Free-Desktop 2021 – subiektywny opis

FREE_Desktop 2021

Materiał ten nakręciłem, aby pokazać takie codzienne operacje, które wykonuję w mojej pracy. Jestem programistą, piszę książki, uczę języka Python nauczycieli i młodzież. Nie gram, oglądam filmy, słucham muzyki. Chciałem pokazać, że to nie jest czarny ekran i skomplikowane komendy, sam kod w dowolnym języku programowanie bywa bardziej skomplikowany. Za to system jest szybki, wydajny, nie ma wirusów, aktualizuję go kiedy JA uznam to za konieczne, a nie, kiedy to ON mi każe. Mam wszystkie aplikacje, których potrzebuję do pracy, właściwie od ręki dostępne. Oczywiście nie interesuję się bardzo „podkręcaniem” mojego systemu, po prostu używam go takim, jaki jest.


O mnie:

Adam Jurkiewicz – haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology, Google IT Automation with Python oraz IBM Professional Data Science z języka programowania Python.

Zdobywca wyróżnienia Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce w latach 2017 i 2020, trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Programista, administrator systemów UNIX/Linux, twórca remiksu edukacyjnego FREE_Desktop – remiksu systemu operacyjnego dla wolnych ludzi, legalnego i darmowego dla wszystkich – dostępnego na stronie http://free-desktop.pl 
Współautor treści z języka Python w projekcie E-Podręczniki do kształcenia ogólnego dla klas ponadgimnazjalnych. Współautor książki “Koduj w Pythonie – tworzymy grę przygodową” oraz publikacji “ENIGMA – Poznaj zagadkę Enigmy, tworząc grę przygodową w Pythonie”
Twórca i prowadzący portal https://python.szkola.pl – zajmuje się tam wsparciem dla nauczycieli informatyki i oswajaniem Pythona w szkołach. Pisze scenariusze lekcji, darmowe oprogramowanie, inspiracje i kursy dla początkujących.

Propagator Wolnego i Otwartego Oprogramowania, otwartej cyfrowej mapy OpenStreet Map i wszelkich “otwartych” rozwiązań. Prywatnie – miłośnik szant, stateczny mąż, ojciec, dziadek, zwariowany nauczyciel młodzieży jeśli tylko ma okazję.

13 komentarzy
 1. @Arkadiusz Bednarczyk Proszę Pana to że nie mam zamiaru nagrywać filmiku nie oznacza, iż nie należy krytykować. Krytyka jest potrzebna jak rybie woda. Między innymi dzięki krytyce uwalniamy się od błędów. Takie moje zdanie.

  1. Napisanie komuś, że coś co zrobił to żenada nie jest krytyką. To zwykły, nieuzasadniony i prostacki w swoim wyrazie hejt. Konstruktywna krytyka polega na wskazaniu uchybień i błędów oraz podpowiedzi jak można je poprawić, a nie dziecinnymi zagrywkami.

   Stąd moja sugestia by najpierw samemu coś stworzyć, a potem się wypowiadać w takim stylu.

   Jak widzisz, też nie poleciałem Twoją “żenadą”, ale postarałem się napisać konkretny komentarz – to jest krytyka.

   1. Fakt, powinienem to inaczej napisać, teraz mi trochę wstyd za to co napisałem. Krytyka jest potrzebna ale nie w takim wydaniu jak moja. Przepraszam.

    1. Gratuluję. Chyba po raz pierwszy spotykam się w Internecie z sytuacją, kiedy ktoś uważa/zauważa/przyznaje, że popełnił błąd (i zapewne uczy się na tym błędzie na przyszłość) oraz jednocześnie przeprasza za swój błąd/zachowanie.

     To rzadkie zjawisko w tych czasach.

 2. @ Paweł

  Tak, mało to precyzyjne. Linux to jądro bla bla bla… a wiele to mamy dystrybucji. Jak ten pierścień jedno jądro by wszystkimi (dystrybucjami) rządzić. 🙂 Linux, a właściwie jego dystrybucje coraz bardziej przyjazne, ale społeczność sztywna jak zawsze. Moim zdaniem super, że komuś się chciało coś takiego nakręcić. Pozdro dla Belfra 🙂

  1. “ale społeczność sztywna jak zawsze” pomyśl czy na pewno ???? Linuxa mam od 21 lat i stwierdzam ze spolecznosc opensource jest jak najbardziej otwarta da ludzi !!!!!!! Skoro masz styczmosc z MS to Sobie porownaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

   1. Nie ulega wątpliwości, że takie działania powinny być wspierane i promowane. Tak ostra krytyka jest nieuzasadniona nawet jeśli materiał zawiera trochę błędów merytorycznych. Co do społeczności Open Source sama idea nie wystarczy pokazują to udziały rynkowe i wiele projektów, które na przestrzeni tych 21 lat upadło. Nie chce wdawać się tutaj w jakieś przepychanki, ale uważam, że wszyscy miłośnicy Linuxa możemy robić więcej dla tej idei. Jeśli komuś się chce i to robi to należą mu się brawa a nie krytyka. Myślę, że nie trzeba tego mocniej argumentować.

 3. Co za żenada, jak usłyszałem, iż istnieje jeden windows a wiele wersji linuksa to odechciało mi się oglądać dalej. Proszę Pana pomylił Pan dystrybucję z wersją linuxa. Kolejna żenada to przeglądarka edge na linuxa 🙂 od 0 do 10 daje -1

  1. Co jest żenującego w przeglądarce edge? Czym jest bardziej żenująca od innych opartych na silniku chromium?

   Co do pierwszej “żenady” to zapewne autor poleciał skrótem myślowym – nie wnikam.

   1. Tak, spory skrót myślowy – nie sądziłem, że Paweł (czy inne osoby) zwrócą aż tak szczególną uwagę na ten element. No cóż, ale chciałem nagrać ten materiał dla początkujących i wydało mi się, że bez zagłębiania się bedzie lepiej. Najwidoczniej się pomyliłem.

    1. “chciałem nagrać ten materiał dla początkujących” i tu zadaje pytanie czy warto wprowadzać w błąd ? Moim zdaniem możliwe że Pan nie chciał tego zrobić , choć opis “o mnie” zaskoczył mnie w Pana wypowiedziach . Będąc programistą czy znając systemy operacyjne nie ma miejsca na taki błąd . Tak czy inaczej fajnie ze jest pomysl na przekazanie informacji, ale róbmy to rzetelnie, aby nowi mieli mniej wątpliwości.

     1. Jest taka stara informatyczna maksyma – “gorsze jest lepsze”. Lepszy jest taki materiał, który zawiera te błędy, niż ten bezbłędny, którego nikt nie nagrał 🙂
      Nagraj lepszy, stwórz lepszy remix dla szkół i poświęcaj się więcej do popularyzacji Linuksa w szkołach – wtedy wytykaj błędy innym. Jeżeli tego nie robisz to nie krytykuj. Tylko tyle.

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post

Windowsowy menedżer zadań w Linuksie?

Następny post

Warzone 2100 – wersja 4.0.0-beta1 gotowa do testów

Powiązane posty
Garuda 201007

Garuda 201007

7 października 2020 wydano nową wersję Garudy 201007 nazywaną „Golden Eagle”. Jest ona ciągłą dystrybucją Linuksa opartą na Arch’u. Dostarczono ją z instalatorem graficznym o nazwie „Calamares” i narzędziami graficznymi służącymi do zarządzania systemem.

Więcej...