Nowości: CUPS 2.1.0 z obsługą drukarek 3D, nowe sterowniki NVIDII oraz jądro 4.2

Prezentujemy mały skrót najciekawszych ostatnio wydanych wersji oprogramowania. Najważniejszym wydarzeniem jest wydane z tygodniowym opóźnieniem nowe jądro Linuksa o numerze 4.2. Jak twierdzi Linus Torvalds w poście informującym o wydaniu opóźnienie raczej nie spowodowało dużych problemów, a przy okazji przez ten tydzień udało się wprowadzić jeszcze parę poprawek. Tym samym rozpoczęły się prace nad gałęzią o numerze 4.3. Chętni mogą już więc przetestować nowe jądro – źródła do pobrania jak zwykle na Kernel.org.

 

Z nowym rokiem szkolnym światło dzienne ujrzała również nowa wersja wolnoźródłowego serwera wydruku CUPS oznaczona numerem 2.1.0. Wydanie przynosi między innymi rozszerzone wsparcie dla IPP Everywhere, dodana została obsługa zaawansowanego logowania z użyciem journald na Linuksie oraz ASL na OS X oraz nowe funkcje bezpieczeństwa w postaci szyfrowanego wydruku oraz domyślnie ograniczonej widoczności sieci. Co ciekawe już od wersji RC1 CUPS posiada również wbudowaną obsługę podstawowych typów drukarek 3D oraz zmienione skrypty konfiguracyjne do obsługi systemd. Więcej informacji na stronie CUPS, a szczegółowy changelog jest dołączony do źródeł dostępnych do pobrania.

 

Koniec sierpnia przyniósł też nową stabilną wersję (352.41) sterowników NVIDII z dodaną obsługą układów GPU: GeForce GTX 950, Quadro M4000 oraz Quadro M5000. Poprawiony został również błąd, który powodował wyświetlanie górnej połowy ramki wideo przez interfejs VDPAU podczas dekodowania i wyświetlania strumieni wideo H.265/HEVC. Usunięto również błąd powoduący załamanie serwera X w sytuacji, gdy aplikacja OpenGL próbowała alokować obiekty typu drawable, jeżeli dostępna dla układu GPU pamięć została wyczerpana.

Sterowniki są do pobrania na stronie: http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/90314/pl

 

Zapalonych graczy na pewno ucieszy wydana właśnie linuksowa wersja gry Company of Heroes 2 – popularnej RTS osadzonej w czasach II wojny światowej. Jest to kolejna gra wydana na Linuksa przez firmę Feral Interactive – na początku sierpnia pisaliśmy też o grze Śródziemie: Cień Mordoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Linux Foundation publikuje wskazówki bezpieczeństwa dla desktopów

Następny post

SUSE zaprasza do Amsterdamu na SUSECon 2015

Powiązane posty
kde plasma mobile

Plasma Mobile – KDE dla smartfonów

Społeczność KDE ogłosiło wydanie Plasma Mobile - wolnej (jak wolność), przyjaznej dla użytkownika, dbającej o prywatność  oraz konfigurowalnej platformy dla urządzeń mobilnych. Plasma Mobile obecnie jest już rozwijane na działającym prototypie pozwalającym na korzystanie z podstawowych funkcji smartfona.

Głównym celem Plasma Mobile jest danie użytkownikowi pełnej obsługi urządzenia i zostały zaprojektowany tak aby wspierać wszystkie rodzaje aplikacji. Natywne aplikacje są tworzone przy użyciu Qt, jednakże również będą wspierane napisane w GTK, dla Androida, Ubuntu Touch oraz wiele innych - o ile pozwoli na to licencja oraz poziom techniczny aplikacji. Projekt rozwijany jest na wolnych licencjach GPL i LGPL - zgodnie z polityką KDE.

Więcej...