Wydano LXQt 1.0.0

5 listopada 2021 roku wydano LXQt 1.0.0. Pełni ono rolę lekkiego środowiska graficznego, stanowiącego następną generację LXDE, powstałego w wyniku połączenia Razor-Qt oraz LXDE-Qt.

Do niniejszej edycji wprowadzono wiele zmian. LXQt 1.0.0 bazuje teraz na Qt 5.15 – najnowszej wersji Qt5 LTS. Menedżer plików posiada kilka nowych funkcji: obsługę emblematów, sporo nowych opcji w dialogowym oknie plików LXQt, domyślne przyklejanie elementów pulpitu, dostosowywanie rekurencyjne folderów, ulepszenia związane z płynnym przewijaniem kółkiem myszy.

W przeglądarce obrazów obecne są poprawki i nowe opcje. Do powiadomień na pulpicie dodano zaś tryb o nazwie „nie przeszkadzać”. Panel LXQt natomiast posiada nową wtyczkę, zwaną „Polecenie niestandardowe”. Dodatkowo, w konfiguracji wyglądu LXQt wprowadzono możliwość zapisywania i ładowania palet Qt. Można także wstrzymać kontrolę bezczynności za pomocą ikony z paska zadań LXQt Power Manager. QTerminal wyświetla nazwy przeciąganych i upuszczanych pilików. Powstały też dwa dodatkowe motywy niniejszego środowiska graficznego i nastąpiły poprawki również w tych używanych dotychczas. Zaktualizowano także tłumaczenia.

Program LXQt Archiver pokazuje monit wzywający do podania hasła, jeżeli archiwa zawierają zaszyfrowane paczki. W LXQt Global Keys zaś możliwe jest obecnie filtrowanie, używane do łatwiejszego i szybszego znajdowania skrótów.

Źródła:

  1. LXQt – strona oficjalna: https://lxqt-project.org/
  2. LXQt – nowości: https://lxqt-project.org/release/2021/11/06/lxqt-1-0-0/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

MX Linux 21 już jest

Następny post

Nowy Tails 4.25

Powiązane posty

Mozilla pracuje nad zwiększeniem prywatności w trybie prywatnym

Mozilla testuje nowy, rozszerzony tryb prywatności w Firefoksie - teraz nie tylko można ukryć historię przeglądania na swoim komputerze, ale również blokować serwisy online, które śledzą na bieżąco osoby serfujące w internecie. Co prawda istnieją już wtyczki oferujące podobne funkcje, takie jak Ghostery czy Privacy Badger - jednak Firefox połączył to razem z własnym trybem prywatnym oraz wzbogacił o pełną kontrolę działania blokady.

Śledzenie polega na gromadzeniu danych przeglądania stron internetowych danej osoby - w wielu miejscach, zazwyczaj przez dołączoną treść. Strony zajmujące się śledzeniem próbują jednoznacznie zidentyfikować osobę poprzez wykorzystanie ciasteczek lub innych technologii, takich jak np. fingerprinting.

Więcej...