pierwszym projektem, którego nowo powstała fundacja weźmie na tapet jest otwartoźródłowy silnik graficzny o nazwie Open 3D Engine (O3DE). Nie będzie to jednak projekt tworzony od podstaw. Fundacji zostanie przekazana przez koncern Amazon na zasadzie na licencji Apache 2.0 zaktualizowana wersja kodu silnika gier Lumberyard. Silnik otrzymał nową nazwę – Open 3D Engine (O3DE). Nowy projekt, oprócz dostępu do darmowego środowiska 3D, zapewnia programistom i innym, zaangażowanym twórcom również wsparcie w postaci forów, repozytoriów i wydarzeń. Open 3D Engine w wersji deweloperskiej jest już dostępny w serwisie GitHub.

Grafika trójwymiarowa jest dzisiaj bardzo ważnym segmentem wykorzystania technologii cyfrowych. Zetknąć się z nią można na wielu poziomach życia, np. w rozrywce i nauce. Silniki i renderowanie 3D są używane do tworzenia wielu elementów wirtualnego świata, takich jak gry, symulacje, animacje, efekty specjalne, projektowanie procesów technologicznych. Oczywiście jak w każdej branży, również i tutaj coraz większe znaczenie ma wolne i otwartoźródłowe oprogramowanie. Programiści coraz chętniej angażują się w działania, które nie wiążą ich finansowo, nie stawiają warunków i opierają się na współpracy społeczności, zrzeszonej pod dachem wspólnej idei. Takie właśnie warunki dla rozwoju grafiki 3D stwarza Open 3D Foundation oraz projekt Open 3D Engine. Deweloperzy będą mogli współpracować przy tworzeniu gier i symulacji, a także przy rozwoju całego silnika albo jego komponentów. Będą również mieć możliwość wpływu na kierunek rozwoju silnika gier klasy AAA. Pewna dowolność będzie w używaniu języka do tworzenia kodu – programy mogą być pisane za pomocą C++, Lua albo Pythona.

Do głównych zalet Open 3D Engine można zaliczyć:

  • nowy, fotorealistyczny rendering,
  • rozszerzalny edytor treści 3D,
  • system animacji postaci oparty na danych,
  • narzędzie do tworzenia skryptów wizualnych oparte na węzłach.

Warto dodać, że społeczność nowo powstałego projektu Open 3D Engine będzie gospodarzem O3DECon, oficjalnej konferencji Fundacji Open 3D, która odbędzie się w Los Angeles w dniach 11-12 października 2021. Ponadto 22 lipca również tego roku, podczas Game Developers Conference (mającej trwać od 19 do 23 lipca), odbędzie się panel O3DE.

Strona domowa projektu Open 3D Engine: o3de.org.

Strona domowa Linux Foundation: linuxfoundation.org.

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Tajemnice zmiennych w bashu cz.1: modyfikacje

Następny post

EuroLinux 8.3 wydany w modelu Open Core

Powiązane posty