OpenUK Kids Digital Camp 2021

OpenUK jest brytyjską firmą non-profit założoną w 2018 roku, wspierającą w Wielkiej Brytanii na poziomie publicznym i biznesowym rozwój otwartych technologii. Działalność obejmuje oprogramowanie i sprzęt o otwartym kodzie źródłowym oraz wolne wykorzystywanie danych. Uczestnikami projektu są sympatycy, wolontariusze i zespół ekspertów stanowiący komisję.

OpenUk jest inicjatorem wydarzenia Kids Digital Camp. Pierwszy Obóz odbył się w dniach 10-31 sierpnia 2020 r. Po sukcesie, jaki osiągnęła pierwsza edycja, na lipiec bieżącego roku zapowiedziana została kolejna.

Tegoroczny Digital Camp, podobnie jak w roku poprzednim, obejmie 10 lekcji wraz z wydawnictwami cyfrowych czasopism. Obóz jest bezpłatny, ale warunkiem czynnego uczestnictwa w nim jest posiadanie rękawic muzycznych MiniMU oraz kieszonkowego komputera micro:bit. Organizatorzy przekazali już tegorocznym uczestnikom (szkołom i innym organizacjom społecznym) ponad 3000 bezpłatnych zestawów rękawic. W pozostały niezbędny sprzęt (komputery micro:bit, kable USB, baterie) można zaopatrzyć się na własną rękę na stronie sklepu Pimoroni (shop.pimoroni.com).

Każda lekcja kursu będzie skoncentrowana na jednym z dziesięciu elementów pojęcia open source, takich jak np.: bezpłatna redystrybucja, integralność kodu źródłowego, niedyskryminowanie osób lub grup społecznych. Dzieci będą mogły zagłębić się w świat otwartych technologii w sposób łatwy i przyjemny. Zdobyte podczas lekcji umiejętności w branżach cyfrowych odpowiadają poziomowi Key Stage 3 w brytyjskim narodowym programie nauczania, co stanowi ważną zaletą kursu.

Ideą przewodnią tegorocznego Kids Digital Camp będzie zrównoważony rozwój, który będzie również tematem mającego trwać przez cały wrzesień konkursu. Rywalizacja przebiegać ma w czteroosobowych zespołach. Najpierw wyłonieni zostaną zwycięzcy regionalni a z nich wybrany dopiero zostanie zwycięzca na szczeblu krajowym. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się 11 listopada podczas Konferencji ONZ, dotyczącej zmian klimatu w 2021 roku.

Firma OpenUK od trzeciej edycji Kids Digital Camp w 2022 r. planuje wprowadzenie certyfikatu „High School”. Miałby on, oprócz kodowania, dotyczyć również głównych założeń otwartych technologii, czyli oprogramowania i sprzętu open source oraz wolnych danych.

Strona projektu Kids Digital Camp: openuk.uk/openkidscamp/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

GNOME – lepsze zaczyna się od 40-stki?

Następny post

Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał dostawcę usług DevOps

Powiązane posty

Kultowy zlot linuksowców już w listopadzie

Jesień kalendarzowa już z nami, a Jesień Linuksowa nadchodzi wielkimi krokami. Czternasta edycja spotkania pozwoli na poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności. Oficjalne prelekcje i warsztaty, kuluarowe dyskusje, a także towarzyskie spotkania i elementy rozrywkowe - wszystko to sprawia, że każdy znajdzie podczas tego wydarzenia coś dla siebie.

Więcej...
OSEC logo2x

OSEC FORUM 2018 – druga edycja nieKonferencji dla specjalistów i menedżerów IT

Po raz drugi firma OSEC zaprasza na bezpłatną nieKonferencję dla profesjonalistów IT. Tegoroczna edycja odbędzie się 5 czerwca w Warszawie. To inspirujące spotkanie dla pasjonatów, programistów, sysAdministratorów, ale także managerów czy nawet studentów.  Wśród tematów przewodnich będzie zarówno szeroko pojęty DevOps, czyli automatyzacja, konteneryzacja, programowanie zwrotne/wsteczne, jak i nowoczesne zarządzanie w IT, czyli Praxis, VeriSM, ITIL + TRIM. Obecne będą też inne „gorące” kwestie.

Więcej...