Lekkie dystrybucje krótko i rzeczowo

antix

Nie łatwą sprawą jest połapać się we wszystkich oznaczeniach, nazwach i wersjach – szczególnie, gdy z wiekiem nasz komputer się starzeje, a praca i korzystanie z ociężałego komputera pracującego pod kontrolą Windowsa 98 czy 2000 jest już dla nas bardziej karą niżeli jakąkolwiek przyjemnością. Jeśli czujemy się już zmęczeni wirusami, formatowaniu dysku co kilka miesięcy i zawieszaniem się komputera z pomocą przychodzi nam Linux. Jak wiadomo istnieje wiele dystrybucji Linuxa, a codziennie przybywają nowe – co nie jest w sumie niczym dziwnym, skoro każdy może stworzyć swoją własną i ją rozpowszechniać. Często ludzie wyobrażają sobie Linuxa jako czarny ekran z migającym znakiem zachęty, aby wpisać odpowiednią komendę. Ale uwierz mi, nawet na lekkich i naprawdę odchudzonych dystrybucjach nie spotkamy takiego widoku.

Pamiętaj, że liczy się każdy skrawek mocy obliczeniowej Twojego komputera, szczególnie jeśli chcemy podarować drugie życie maszynie, która ma na pokładzie coś niewiele lepszego od Pentium II albo Pentium III. Dlatego właśnie przy wyborze odpowiedniego dla naszych zastosowań systemu musimy zadać sobie kilka pytań :

  1. Do czego będziemy używać komputera?
  2. Czy potrzebujemy wodotrysków i widowiskowych efektów aby szpanować przed kumplami?
  3. Chcesz wydajność czy wygląd, a może jedno i drugie ?
  4. Jak mocny mamy procesor ?
  5. Jaką ilością pamięci RAM dysponujemy?

Gdy na drugie pytanie odpowiedziałeś przecząco zapewne postawiłeś na wydajność. To dobrze. W przeciwnym razie prawdopodobnie spotkałoby Cię tylko rozczarowanie.

Nie omówię tutaj wszystkich dystrybucji, bo zwyczajnie wszystkich nie znam. Przedstawię najciekawsze i najbardziej popularne.

antiX

   AntiX to dystrybucja bazująca na Debianie w wersji testing, czyli zawiera najnowsze wersje pakietów(programów). Jest niezwykle stabilna i szybka. Celem projektu jest stworzenie szybkiego i zarazem wydajnego środowiska do pracy. Działa na większości komputerów a jego minimalne wymaganie to 64 MB ramu i procesor klasy Pentium II 266 MHZ oraz około 2,5 GB wolnego miejsca na dysku. Może być także używany jako system ratunkowy startujący z płyty CD. Nazwa może być myląca. Bowiem ta dystrybucja nie jest stworzona tylko dla ”antyków”; startuje również na nowych komputerach, których sercem jest wielordzeniowy procesor a wielkość ramu liczy się w gigabajtach.

http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page

ConnochaetOS

   Dystrybucja bazująca na Arch’u. Również niezwykle wydajna. Najnowsza wersja pochodzi z lutego bieżącego roku. Uruchomi się be zproblemów już na Pentium I. Doskonale zoptymalizowana pod PC’ty. Zawiera wiele programów.. Praktycznie brak graficznych konfiguratorów.. Zawiera lekki pakiet biurowy. Idealna dla naprawdę starego sprzętu. Wymaga 2 GB miejsca na dysku.

http://www.connochaetos.org/

Damn Small Linux

   Bardzo, bardzo szybka dystrybucja. Jak nazwa wskazuje – cholernie szybka. Zawiera lekkie narzędzia do edycji teksty, grafiki, przeglądarkę www. Ma naprawdę niskie wymagania. Obraz płyty waży około 50 MB. Startuje z płyty, ale z powodzeniem można skopiować zawartość na dysk i pracować jeszcze szybciej. Posiada także odtwarzacz multimediów. Jest popularna. Wszystkie programy jak i samą dystrybucję cechuje niezwykła lekkość więc jest idealna na starszy sprzęt.

http://www.damnsmalllinux.org/

Vector Linux

Jej atutem jest prostota. Wszystko ma być tak proste jak to tylko możliwe. Doskonałe połączenie wyglądu i wydajności. Dobre wsparcie.Dedykowany dla platform Intela. Ma niskie wymagania sprzętowe a ogromne możliwości. Społeczność również nie należy do małych. Jeśli lubisz szybki, dobrze wyglądający pulpit – polecam.

http://www.vectorlinux.com/

Tiny Core Linux

Tiny Core Linux to przede wszystkim intrygujący wygląd i fakt, że całkowicie ładuje się do pamięci. Start zajmuje około 2 sekund. Idealny do naprawdę podstawowych zastosowań. Budowany zawsze na najnowszej dostępnej w danej chwili wersji jądra. Obraz ISO zajmuje raptem 10 MB – polecam wypróbować.

http://www.tinycorelinux.com/

Puppy Linux i pochodne.

Puppiego mogę z całym sercem polecić każdemu. Ma naprawdę niskie wymagania, zajmuje mało miejsca i działa naprawdę szybko. Jest wiele odmian tej niezwykle poręcznej dystrybucji. Niektóre to istne lekkie kombajny multimedialne. Ma graficzne konfiguratory i jest przyjazny początkującym użytkownikom. Można łatwo i prosto poprzez klikanie zainstalować program czy sterowniki. Naprawdę świetny wybór. Ładuje się cały do pamięci.

Puppy

Podstawowa wersja.

Legacy OS

Puppy z lepszym wyglądem i większą ilością aplikacji. Pomimo nacisku na wygląd jest idealny dla starszego sprzętu.

Nie ma sensu rozpisywać wszystkich, bo jest ich multum. Podaję link, pod którym można znaleźć większość projektów związanych z Puppym.

http://puppylinux.org/wikka/CategoryPuppies

   Celowo nie poruszyłem dystrybucji bazujących na Ubuntu, bo nie są lekkie, uwierzcie. Jak widzicie dystrybucji jest mnóstwo i trzeba wiele czasu aby znaleźć odpowiednią dla siebie. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wybrać distro właśnie Tobie.


W następnym artykule instalacja i konfiguracja Debiana z IceWM i Roxem.


6 komentarzy
  1. polski to spam
    w tym momencie używam Antix, z 8 GB pamieci, procesorem 64 dwurdzeniowym. Niewiele zużywa pamięci i chwilami – ogólnie jest zaskakująco szybki, start też. W menu mam takie opcje jak przeglądarka, ale tego nie zauważam.

  2. jak zyc
    [quote name=”Tomasz9292929″]Szkoda tylko, że autor nie pokusił się napisać, który z tych systemów występuje także w wersji PL. Bo niestety nie wszystkie są, a dla wielu jest to bardzo ważny czynnik przy wybieraniu takiego systemu. Ubuntu między innymi dlatego tak dobrze rządzi, bo jest dobrze spolszczony[/quote]
    Fakt, mogl jeszcze napisac ile soli sie dodaje do jajecznicy, bo tego tez mi sie nie chce sprawdzic…

  3. PL
    Szkoda tylko, że autor nie pokusił się napisać, który z tych systemów występuje także w wersji PL. Bo niestety nie wszystkie są, a dla wielu jest to bardzo ważny czynnik przy wybieraniu takiego systemu. Ubuntu między innymi dlatego tak dobrze rządzi, bo jest dobrze spolszczony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Serwer Jabbera @linux.pl – zmiany w ważności kont

Następny post

Tania chińska dźwiękówka USB 3D SOUND na tajwańskim chipie TP6911

Powiązane posty