Windowsowy menedżer zadań w Linuksie?

Technicznie może nie do końca, ale pod względem funkcjonalnym i wizualnym czemu nie?

Z takiego punktu widzenia musiał wyjść autor programu SysMonTask, bo ten produkt nie tylko z założenia łudząco przypomina rozwiązanie Microsoftu, ale oferuje także podobną użyteczność. Znajdziemy w nim jednak dodatkowe opcje, których nie ma w pierwowzorze – ot choćby możliwość zmiany skórki na ciemną, czy ustawienia kierunku rysowania wykresów.

Na razie dostępna jest wersja beta, przeznaczona na systemy ze środowiskiem graficznym GNOME, jak Ubuntu. Nie oznacza to jednak, że program nie będzie działał na innych – generalnie wygląda na to, że tylko zakładka z listą procesów powoduje drobne problemy z ich prawidłowym wyświetlaniem. Autor zapewnia jednak, że wkrótce pojawi się wsparcie także środowisk Mate, cinnamon i Xfce.

Sam pomysł i jego wykonanie wyglądają bardzo zgrabnie. Na pierwszy rzut oka można dać się oszukać i pomyśleć, że program jest okienkiem systemu Windows. To może ułatwić potencjalną przesiadkę, szczególnie jeśli do aplikacji podepnie się skrót klawiszowy alt + ctrl + del.

Instalacja

W systemie Ubuntu instalacja sprowadza się do kilku prostych kroków, wykonywanych z poziomu konsoli.

$ sudo add-apt-repository ppa:camel-neeraj/sysmontask

$ sudo apt install sysmontask

Pierwszego uruchomienia autor sugeruje dokonać także z poziomu konsoli, poleceniem sysmontask.

Strona programu: github.com/KrispyCamel4u/SysMonTask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Francuskie szkoły chronią dane uczniów dzięki Linuksowi

Następny post
FREE_Desktop 2021

Free-Desktop 2021 – subiektywny opis

Powiązane posty
LFS logo

Linux From Scratch 10.0

2 września 2020 roku wydano nową wersję Linux From Scratch LFS 10.0. Jest on projektem dostarczającym użytkownikom informacji jak zbudować, krok po kroku własny system operacyjny oparty na jądrze Linuksa i pakietach źródłowych. Publikowana jest ona w formie bezpłatnej, otwarto źródłowej książki, dostępnej w formatach pdf i html (online).

 

Więcej...
suse manager

SUSE Manager dostępny w chmurach publicznych

Warszawa, 12 sierpnia 2015 r. - Narzędzie SUSE Manager do zarządzania serwerami Linux jest już dostępne w chmurach publicznych w ramach programu "bring-your-own-subscription". Program ten umożliwia klientom przeniesienie wykorzystywanych w swojej organizacji abonamentów na oprogramowanie SUSE Manager do publicznych chmur udostępnianych przez dostawców mających status SUSE Certified Cloud Service Providers, takich jak Amazon Web Services (AWS), Google Compute Engine i Microsoft Azure.

Więcej...