Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo w wersji beta zostało właśnie wydane

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo

Ubuntu 21.04 jest to wersja z krótkoterminowym wsparciem. Dlatego też zmiany zachodzące w tej wersji są mniejsze niż przy wersjach LTS. Głównymi zmianami jest aktualizacja jądra do Linux 5.11, wersje aplikacji oraz uaktualnienie podstawowych pakietów. Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo jest dostępny do pobrania w ramach #UbuntuTestingWeek od dnia 1 kwietnia aż do 7 kwietnia. Oczywiście wersja 21.04 jest dostępna do pobrania w różnych wariantach takich jak Ubuntu Desktop, Xubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Kylin, Lubuntu, Kubuntu oraz Ubuntu Budgie.

A teraz pokrótce opiszę co nowego ma do zaoferowania nam hipopotam.

Ubuntu 21.04 Beta – wersja desktop co nowego

 1. Aktualizacja kernela
  Ubuntu 21.04 opiera się teraz na najnowszym kernelu Linux 5.11. Taki zabieg zapewnia najnowsze aktualizacje dla naszego CPU, GPU i innych elementów sprzętowych.
 2. GNOME 3.38 jako domyślne środowisko graficzne
  Dla niektórych to będzie w pewien sposób zaskakujące ale Ubuntu 21.04 nie korzysta z GNOME 40 lecz z wersji 3.38, którą znamy z Ubuntu 20.10. Jak dowiadujemy się od developerów, zdecydowali się oni zostać przy GNOME 3.38 przez wzgląd na problemy z jakością i wydajnością najnowszej wersji GNOME.
 3. Aktualizacja natywnych aplikacji Ubuntu
  Ciekawy jest fakt, że pomimo tego, że Ubuntu 21.04 nie korzysta z GNOME 40 to znajdziemy tutaj aplikacje na niej oparte.
 4. Zmiany w uprawnieniach do katalogu /home
  Nasz hipopotam od teraz katalogu domowemu użytkownika (/home/user) nadaje uprawnienia 750 a nie 755 jak miało to miejsce wcześniej. Taki zabieg sprawia, że katalog jest niemożliwy do wyświetlenia przez innych użytkowników niebędących w grupie.
 5. Wygląd
  W tej wersji Wayland jest domyślnym mechanizmem wyświetlania. Oprócz tego zaktualizowano wygląd ikon dla LibreOffice, ustawiono czarny motyw jako domyślny oraz jak przy każdej wersji Ubuntu zmieniono tapetę.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej o zmianach w Ubuntu 21.04 zajrzyj tutaj

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Vi – edytor tekstu

Następny post

Nowości na kanale Świat Linuksa [02.04.2021]

Powiązane posty
Kali Linux 2020.3

Kali Linux 2020.3

18 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję Kali Linux. Pełni on rolę specjalistycznej dystrybucji testującej bezpieczeństwo i łamiącej zabezpieczenia. System ten zbudowano na Debianie GNU/Linux i jest wydawany w modelu ciągłym (rolling release).

Więcej...