Wydano LXQt 1.0.0

5 listopada 2021 roku wydano LXQt 1.0.0. Pełni ono rolę lekkiego środowiska graficznego, stanowiącego następną generację LXDE, powstałego w wyniku połączenia Razor-Qt oraz LXDE-Qt.

Do niniejszej edycji wprowadzono wiele zmian. LXQt 1.0.0 bazuje teraz na Qt 5.15 – najnowszej wersji Qt5 LTS. Menedżer plików posiada kilka nowych funkcji: obsługę emblematów, sporo nowych opcji w dialogowym oknie plików LXQt, domyślne przyklejanie elementów pulpitu, dostosowywanie rekurencyjne folderów, ulepszenia związane z płynnym przewijaniem kółkiem myszy.

W przeglądarce obrazów obecne są poprawki i nowe opcje. Do powiadomień na pulpicie dodano zaś tryb o nazwie „nie przeszkadzać”. Panel LXQt natomiast posiada nową wtyczkę, zwaną „Polecenie niestandardowe”. Dodatkowo, w konfiguracji wyglądu LXQt wprowadzono możliwość zapisywania i ładowania palet Qt. Można także wstrzymać kontrolę bezczynności za pomocą ikony z paska zadań LXQt Power Manager. QTerminal wyświetla nazwy przeciąganych i upuszczanych pilików. Powstały też dwa dodatkowe motywy niniejszego środowiska graficznego i nastąpiły poprawki również w tych używanych dotychczas. Zaktualizowano także tłumaczenia.

Program LXQt Archiver pokazuje monit wzywający do podania hasła, jeżeli archiwa zawierają zaszyfrowane paczki. W LXQt Global Keys zaś możliwe jest obecnie filtrowanie, używane do łatwiejszego i szybszego znajdowania skrótów.

Źródła:

  1. LXQt – strona oficjalna: https://lxqt-project.org/
  2. LXQt – nowości: https://lxqt-project.org/release/2021/11/06/lxqt-1-0-0/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

MX Linux 21 już jest

Następny post

Nowy Tails 4.25

Powiązane posty
Otwieranie bazy danych w KeePassXC

KeePassXC – program do bezpiecznego przechowywania haseł w Linuksie

admin123 i dupa8 to nie są dobre hasła - chociaż jak się często uważa, najbardziej popularne. Dobre hasła to długie hasła z dużą ilością różnych znaków - małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. W Linuksie zarządzaj bezpiecznie wszystkimi hasłami wykorzystując program open source - menedżer haseł KeePassXC
Więcej...

Firefox 40 przyniesie poprawę wydajności grafiki i odtwarzania filmów

Nowe, stabilne wydanie Firefoksa z numerem 40 już się szykuje, więc pewnie minie dzień, dwa zanim trafi do repozytoriów dystrybucji - ale na razie bazując na liście zmian wersji beta możemy zdradzić parę szczegółów co nas czeka w nadchodzącej wersji. Będzie parę istotnych zmian, w tym szczególnie ważne dla użytkowników Linuksa.

 

Ważną zmianą jest wprowadzenie ostrzeżeń dla rozszerzeń niepodpisanych cyfrowo i zweryfikowanych przez Mozillę. Dzięki temu instalując takie rozszerzenie użytkownik będzie informowany komunikatem o zagrożeniach wynikających z jego instalacji i producent odradza jego stosowanie. Dodatkowo sama zakładka do zarządzania rozszerzeniami została zmieniona wizualnie i dopasowuje się stylem do reszty zakładek z ustawieniami.

Więcej...