Wydano LXQt 1.0.0

5 listopada 2021 roku wydano LXQt 1.0.0. Pełni ono rolę lekkiego środowiska graficznego, stanowiącego następną generację LXDE, powstałego w wyniku połączenia Razor-Qt oraz LXDE-Qt.

Do niniejszej edycji wprowadzono wiele zmian. LXQt 1.0.0 bazuje teraz na Qt 5.15 – najnowszej wersji Qt5 LTS. Menedżer plików posiada kilka nowych funkcji: obsługę emblematów, sporo nowych opcji w dialogowym oknie plików LXQt, domyślne przyklejanie elementów pulpitu, dostosowywanie rekurencyjne folderów, ulepszenia związane z płynnym przewijaniem kółkiem myszy.

W przeglądarce obrazów obecne są poprawki i nowe opcje. Do powiadomień na pulpicie dodano zaś tryb o nazwie „nie przeszkadzać”. Panel LXQt natomiast posiada nową wtyczkę, zwaną „Polecenie niestandardowe”. Dodatkowo, w konfiguracji wyglądu LXQt wprowadzono możliwość zapisywania i ładowania palet Qt. Można także wstrzymać kontrolę bezczynności za pomocą ikony z paska zadań LXQt Power Manager. QTerminal wyświetla nazwy przeciąganych i upuszczanych pilików. Powstały też dwa dodatkowe motywy niniejszego środowiska graficznego i nastąpiły poprawki również w tych używanych dotychczas. Zaktualizowano także tłumaczenia.

Program LXQt Archiver pokazuje monit wzywający do podania hasła, jeżeli archiwa zawierają zaszyfrowane paczki. W LXQt Global Keys zaś możliwe jest obecnie filtrowanie, używane do łatwiejszego i szybszego znajdowania skrótów.

Źródła:

  1. LXQt – strona oficjalna: https://lxqt-project.org/
  2. LXQt – nowości: https://lxqt-project.org/release/2021/11/06/lxqt-1-0-0/
Poprzedni post

MX Linux 21 już jest

Następny post

Nowy Tails 4.25

Powiązane posty
Steve Ballmer

Półżartem – czarny dzień dla Linuksa? Steve Ballmer odchodzi!

W ostatni piątek Steve Ballmer poinformował o swoim przejściu na emeryturę. Piastujący od 2000 roku stanowisko szefa Microsoftu charyzmatyczny Ballmer przekornie nazywany był często przyjacielem Linuksa. Negatywne kampanie marketingowe oraz nieudane wydanie systemu Windows Vista przyczyniły się wbrew zamierzeniom do większej popularności Linuksa. Ostatnie kontrowersje wokół intefejsu Metro w Windows 8 oraz usłudze SmartScreen - zbierającej informacje o każdej aplikacji instalowanej w systemie i wysyłającej je do firmy Microsoft, zdaniem wielu osób znów mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania systemami Linux i Mac OS.

Co ciekawe po ogłoszeniu rezygnacji Ballmera ze stanowiska akcje Microsoftu na giełdzie momentalnie wzrosły - czyżby to był "czarny dzień" dla Linuksa? :)

Więcej...