SUSE Linux Enterprise Micro 5.1, czyli wyspecjalizowany system dla skonteneryzowanych i zwirtualizowanych obciążeń

Od listopada 2021 r. będzie już dostępna nowa wersja systemu SUSE Linux Enterprise Micro oznaczona numerem 5.1. Ta lekka i bezpieczna platforma OS została stworzona specjalnie z myślą o skonteneryzowanych i zwirtualizowanych obciążeniach roboczych.
SLE Miccro 5.1

SUSE Linux Enterprise Micro 5.1 (SLE Micro) wykorzystuje wzmocnione komponenty technologiczne systemu SUSE Linux Enterprise i łączy je z tym, czego programiści oczekują od nowoczesnej, stabilnej platformy OS. W rezultacie użytkownik otrzymuje niezwykle niezawodną platformę infrastrukturalną, która jest jednocześnie prosta w obsłudze i wyposażona w najlepsze w swojej klasie funkcje wspierające utrzymanie zgodności (bezpieczeństwo!).

System SLE Micro doskonale nadaje się do każdego zdecentralizowanego środowiska obliczeniowego, takiego jak systemy brzegowe (edge computing), systemy wbudowane (embedded systems) lub wykorzystującego urządzenia IoT. Wszystko to bez ryzyka przywiązania się tylko do jednego dostawcy, co określane jest mianem vendor lock-in. Korzystając z systemu SUSE Linux Enterprise Micro można tworzyć i rozbudowywać na dowolną skalę środowiska przetwarzające dane na brzegu sieci. Takie środowiska są coraz popularniejsze w wielu branżach, w tym lotniczej, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej, obronnej, opieki zdrowotnej, hotelarskiej i produkcyjnej.

Główne cechy systemu SUSE Linux Enterprise Micro 

  • Niewielkie rozmiary, klasa enterprise, zaprojektowany do krytycznych zastosowań. SUSE Linux Enterprise (SLE) Micro to lekki, odporny system operacyjny zoptymalizowany pod kątem zastosowań brzegowych, urządzeń wbudowanych, aplikacji działających w czasie rzeczywistym oraz urządzeń IoT w przemyśle. Rozmiar SLE Micro został zoptymalizowany pod kątem instalacji na niewielkiej zasobach, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa czy utrzymania jakości klasy enterprise. Zbudowany z wykorzystaniem otwartych standardów, SLE Micro wykorzystuje wspólną bazę kodu systemu SUSE Linux Enterprise, aby zapewnić zgodność ze standardami FIPS 140-2, DISA SRG/STIG, integrację z CIS oraz certyfikatem bezpieczeństwa Common Criteria.
  • Niskie koszty utrzymania. Programiści uwielbiają SLE Micro – to oparta w 100% na open source modułowa architektura i minimalne wymagania związane z utrzymaniem i konserwacją systemu. Programiści mogą łatwo dostosować system SLE Micro do swoich potrzeb, tworzyć własne obrazy z oprogramowaniem, zmieniać ich konfigurację, wdrażać, w razie potrzeby aktualizować i automatyzować zadania. Dzięki temu wszystkie rutynowe funkcje związane z utrzymaniem systemów, takie jak wgrywanie poprawek, aktualizacji, wprowadzanie zmian w konfiguracji są bezproblemowe.
  • Idealny system dla kontenerów i Kubernetesa. SLE Micro został zaprojektowany od podstaw do obsługi kontenerów i mikroserwisów. Można go łatwo połączyć z najnowszymi technologiami cloud-native, w tym oprogramowaniem SUSE Rancher do zarządzania Kubernetesem, dystrybucją RKE2, blokową trwałą pamięcią masową Longhorn oraz K3s, najpopularniejszą na świecie lekką dystrybucją Kubernetesa, przeznaczoną do pracy w środowisku o ograniczonych zasobach i w rozproszonej infrastrukturze brzegowej.

Nowe funkcje w SLE Micro 5.1 obejmują:

  • Secure Device Onboarding (podgląd technologii). Ma na celu skrócenie czasu wdrażania i uniknięcie ręcznych procesów przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa urządzeń. Dzięki zintegrowanemu klientowi bezpiecznego wdrażania urządzeń, dostawcy usług zarządzanych (MSP) lub niezależni dostawcy sprzętu i oprogramowania (IHV i ISV) mogą dostarczyć urządzenia bezpośrednio do klienta końcowego i zdalnie, bezpiecznie przeprowadzać proces ich uruchamiania.
  • Uaktualnianie jądra systemu bez konieczności restartu (Live Patching). Kosztowne przestoje w pracy urządzeń można teraz ograniczyć stosując uaktualnianie jądra systemów na żywo, co pozwala na wdrażanie poprawek bezpieczeństwa, gdy tylko są dostępne, bez czekania na okno serwisowe i bez konieczności zatrzymywania działającego jądra systemu. W przypadku urządzeń brzegowych zmniejsza to wysokie ryzyko związane z obsługą i zapewnieniem bezpieczeństwa nawet tysięcy urządzeń, w których z dnia na dzień może pojawić się aktywna luka w zabezpieczeniach.
  • Wsparcie dla IBM Z i IBM LinuxONE. SLE Micro, dzięki niewielkim rozmiarom, wbudowanym zabezpieczeniom i niemal zerowemu narzutowi administracyjnemu, stanowi doskonały system do hostowania kontenerów i wirtualizacji dla użytkowników platform serwerowych IBM Z i IBM LinuxONE. Klienci mogą uruchamiać swoje obciążenia (skonteneryzowane lub zwirtualizowane) w optymalny sposób – z minimalną ilością pamięci masowej, większym bezpieczeństwem i mniejszymi opóźnieniami – na tym samym komputerze mainframe, który przechowuje dane o znaczeniu krytycznym dla przedsiębiorstwa.

SUSE Linux Enterprise Micro 5.1 jest dostępny na wielu architekturach sprzętowych, w tym x86-64, aarch64 i s390x. W przypadku korzystania z architektury x86-64, SLE Micro wyposażono w opcję korzystania z jądra systemu z obsługą czasu rzeczywistego (real time). Więcej informacji na temat systemu SUSE Linux Enterprise Micro znajdziesz pod adresem https://www.suse.com/products/micro

Poprzedni post

Plasma 5.23 z okazji 25-lecia KDE

Następny post
szybkie wyszukiwanie - okładka

Szybkie wyszukiwanie plików

Powiązane posty
Neptune 6.5

Neptune 6.5

7 lipca 2020 roku wydano nową wersję Neptune 6.5 o nazwie „Jet”. Jest on dystrybucją systemu Linux opartą na systemie Debian z gałęzi stabilnej. Używa nowej wersji jądra i środowiska KDE.

Więcej...
BlackArch Linux 01.12.2020

BlackArch 2020.12.01

1 grudnia 2020 roku wydano nową wersję BlackArch 2020.12.01. Jest on specjalistyczną dystrybucją Linuksa, przeprowadzającą testy penetracyjne i bezpieczeństwa sieciowego. Została zbudowana na Arch Linuksie i jest z nim kompatybilna.

Więcej...