Pine64 – otwartoźródłowy smartwatch za 26,99 USD

PINE64 (znak towarowy Pine Store Limited) to firma pracująca na zasadach open source, zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą sprzętu i akcesoriów komputerowych. Została założona jako Pine Microsystems Inc. W 2015 roku w Kalifornii. W tym samym roku firma ta wypuściła swój pierwszy produkt, komputer jednopłytkowy PINE A64. W styczniu 2020 roku działalność Pine Microsystems Inc. została zamknięta, a „schedę” po niej przejęła, zarejestrowana w grudniu 2019 roku w Hongkongu, firma Pine Store Limited.

PINE64 to firma-społeczność, zrzeszona w celu tworzenia wysokiej jakości, tanich urządzeń ARM i RISC-V. Pine Store Ltd. działa na zasadzie organizacji non-profit. Choć jako firma musi pozyskiwać fundusze na utrzymanie, nie czerpie zysków ze sprzedaży większości urządzeń, a swoje działania opiera na wolontariacie. Dochody przeznaczane są na rozwój firmy: opracowanie nowego produktu, wydarzenia społeczności sponsorów, utrzymanie kosztów serwera, wspieranie współpracujących społeczności open source.

Od czasu premiery komputera PINE A64 w 2015 roku firma Pine Store Limited wypuścił wiele innych urządzeń. Możemy do nich zaliczyć na przykład:

  • komputery jednopłytowe (np. PINE A64, PINE A64-LTS, Quartz64, ROCKPro64),
  • laptopy (Pinebook, Pinebook Pro),
  • telefony (PinePhone),
  • tablety (PineTab),
  • kamery IP (PineCube).

Ostatnio do oferty firmy PINE64 dołączył nowy produkt – smartwatch PineTime.

PineTime pojawił się w sprzedaży już w roku 2020. Pierwotnie był on jednak przeznaczony dla społeczności, zrzeszonej wokół projektu PINE64: programistów i pasjonatów Linuksa oraz oprogramowania typu open source, która zajęłaby się tworzeniem oprogramowania na ten zegarek. Według założeń firmy, od rezultatów ich pracy zależał kierunek, w którym poprowadzony zostanie końcowy produkt. Po niemal roku na stronie PINE64 w sprzedaży pojawiła się wersja PineTime „dla każdego”.

Nowy PineTime jest darmowym smartwatchem typu open source, przeznaczonym do instalacji niestandardowych, otwartych systemów operacyjnych. Jest smartwatchem bardzo ciekawym ze względu na oferowane oprogramowanie, funkcje oraz bardzo korzystną cenę. Kosztuje tylko 27 dolarów! (Cena na stronie produktu – 26,99 dolarów.) Chociaż PineTime nie jest konkurencją dla innych produktów z wyższej półki (jak np. Apple Watch, Samsung Galaxy Watch) jego przystępność i stojąca za nim idea otwartoźródłowych technologii z całą pewnością zjednają mu fanów zarówno wśród zwolenników FOSS, jak i użytkowników Linuksa.

Jego wielką zaletą jest praktyczność i użyteczność. PineTime w zamyśle twórców ma być m. in. uzupełnieniem dla smartfonów z systemem Linux, (np. PinePhone), ale nie przeszkadza to w dowolnym wykorzystywaniu tego urządzenia. PineTime jako sprzęt typu open source, z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji, daje możliwości komunikowania się z zegarkami pracującymi np. pod systemem iOS oraz komputerami stacjonarnymi.

W przeciwieństwie do pierwotnego urządzenia rozwojowego, nowy smartwatch PineTime ma szczelną, „zapieczętowaną” obudowę. Oznacza to, że użytkownik nie ma dostępu do interfejsu debugowania niskiego poziomu. Z drugiej jednak strony oznacza też, że zegarek nie wymagana montażu i posiada mocniejsza konstrukcję, zapewniającą odporność na wodę i kurz.

Obudowa zegarka PineTime ma wymiary 37.5mm x 40mm x 11mm. W jej wnętrzu kryje się procesor Nordic Semiconductor nRF52832, procesor 64 MHz ARM Cortex-M4F oraz bateria LiPo 170-180 mAh. Posiada on 1,3-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy IPS o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Smartwatch posiada najważniejsze funkcje, jakie powinno posiadać przenośne urządzenie „na rękę”: ma powiadomienia wibracjami, pulsometr, obsługuje Bluetooth 5, akcelerometr i krokomierz.

PineTime posiada preinstalowany, otwartoźródłowy system operacyjny InfiniTime 1.2. Od września 2020 roku, kiedy oprogramowanie to zaczęto wykorzystywać w smartfonie PinePhone, InfiniTime został zaktualizowany. Przystosowano go do obsługi zegarka PineTime: posiada inny akcelerometr, aplikację metronomu i nową aplikację stopera. Interfejs InfiniTime 1.2 jest przejrzysty i posiada możliwość monitorowania powiadomień ze smartfona. Użytkownicy, którym nie przypadnie do gustu InfiniTime 1.2 mogą użyć innego systemu operacyjnego. Zegarek PineTime z powodzeniem może obsługiwać też inne oprogramowanie, np. system Wasp OS, czy powstający Malila, system operacyjny oparty na Riot OS.

Nadmienić trzeba, że InfiniTime to jedynie podstawa oprogramowania. Zegarek PineTime,jako urządzenie open source, stwarza ogromne możliwości dla pasjonatów i profesjonalnych programistów w zakresie tworzenia oprogramowania i aplikacji użytkowych.

Chociaż zegarek PineTime na tle innych, komercyjnych produktów, prezentuje się raczej przeciętnie, jest produktem godnym uwagi. Posiada wiele ciekawych, praktycznych funkcji, które są najczęściej wykorzystywane w urządzeniach „na rękę”. Oczywiście kluczową zaletą tego smartwatcha jest jego bardzo niska cena.

Informacje o zegarku PineTime i sklep: pine64.org/pinetime/.

Strona domowa firmy PINE64: pine64.org/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Solus 4.3 wydany

Następny post
KaOS

KaOS 2021.06

Powiązane posty